Wpis z mikrobloga

Dotychczasowe skutki rządowego programu wsparcia ludzi, którzy planują kupić pierwsze mieszkanie:
- deweloperzy podnieśli ceny
- sprzedający nie chcą już negocjować
- spekulanci rzucili się na tanie lokale
- fliperzy pobrali po bile cesje, to ostatni dzwonek
- na ulicy klimat FOMO i priced out forever
- realne, widoczne w statsach spadki cen zatrzymane

Buda powinien jakieś odznaczenie dostać od związku deweloperów. Dawno żaden minister się tak nie zasłużył. XD

#nieruchomosci #deweloperka #ekonomia #gospodarka
mickpl - Dotychczasowe skutki rządowego programu wsparcia ludzi, którzy planują kupić...

źródło: QUJDREVGfjQrJiR2eTxzIWh-cCw_ZX13P2ZoZ3lwaWEyazQsOiIjMDorfCIkMiE0PTR8NTpoMCUjayR0eSM4JjooMzx5Ijw3LyB9IWF2ZTdzcmdoMH81MGdwaiNgamhje3x_JmImZGF5JWd1ZHIwdzc

Pobierz
  • 16
@Tomahawkkk: no bo to był tylko początek spadków, ale one zostały zatrzymane.

W każdym razie to nie były wzrosty, z tym wszyscy się zgadzamy. Od bardzo dawna nie było takiej sytuacji, że nie ma wzrostów. Jak się pojawiła to rząd zareagował.

@mickpl: dodaj do tego jeszcze większe marże przy kredytach.

Jak mówiłem, że kredyt 2%, to nie będzie 2% tylko np. 4-6%, bo będzie większa marża (bo im tańszy kredyt,
@mickpl: Kupowałem ostatnio mieszkanie i jedni ludzie mieli coś dla mnie spoko do remontu, ale przesadzili grubo z ceną, więc chciałem negocjować. To się okazało że oni planują wręcz podnieść cenę, bo słyszeli że zaraz będzie znowu ruch i będzie drożało. Pomijając fakt że śmiechłem z taktyki "nie sprzedaje się, więc trzeba podnieść cenę", to przyszło mi też do głowy że te wszystkie #!$%@? wyborcze które mają nakręcić popyt szkodzą już
@Serrrek: Porozmawiaj z sensownymi agentami nieruchomości (nie kretynami-naganiaczami) o tym jak wygląda aktualna sytuacja na rynku. Ceny ofertowe się zatrzymały lub wręcz poszły w górę, ale stagnacja jest taka sama, albo i większa - po prostu mieszkania wiszą. Jak już dochodzi do transakcji, to ceny transakcyjne na rynku wtórnym są gruubo poniżej tego co jest w ogłoszeniach.

Sprzedający czekają na BK2%, część kupujących też czeka na BK2% - w takiej Warszawie
@Serrrek: to są tylko oczekiwania sprzedawców, po co mają teraz sprzedawać taniej skoro oczekują, że po bk2% sprzedadzą drożej. Jak z kolei śmiecham, bo ten program raczej nie będzie miał takiego wielkiego wpływu na rynek jak wszyscy sądzą. Ja bym się na ten program łapał, ale zamierzam skorzystać z tej drugiej opcji z lokatą i sobie popatrzeć co to będzie, nie liczę na jakieś wielkie spadki, ale po co mam się