Wpis z mikrobloga

Dlaczego nic się nie mówi o tym że zniknęły nagle wszystkie sklepy inne niż lidl, biedronka i żabka? Dawniej w mojej miejscowości był średni sklep społem, dwa małe spożywczaki, kilka pomniejszych sklepów specjalistycznych sklepików typu remontowy, papierniczy etc. Teraz jedyne co zostało to żabka i biedronka 5km dalej.
Co się stało z naszym narodem że nawet nie chce nam się sprzedawać towarów bo się nie opłaca ale jakoś portugalczykowi albo niemcowi udaje się na nas kosić miliardowe zyski?

#sklepy #inflacja #gospodarka #ekonomia #bekazpisu
  • 71
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

zakaz handlu sprawił, że właściciele takich małych sklepików mogli więcej czasu spędzić z rodziną ( ͡º ͜ʖ͡º)


@papieska_ONUCA: Właścicielowi wolno akurat było pracowac we wlasnym sklepie w niedziele. Tak jak osobom na zleceniu
  • Odpowiedz
@papieska_ONUCA: właściciele sklepów mogą handlować w niedzielę, o ile to oni stoją za ladą. Znam 3 takie przypadki, Ci ludzie koszą co niedzielę grube hajsy, bo inni właściciele nie otwierają sklepów i cała klientela wali do nich.
  • Odpowiedz
Teraz jedyne co zostało to żabka


@Viado: ale żabka to w ogromnej większości tylko franczyza. Te wszystkie osiedlowe sklepiki ciągle mają tych samych właścicieli, którzy podpisali umowę z żabką na dostawy, wystrój, opiekę prawną i księgową. W zamian odpalają żabce dole i przyjmują jej strategie marketingowe- wszyscy są zadowoleni. Kolega też kiedyś odziedziczył spożywczaka po mamie i w rozrachunkach wyszło że umowa z żabką to duża oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Odpowiedz
@Viado: padają bo nie mogą konkurować ceną, u mnie jest lewiatan, abc, Polska Chata, biedronka i Dino. W dwóch ostatnich ceny na podobnym poziomie, reszta ma np. mleko po 5 zł, masło prawie 2 razy droższe, wszystkie chleby w folii. ABC się trzyma dobrze bo mają firmowy mięsny, ale oprócz wyrobów własnych i od czasu do czasu rzutu czegoś lepszego też bida, bo głównie wieprzowina tam leży.

Niestety ale markety
  • Odpowiedz
@Viado Bo dyskonty narzuciły niskie ceny i ich wykończyły?
A na dodatek polskie podejście do biznesu zrobiło swoje. Jak najwięcej się nachapac, nie myśleć o przyszłości, zero, inwestycji tylko fura, skóra i komóra xD Część ludzi dalej zostało swoją głową w latach 90 i nie pojmuje tego co się dzieje, co się stało i czemu biznes im pada xD
  • Odpowiedz
nawet nie chce nam się sprzedawać towarów bo się nie opłaca ale jakoś portugalczykowi albo niemcowi udaje się na nas kosić miliardowe zyski?


@Viado: Sam sobie odpowiedziałeś - bo się nie opłaca.
Efekt skali robi swoje. Dlatego takie Dino, które jest rodzime rozwija się i stawia coraz więcej sklepów.
  • Odpowiedz
@Viado: dino się przyjęło, a jest polskie. U mnie jeden prywaciarz się mocno trzyma, ale to dzieki temu, ze postawił na duży wybór i w miarę ok cenę coś jak w lidlu. Do tego dodał idealny porządek i może działać dalej.
Mam jeszcze u siebie taki osiedlowy mały sklepik, ale on tez zaraz upadnie. Maja przebitkę 50% tego co jest w biedrze xD
  • Odpowiedz
@Viado dlatego że ludzie chcą mieć wybór. To znaczy że idą do sklepu, spojrzą na półkę i zobaczą czy cena jest odpowiednia czy nie. Jeśli cena jest nieodpowiednia to odkładasz na półkę i tyle. A w sklepiku osiedlowym?
Towaru nie widzisz , podaje ci go sprzedawca.
Póki nie skasowane to nawet nie wiesz ile kosztuje.
Do tego drożej.
Czym takie małe sklepy mogą konkurować, skoro nie ceną, jakością obsługi itd.
Dlatego
  • Odpowiedz
@papieska_ONUCA: tak tak wiadomo polackiemu byznesmenowi to zawsze wiatr w oczy xD
wcale nie jest tak ze ludzie wola pojsc do normalnego sklepu ktory nie ma cen z d--y a godziny otwarcia nie zaleza od humoru wlasciciela ktoremu od 20 lat prowadzenia januszuszexu nie chce sie nawet oznaczyc cen na towarze xD
  • Odpowiedz