Wpis z mikrobloga

Mirki, jak można zacząć programować w wieku 28 lat?

Znam dwa języki, mam magistra. Żeby dalej się rozwijać i tak muszę się wyspecjalizować (tak czy siak muszę i chcę dalej się uczyć kwestią jest tylko wybranie kierunku odpowiedniego), więc rozważam różne opcje: nauczanie, tłumeczenie, korpo i #programowanie . Dlaczego jednym z wyborów jest programowanie! Potrafię szukać rozwiązań w internecie i uczyć się metodą prób i błędów. Porażki nie demotywują mnie szybko. Wielogodzinne sesje przed komputerem nie odstraszają mnie. No i programowanie wymaga ciągłego nauki, ale dzięki temu ciągle też się człowiek rozwija.

#pytanie #pytaniedoeksperta #programista15k #pracait
  • 33
@PanMlecz A poznales jakies osoby, ktore sie przekwalifikowaly? Bo mozliwe, ze jesli mialbym nawet kilka lat spedzic na nauke to moze dlugoterminowo okazac sie lepsze niz na przyklad nauczanie kaszojadow, bo tam raczej marne perspektywy rozwoju sa. Tlumaczenia tez nie sa super dochodowe.
Mirki, jak można zacząć programować w wieku 28 lat?


Normalnie. Wybierasz w jakim języku chciałbyś programować i uczysz się go.

Natomiast w dalszej części wpisu wspominasz, że programowanie miałoby być twoją pracą i tu się robi problem. Obecna tendencja w tej branży jest taka, że ludzi przybywa, rynek pracownika się kończy a coraz więcej kandydatów idzie na kompromisy czy w zarobkach czy w pracy zdalnej aby w ogóle pracować. 5 lat temu
tos-1_buratino - > Mirki, jak można zacząć programować w wieku 28 lat? 

Normalnie. W...

źródło: Gj2

Pobierz
@PanMlecz @xxdakee @tos-1_buratino Mimo mojego wieku obecnie i tak musze dalej sie uczyc, wiec kwestia pozostaje tylko wybor optymalnego zawodu. Mieszkam teraz we Francji i bycie nauczycielem angielskiego raczej mnie do biedy wpedzi, a zeby wykonywac tlumaczenia ustne tak jak sobie to wymarzylem musialbym wyspecjalizowac sie w jakiejs jednej lub kilku dziedzinach i mysle, ze zwrot moglby byc wiekszy gdybym zajal sie programowaniem. Jest to tez zawod uniwersalny, ze w sumie moglbym
Jest to tez zawod uniwersalny

Nie jest. W programowaniu są narzędzia takie jak frameworki i biblioteki i w ich znajomości jest obecnie duża specjalizacja. Pracodawcy mają masę chętnych i mogą robić igrzyska śmierci w których wygrywa największy nolife klepiący 24/7 tutoriale z tych technologii. Możesz stanąć do wyścigu z takimi ludźmi i nawet wygrać jeśli będziesz zawzięty ale co to będzie za życie?

Jeśli lubisz pracę na komputerach to pójdź w jakieś
@tos-1_buratino Chodzi mi o to, ze jest uniwersalny w kontekscie jezykow. O to, ze mozna pracowac jako programista w roznych krajach i twoja praca polega na mniej wiecej tym samym i wiele osob zna angielski i moge go wykorzystac we Francji. Gdybym chcial nauczac angielskiego we Francji to sytuacja wyglada inaczej, bo trudniej jest byc nauczycielem w jezyku, ktory nie jest twoim jezykiem ojczystym i jest sie na gorszej pozycji niz nauczyciel
@ScholarsHut: polecam https://www.youtube.com/watch?v=Bv_Yhpb-EFM
generalnie możesz, ale będzie w kij trudno. będziesz konkurować z ludźmi, którzy są po 3.5-5 latach studiów informatycznych i z doświadczonymi ludźmi, którzy w ostatnim czasie stracili pracę w wyniku masowych zwolnień. teraz często na jedno miejsce przypada 100-200 CV.
polecam poczytać co się dzieje na forach poświęconych programowaniu, np.:
https://4programmers.net/Forum/Kariera/367738-posucha_na_rynku_pracy_w_2023?page=1
https://4programmers.net/Forum/Kariera/364478-zwolnienia_watek_zbiorczy?page=1
nie myśl o tym jako o szansie na dostanie dobrze płatnej pracy w miarę krótkim czasie.