Wpis z mikrobloga

Jakby kogoś interesowały wydatki na 4-osobową rodzinę (plus kot i pies) we Francji "powiatowej". U mnie wygląda to tak:
- dom (czynsz, prąd, woda) 700 €
- ubezpieczenie domu 22 €
- internet/tv w domu 25 €
- abonamenty komórka (3) 50 €
- wywóz śmieci 16 €
- ubezpieczenie OC+AC (2 auta) 70 €
- prywatne przedszkole (2 dzieci) z wyżywieniem 150 €
- ubezpieczenie zdrowotne 95 €
- paliwo 200 €
- leasing motocykla + OC i AC 100 €
- zakupy ~ 1000 €

RAZEM 2428 €

Nie wliczyłem wyjazdów, jedzenia na mieście, moich ekstrawagancji, czy kosztów firmy.

#francja #emigracja #pieniadze #inflacja #praca #zarobki
  • 30
@PiotrFr czyli masz 2 dzieci, dom, dwa samochody i motocykl i płacisz za to wszytko ok 10k zł.
I ci źle? Zapraszam do polszy, postaraj się rok utrzymać taki standart życia jak we Francji
Wiem jak jest, ale niektórzy wypisują takie bzdury, że za 2k € się nie utrzymasz a za 3k PLN w Polsce żyjesz jak król


@PiotrFr: niektórzy pseudo patrioci nie są w stanie sobie uświadomić, że w Polsce jest drogo w porównaniu do zarobków xD

Nie twierdzę, że zachód jest cudowny pod tym względem, ale ktoś musi znać zachód jedynie z głównej wykopu jeżeli myśli, że jest tak #!$%@? i za 3k
@PiotrFr: a wliczając jedzenie na mieście i ekstrawagancję?
Wtedy porównanie będzie bardziej sensowne.

Podane kwoty minimalnej we Francji to kwoty brutto, co też warto dodać. Zakładałbym że w Polsce żyje się około 33% taniej (mniej więcej taką wartość podaje także Numbeo)
@Big_Salceson:

Podane kwoty minimalnej we Francji to kwoty brutto, co też warto dodać.

Nie, netto.

wliczając jedzenie na mieście i ekstrawagancję?

Zależy gdzie i jak często.
A co do ekstrawagancji? Mam wliczyć utrzymanie >500 konnego auta sportowego do kosztów życia? Co to da?
@PiotrFr: €1,678.95 to minimalna brutto. Ok, załóżmy 1700.
Więc nie netto. Netto to będzie koło 1200-1300 za cały etat

A co da doliczenie kosztów które pominąłeś? Bardziej realne porównanie.