Wpis z mikrobloga

Moje luźne przemyślenia co do #chatgpt i #ai (uwaga: w obecnej formie, jak wyjdzie chatgpt 5 i dalej to może będzie gorzej) po miesiącu zabawy z #chatgpt4

Usprawnia w cholere prace. Rzeczy które googlowałem, próbowałem samemu dojść do rozwiązania - jakaś formuła w excelu, wydedukowanie skrotu branżowego - mega, raz dwa wynik, nie działa, pisze jaki jest błąd - dostaje poprawiony, z reguły już działający skrypt/komende/formułe. Najwięcej ile musiałem się powtarzać, to 4 razy. Kod generowałem tylko raz i nawet fajnie wyszło -> tu komentarz, wyciaganie avatarów - klik

Też fajnie było wrzucić "ej, jeśli mam rozmowe z firmą xyz z siedzibą tu, to jaka to będzie godzina na mój czas?". Tak, mógłbym sobie to przeliczyć, ale jestem leniwy i lubie sobie przyspieszać pracę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Miałem też zbliżający sie deadline do nagrnia filmiku na konferencje i zero pomysłu co tam powiedzieć (z reguły mówie na spontanie, tu nie miałem weny ani siły). Napisałem co chce osiągnąć tym filmem, i wypluł mi scenariusz. Poprawiłem go pod siebie, nagrałem, i tak w 5min miałem to co potrzebowałem.

Jest super do złapania jakiejś idei i przekucia w coś innego. Na przykład szukaliśmy pomysłu na dekoracje wielkanocne, wyplul mi kilka pomysłów, część już znaliśmy, ale jeden był fajny na który nie wpadłem (sztuczna trawa z jajkami wielkanocnymi), no i super wyszło :D

Maile - nie jestem przekonany. Ostatnio jeden z potencjalnych partnerów biznesowych mi odpisał i od razu wyczułem, że to chat gpt. Wkleiłem w GPT0 (taki wykrywacz chatagpt) i faktycznie to był wygenerowany mail.
OK, na jakieś mało znaczące maile (wygeneruj mi formułkę rodo żeby mnie usuneli z listy mailingowej, wniosek o coś tam) super, ale tak na codzień.. no nie wiem

Do pisania na wykopie sie jeszcze nie nadaje, IMO te generowane teksty czuć z daleka -> tu jedna rzecz ktora mi wygenerował razem z promptem do #midjourney xD - klik, tu jakis komentarz tez z chatagpt - klik

Nawet robiłem mini eksperyment na wrzucanie wpisów na wykop na bazie tego jaki był kontekst wpisu/znaleziska i żeby mi generował

Do pisania artykułów jest super, ale to lepiej żeby ktoś kto regularnie pisze wygenerował sobie tekst, przejrzał go i zredagował niż w ciemno wrzucał. Ja na swoje prywatne strony które prowadze na bloga i FB juz generuje opisy i teksty do reklam tu, z tym, że niektóre nie nadają się do niczego. Ale zawsze jest coś co wystarczy lekko zmodifykować i już można praktycznie as-is wrzucać.

Do copywritingu SEO... no cóż, tu bym się obawiał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tam jakość tekstu nigdy nie musiała być wysokich lotów, chyba, że google zacznie wyłapywać generowany content i zrzucać takie strony w dół

Generowałem sobie przez chatgpt prompty do grafik na logo firmy fotograficznej i na około 30 promptow 3 były faktycznie fajnymi propozycjami. Na sczęście jedno zapytanie do #midjourney to chyba 0.05$ -> tu wpis z grafikami - klik, tu jakies inne grafiki - klik

Troche sie bawiłem w jailbreakowanie i generowanie niemiłych maili xDD - klik

Odmówił grania roli moderatora Elektrody xD - klik

W tym co robie na codzień (#testowanieoprogramowania) w rozpisywaniu podstawowych TC jest niezły, ale brakuje mu jakiegoś takiego doświadczenia testerskiego i większego ogarniania - np. dałem zadanie do rozpisania TC - apka wciąga jakieś pliki graficzne, skierowana jest do fotografów, upewniłem się, że ma wszystkie informacje (spytalem, zeby zapytał gdyby potrzebował więcej info), no i oczekiwałbym, że w funkcjonalności filtrowania po typie grafiki przynajmniej by zasugerował wciągnięcie danych testowych o różnych typach plików, albo dopytałby jakie pliki są najcześciej wciągane żeby upewnić się, że jest pokrycie dla tych przypadków - niestety nic z tego. Dostał follow up z prosba o dodanie popularnych formatow wsrod fotografow, a zasugerowane formaty plików... nie do końca były zgodne z rzeczywistością (jak. GIF czy BMP xD). Probowalem na GPT3.5 i bylo to samo.

Bezmyślne przerzucanie wyników z ChatGPT może sie skonczyc źle, ale jak ktoś sprawdza te wyniki / poprawia je, to faktycznie może mocno usprawnić prace.

Jedyne czego sie boje, to to, ze społeczeństwo się rozleniwi i wszystko będzie lecieć chatemgpt, a skonczy się to źle. Nie wyobrażam sobie dzieci które zadania uczące jakichś specyficznych zestawów umiejętności (np. logicznego myślenia) zastąpily wszystko chatgpt. Ktoś może powiedzieć, że takim chatgpt kiedyś byli rodzice odrabiający za dzieci prace domowe xD No ale zobaczymy

Moim zdaniem AI (jeszcze raz: W OBECNEJ FORMIE, NA TEN MOMENT) nie odbierze pracy #programista15k czy #testowanieoprogramowania. Zrobią to ludzie którzy zwiększą swoją produktywność przy użyciu AI.

Czy chatgpt plus jest warte 20$? Jeszcze jak. Teraz już troche przyspieszylo, wiec ja bym tą stówkę zainwestował i mimo wszystko bawił sie na codzien i uczyl jak być wydajniejszym dzięki AI - poki jeszcze jest na to czas zanim wszyscy zaczną to robić

A na koniec najgłupszy przyklad użycia chatagpt na jaki wpadłem xD
Rabusek - Moje luźne przemyślenia co do #chatgpt i #ai (uwaga: w obecnej formie, jak ...

źródło: CleanShot 2023-04-01 at 16.36.37@2x

Pobierz
  • 128
Też fajnie było wrzucić "ej, jeśli mam rozmowe z firmą xyz z siedzibą tu, to jaka to będzie godzina na mój czas?". Tak, mógłbym sobie to przeliczyć, ale jestem leniwy i lubie sobie przyspieszać pracę ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Rabusek: tylko nic nie uprościłeś, ani nie przyspieszyłeś, bo normalnie byś napisał w Google "16:00 in new york, what time in poland", na co byś dostał odpowiedź: "16:00,