Wpis z mikrobloga

Pytanie do ludzi biegłych w spadkach i tematach dziedziczenia.
Jeśli mąż umrze, nie pozostawiając testamentu, to kto dziedziczy jego majątek osobisty (dom), zakładając, że małżonkowie nie mają wspólnych dzieci, jego rodzice nie żyją i posiada on jedynie brata.
#prawo #spadek #prawospadkowe #kiciochpyta
  • 15
@a320neo

małżonkowie nie mają wspólnych dzieci

a jakie mają? znaczy czy zmarly ma dzieci?
poza tym regulacja art. 932 k.c. dokładnie mówi o sytuacji jest małżonek brak jest dzieci
@eaxene: Nie, zmarły nie ma żadnych dzieci. Tylko brat.

wdowa i brat muszą się podzielić po 50%


@bruuh: rozumiem i nic się nie da z tym zrobić? Brat nie ma żadnych dobrych relacji ze zmarłym, dlaczego w ogóle należy mu się aż 50% spadku?
@a320neo: Ty się lepiej do prawnika wybierz, bo skończysz z połową domu, do którego nawet nie wejdziesz, a za który będziesz płacił podatki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oby nie minęło 6 miesięcy od śmierci zmarłego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@a320neo: jak nie ma testamentu to tak jest, brat w sądzie dostanie 50%
pytanie czy przypadkiem żona nie była właścicielką nieruchomości 50/50 z mężem?
Ty się lepiej do prawnika wybierz, bo skończysz z połową domu, do którego nawet nie wejdziesz, a za który będziesz płacił podatki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oby nie minęło 6 miesięcy od śmierci zmarłego ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@WaveCreator: w sensie, że ja jestem tym bratem?
A to nie jest tak, że żona zmarłego musiałaby mnie spłacić?
pytanie czy przypadkiem żona nie była właścicielką nieruchomości 50/50 z mężem?


@bruuh: Nie, żona nie jest właścicielką. Całość majątku jest męża.
to jak wdowa nie chce mieszkać z bratem to lepiej niech szuka jak go spłacić


@bruuh: A brat nie może spłacić wdowy albo nie mogą sprzedać i się podzielić? Dlaczego w ogóle zakładasz, że mieliby mieszkać razem?
Nikt nic nie "musi" - muszą to się dogadać, albo polubownie albo na drodze sądowej.


@WaveCreator: no to chyba logiczne, że jak jedno i drugie nie jest w stanie się spłacić, to muszą sprzedać i podzielić. Jakby brat się nie zgłosił w ciągu 6 miesięcy od śmierci po swoją część majątku, to przepada?
@a320neo kazdy ma 1/2 udziałów i staja się współwłaścicielami ułamkowymi. kazde moze swoim udziałem rozporządzać. a mogą również zbyć swoje udziały jednej osobie