Wpis z mikrobloga

@slkt: w Warszawie da się kupić 3 pokoje w nowym budownictwie w pereferyjnych dzielnicach. Myślę że w Krakowie da się nawet 4.
Jeśli brzydzisz się takimi dzielnicami - nie jesteś docelowym odbiorcą tego programu i prawdopodobnie masz możliwość kupić sobie mieszkanie takie jakie się chce i gdzie się chce, korzystając z narzędzi wolnego rynku - gotówki, albo kredytu bez dopłat
@slkt: paradoksalnie ten program nie spowoduje wzrostów w miastach, a raczej dostosowanie oferty pod program i te tańsze mieszkania trochę zdrożeją, a drogie stanieją - wszystko jeszcze zależy od zdolności kredytowej. Ciekaw jestem też jak to wpłynie na czynsze landlordów, kiedy najemca będzie sobie mógł kupić kwadrat i płacić mniejsza ratke do banku niż landlordziego czynszu.
@arsen-zujew Jeśli zdolność kredytowa zostanie niezmieniona to wszystkich których stać na kredyt bez dopłat będzie
@slkt: dokładnie tak jak mówi @AndyMendy to ma być na pierwsze mieszkanie, żebyś miał dach na głową a nie wybrzydzał, że w centrum min 100m2 na 22piętrze z widokiem na smog ( ͡° ͜ʖ ͡°) Skoro 800k Ci nie wystarczy to weź sobie kredyt na 2 mln - nie masz zdolnosci? To znaczy, że za mało zarabiasz a za duzo wymagasz. Zbyt dużo ludzie z Krakowa bogatszych
@BurzaGrzybStrusJaja:

Jeśli zdolność kredytowa zostanie niezmieniona to wszystkich

Jeśli


Po pierwsze było wspomniane że zostanie, ale to się zobaczy.
Po drugie, to że komuś w teorii stać, tzn ma zdolność na styk, nie oznacza że faktycznie jego budżet domowy to wytrzyma i ta osoba zgodzi się na zakup
@arsen-zujew: właśnie "było wspomniane" - w przypadku tego i wielu innych programów wiele było już wspominane. Nie twierdze, że zdolność kredytowa zostanie niezmieniona - tak w zasadzie to nie wiem czy nawet wprowadzą ten program.

No tak nie każdy kto ma zdolność będzie chciał kupić mieszkanie - te osoby najczęściej już je kupiły w latach 2020-2021.

Ja ten program postrzegam jako obosieczny miecz wzrostowo-spadkowy
@slkt: what, przecież za 800k to na luzie kupujesz 60m+ przykładowo na Avii. O Sołtysowskiej czy starych blokach w innych dzielnicach nie wspomnę.

Za 800k to chyba kawalerki tylko przy Wawelu i to serio luksusowo wykończone.