Wpis z mikrobloga

@Eustachy_goli_pachy: ChatGPT wygryzie programistów zaraz po tym jak Wordpress wygryzie content managerów, a generatory stron wygryzą frontendowców ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nawet jeśli AI się rozwinię to i tak będzie musiał istnieć ktoś kto sprawnie porozumie się z tym AI i dobrze opisze produkt, który chce dostać. Jest jeden szczegół, taki zawód już istnieje i nazywa się programista xD

@Murasame: O to to. Mamy w firmie
@Eustachy_goli_pachy: spodziewam się że przyjmie się to jako narzędzie w rękach człowieka i będziemy musieli się stać bardziej produktywni. Kiedyś tuzin chłopów machał cepami, dzisiaj więcej zrobi operator kombajnu.
ale zobacz, że chat-gpt miał premierę 5 miesięcy temu. Każdy z nas kojarzy aplikacje youtubue/ netflix / uber wiemy jak na początku one działały (#!$%@? o i bardzo słabo), chat gpt 3/4 robi dużo błędów, wymysla jakieś fałszywe rzeczy - ok.

Ale ja patrzę bardziej na to, że teraz duży nakład pracy i pieniędzy pójdzie w rozwój tej gałęzi i taka wersja chat gpt - 10 już naprawdę może zastępować ludzi. I
@vostok: tak samo mówili moi wykładowcy z uczelni jakieś 30-50 lat temu. Taki był szybki rozwój AI, że wkrótce miał zastąpić człowieka. Wykresy w jakim tempie AI się uczy i że jeszcze kilka lat i prześcignie człowieka.

No i to się nie stało. Technologia, która powstała, owszem bardzo się przydała i wiele pomogła. Systemy decyzyjne, rekomendacyjne, algorytmy optymalizacyjne. Ale ludzie w tym uczestniczący stanęli w miejscu. Profesorowie, którzy te lata temu
mk321 - @vostok: tak samo mówili moi wykładowcy z uczelni jakieś 30-50 lat temu. Taki...

źródło: image3-1140x754

Pobierz
@Eustachy_goli_pachy: Ja uważam że będę zarabiał dużo więcej gdy chat GPT nauczy się dobrze programować. Kod który teraz sam pisze będzie zautomatyzowany i zamiast pisać architekturę od podstaw poprosze GPT o napisanie tego za mnie, zrobie pare zmian i to co teraz robie w pare godzin zajmnie mi o wiele mniej czasu.
Uważam że to zbawienie dla średnich krajów jak nasz bo nie zastąpi mnie 10 hindusów.
@Eustachy_goli_pachy: Ja się nie boję, że ChatGPT i i jemu podobne wygryzą mnie z biznesu bo ja to traktuję jak narzędzie. Kiedyś kodowało się w plikach tekstowych, teraz mamy IDE. Następnie IDE zintegruje się z AI (już jest copilot ale jak dla mnie raczkuje). Zawody jak grafik, programista, muzyk czy filmowiec nie znikną a ewoluują.
Jedyne zagrożenie jakie widzę to zwiększony próg wejścia do zawodu. Seniorzy wiedzą jak ma działać system
Ale wy wiecie że takie aplikacje jak powstają teraz, nie będą powstawać do końca świata. Za kilka lat dzięki rozwojowi ai wejdzie zupełnie nowy poziom aplikacji, bardziej złożony, bardziej skomplikowany, powstanie nowa platforma która zdominuje pozostałe. Obecne aplikacje kosztujące 30k USD mogą za kilka lat kosztować kilkaset dolarów ale to nowe cenowo przebiją obecne o kilkaset procent
@SawadeeKap: To tak nie działa xD będą wtedy oczekiwać byś #!$%@?ł za dziesięciu, to samo po powstaniu komputerów, przed musiałeś liczyć wszystko na kartce wolniej, teraz musisz liczyć więcej poświęcając tyle samo czasu na pracę ale mielisz więcej liczb w Excelu, z chatem będą Ci kazać przemielić x10 tyle kodu.
@vostok: W 1973 r. pracujący dla Motoroli słynny wynalazca Martin Cooper po raz pierwszy użył telefonu komórkowego, stojąc na ulicy na Manhattanie. Telefon był wielki, ciężki jak diabli i bardzo niewygodny w użyciu. Marty skomentował: „Nie ma szans, żeby telefony komórkowe zastąpiły klasyczne telefony stacjonarne”.

Kiedy Bell próbował sprzedać swój patent Western Union, usłyszał od Williama Ortona, że „Telefon ma zbyt wiele mankamentów, by na poważnie rozważać go jako środek komunikacji”.