Wpis z mikrobloga

a przynajmniej większości programistów


@vostok: a myślisz że kto będzie obsługiwał tego ChataGPT i tworzył produkty informatyczne? Pani Zosia z warzywniaka? Zobacz jakie efekty był w stanie osiągnąć x lat temu programista w języku C, a obecnie w Javie. To że pojedynczy programista będzie w stanie szybciej osiągnąć jakieś efekty korzystając z AI zamiast ręcznie pisząc kod, oznacza tylko tyle że będziemy mieli większe możliwości i lepsze produkty.
@Eustachy_goli_pachy: dzisiaj chatGPT podał mi zajebiste rozwiazanie problemu które było wręcz stworzone dla mnie, dokładnie to czego szukałem, nawet nie wiedziałem, ze funkcja ktorej używam ma wariant z przeciążona sygnatura i dodatkowym parametrem.

I faktycznie, nie ma. Wymyślił sobie to z dupy by wyglada sensownie ale nic takiego nie istnieje. Zrobił mnie totalnie w #!$%@? nie okazując przy tym nawet krzty niepewności.
@Eustachy_goli_pachy: myślę że w przyszłości programiści będą używać podobnych do chatGPT modeli do pisania kodu. Np w IDE będzie pole tekstowe gdzie opiszesz jaki kod ma ci napisać.
Np „stwórz klasę która jest modelem przechowującym pola (tutaj lista pól i typów) wraz z metodą mapującą te z innej klasy” a następnie „napisz controller ktory posiada takie endpointy (lista endpointow i metod HTTP) i zwraca obiekt wyżej napisanej klasy.” „Napisz testy integracyjne
@TurboIndyk: Ale my nie twierdzimy, że kolejne wersje nie będą lepsze - my tylko twierdzimy, że ChatGPT jest w stanie zastąpić programistę w takim samym stopniu w jakim autonomiczne samochody masowo zastąpiły kierowców ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Eustachy_goli_pachy: Wiem, że proces tworzenia oprogramowania to nie tylko klepanie kodu, w którym dodatkowo chatGPT radzi sobie nadal na poziomie juniora. To się nadaje gdy chcesz klepnąć jakąś prostą funkcjonalność, ale tak proste rzeczy najczęściej nie mają wartości biznesowej. AI nie jest w stanie wyestymować czasu potrzebnego na implementacje, określić błędów w specyfikacji technicznej, zaproponować poprawek, przetestować funkcjonalność, zrefaktorować juz napisany kod, stworzyć działające środowisko CI/CD.
No i finalnie, jaka duża