Wpis z mikrobloga

@Volantie: xD te zaoszczędzone 14k to tak jak podawane są te straty firm w związku z piractwem, nie mają one większego sensu. Dwa, że proste rzeczy w takim chatGPT można napisać, bo proste rzeczy prosto opisać i sformułować wymagania. Problem sie zaczyna kiedy nie wiesz czego chcesz, wtedy AI też nie wie i może ci napisać piękną rzecz, ale zupełnie nie rozwiązującą twojego problemu.

on został zaprezentowany w listopadzie/grudniu


@Volantie:
@Eustachy_goli_pachy:
To jest nie do uniknięcia i to już niedługo. Jeśli dana firma będzie posiadać własny model połączony z siecią zacznie się pogrom pracowników. Bo zauważmy, że czacik nie jest połączony z siecią i ma informacje sprzed kilku lat.

Najpierw będzie deploy, konfiguracja serwerów, usług, provisioning itp, robione bezpośrednio przez model. Taki nadzorca infrastruktury jak ta SI z Ula w pierwszej części Resident Evil. I będzie bez porównania lepsza niż człowiek
Co robicie na swoich stanowiskach, że się nie bójcie o swoją pracę?


@Eustachy_goli_pachy:
Jak to napisał jeden programista u mnie w pracy:
- ja to już właściwie nic nie robię, tylko wpisuję opis taska w pole chatuGPT i samo się wszystko wykonuje, a ja tylko pobieram wynagrodzenie
@Eustachy_goli_pachy: obecnie używam GPT w mojej codziennej pracy głównie do zadawania mu pytań o to jak zaimplementować jakiś kawałek, albo żeby odpowiedział na moje techniczne pytania.

Myślę, że bardziej powinni się obawiać ludzie których praca głównie polega na klepaniu odtwórczych rzeczy, w programowaniu wciąż jest wysoka abstrakcja i złożoność
Co robicie na swoich stanowiskach, że się nie bójcie o swoją pracę?


@Eustachy_goli_pachy: na przykład pobawiłem się ChatGPT każąc mu zrobić kilka trudniejszych lub niestandardowych rzeczy i wywalił się koncertowo nie będąc w stanie napisać kodu który spełnia moje wymagania funkcjonalne. W wielu przypadkach fail polegał na użyciu funkcji która nie istnieje i której ChatGPT nie jest w stanie samodzielnie napisać.

Tu masz przykład jak bardzo ChatGPT wykłada się przy bardziej
bo po prostu ChatGPT daje złe odpowiedzi w większości przypadków.


@mk321: aż dziwne, że większość wykopowych "programistów" ma takie ciasne myślenie, patrzą na to co teraz i myślą że takie narzędzia już się nie rozwiną...
Pewnie za jakiś czas AI wyloguje ludzi z większości zawodów, które opierają się na myśleniu analitycznym - od prawników i lekarzy diagnostów, skończywszy na księgowych, urzędasach i programistach (a przynajmniej większości programistów).
@Volantie: co ty tu wklejasz? Jakaś kupa dziennikarzyny.

Pobranie danych po API, zapisanie, wyświetlenie. No tak, umie to zrobić bootcampowicz po 2 tygodniowym kursie (albo i szybciej).

Jakby usiadł na weekend na te same kilkanaście godzin i odpalił tutoriale, to na to samo by wyszło.

Tylko czemu firmy nie zatrudniają masowo boocampowiczów albo takich gości co sobie coś przez weekend poczytali?

Bo ich rozwiązania nie nadają się na produkcję. Jak będzie
@Eustachy_goli_pachy: ja sie z tym zgadzam, że AI zastąpi zawód programisty w najbliższych latach. Wtedy zamiast pisać kod będę pisał zapytania do czatbota, chyba nie myślisz, że nagle laik będzie w stanie poprosić AI o wygenerowanie skomplikowanego systemu. To nadal będą robić programiści, tylko nie będziemy musieli tyle kodu pisać.

A tak poza tym jeśli AI jest będzie w stanie zastąpić tak skomplikowany i wymagający abstrakcyjnego myślenia zawód to znaczy, że
@vostok:

Nawet jeśli AI się rozwinię to i tak będzie musiał istnieć ktoś kto sprawnie porozumie się z tym AI i dobrze opisze produkt, który chce dostać.

Jest jeden szczegół, taki zawód już istnieje i nazywa się programista xD

Jeśli pojawi się kiedyś na tyle zaawansowane AI, które będzie w stanie dostarczyć kompletny produkt z niewielką pomocą kilku czy jednej osoby, to najmniej będę się martwił o swój zawód, wtedy cały