Wpis z mikrobloga

Kiedy u nas poburzą te cholerne blokowiska z pijanego widu Le Corbusier`a?

We Francji już to robią. Le Plessis-Robinson podparyskie miasteczko miało nieszczeście do rządów komunistów, którzy zamienili je w betonowe blokowisko, dziś wygląda już inaczej.

https://www.linkedin.com/pulse/learning-from-le-plessis-robinson-marjo-uotila?trk=pulse-article_more-articles_related-content-card

Polka tak opisała to miejsce: https://cityforchildren.pl/en/the-town-with-enamel-eyes/

#urbanistyka
#architektura
#francja
#blokowisko
#miasto
oydamoydam - Kiedy u nas poburzą te cholerne blokowiska z pijanego widu Le Corbusier`...
  • 81
Logika, którą stosujesz jest. To, że wyburzają nie oznacza, że nie ma zalet.

Pomysl w końcu logicznie zanim odpiszesz.


@vitek6: Sam pomyśl.

Napisałeś:

One by po prostu były drogie albo zwyczajnie nie byłoby na takie miejsca.


Czyli były nieefektywne i to przekreśla wszelkie zalety, bo korzyści psiarzy się nie liczą. To jedno wystarczy.

Pewnego dnia cesarz Napoleon przejeżdżając przez małe francuskie miasteczko zapytał dlaczego nie oddano salwy armatniej na jego cześć.
@oydamoydam:

Czyli były nieefektywne i to przekreśla wszelkie zalety, bo korzyści psiarzy się nie liczą. To jedno wystarczy.


Przed chwila mowiles, ze nie ma zalet to jak może je przekreślać? Miotasz się już.

Nie wiem czy nieefektywne. To subiektywna ocena co jest potrzebne a co nie.

Jakich #!$%@? psiarzy xD To są korzyści dla wszystkich mieszkających tam ludzi.
@ketrab86: #!$%@?ąc od tego, że w między historyzującymi kamienicami, a socrealistycznymi blokami był jeszcze międzywojenny modernizm (choć był efektem podobnych przemian społecznych jak w międzywojniu i wynikał z podobnych problemów z niedoborem mieszkań po zniszczeniach wojennych). PS Naprawdę? Wykop cenzuruje słowo a-b-s-t-r-a-h-u-j-ą-c, bo zawiera sylabę, będącą wulgarnym określeniem penisa, napisanym z błędem? Brawo moderatorzy xD.
Corbusier


@patryk-gurgul: Le Corbusier był miłośnikiem Sowietów i to jego idee stoją za tym, ze cała wschodnia Europa tak dziś wyglada.

Przyczyny i okoliczności powstania Karty ateńskiej


Istnieje kilka grup przyczyn, dla których CIAM podjął temat planowania przestrzennego w miastach. Pierwsza z tych grup dotyczy sytuacji dużych ośrodków urbanistycznych o tradycyjnej strukturze, które w drugiej połowie XIX i na początku XX w. uległy szybkiemu rozwojowi. Zwłaszcza połączenie miast z działaniem w
oydamoydam - >Corbusier

@patryk-gurgul: Le Corbusier był miłośnikiem Sowietów i to j...

źródło: Centrosoyuz_Moscow_-_Ak_Sakharova_view

Pobierz
@oydamoydam: Zupełnie mnie to dziwi, skoro uważał domy za maszyny do mieszkania. A ZSRR w tym okresie rozwijał przemysł i starał się ściągać nowinki techniczne i przemysłowe. Modernizm z natury był lewicujący. Nie bez przyczyny Hitler zamknął Bauhaus. W każdym razie nie podoba mi się ubóstwianie stylów historyzujących, a negowanie modernizmu, który zresztą sam nie był jednorodny (styl międzynarodowy, organiczny, art-deco, itd.). Rozumiem, że może się nie podobać, ale należy go
@oydamoydam U nas nigdy tak nie będzie, bo u nas mało kto zwraca uwagę na estetykę. Kiedyś widziałam jakiś sondaż i większość Polaków uznała, że polskie miasta są ładne. Albo ludzie nie mają zupełnie zmysłu estetycznego albo nigdy nie widzieli nic ładniejszego.
@patryk-gurgul: Nie mam nic przeciwko modernizmowi, stylowi bauhaus. Przedwojenny polski modernizm był bardzo dobry.

Złe, bo utopijne sa tylko urbanistyczne idee Le Corbusier`a, tak samo złe i utopijne jak sam komunizm.
@oydamoydam:
Tak sie zastanawiam. Wiadomo, że wyburzyć blok, w którym ktoś mieszka to raczej niefajnie. Ja bym nie chciał, żeby ktos mi zburzył dom, bo mu sie nie podoba architektura.
Ale, gdybyś odpowiednio zapłacił, to mógłbyś wykupić cały blok, a potem go wyburzyć.
Moze to jest myśl?
@noobarian:

Tak sie zastanawiam. Wiadomo, że wyburzyć blok, w którym ktoś mieszka to raczej niefajnie. Ja bym nie chciał, żeby ktos mi zburzył dom, bo mu sie nie podoba architektura.


Z mojej strony #!$%@? wynika z niemocy. Ale wydawało sie kiedyś, że Sowiecki Sojuz będzie zawsze a zniknął może tak będzie i z tymi blokami.

Ale, gdybyś odpowiednio zapłacił, to mógłbyś wykupić cały blok, a potem go wyburzyć.

Moze to jest
oydamoydam - @noobarian: 
Tak sie zastanawiam. Wiadomo, że wyburzyć blok, w którym kt...

źródło: DSC00031%20copy_o

Pobierz
@oydamoydam: ty masz jakieś urojenia z tymi Sowietami. Gardzę tym systemem. Co nie znaczy, że nie może być zalet budownictwa osiedli za PRL-u. Ale o byś musiał nie mieć tak ograniczonego łba aby zrozumiec. To tu tutaj pokazujesz jak niewiele tobie brakuje do Sowietów.
ty masz jakieś urojenia z tymi Sowietami. Gardzę tym systemem. Co nie znaczy, że nie może być zalet budownictwa osiedli za PRL-u. Ale o byś musiał nie mieć tak ograniczonego łba aby zrozumiec. To tu tutaj pokazujesz jak niewiele tobie brakuje do Sowietów.


@vitek6: Obejrzyj ten film jeśli go w ogóle widziałeś i zobacz jak wygląda dobre miasto dla ludzi. To nie jest sowieckie miasto z blokami rozrzuconymi jak gówno po
@oydamoydam: znów sobie coś uroiłeś, że nie widzę brzydoty. Oczywiście, że widzę. To nie zmienia nic w tym, że są tez zalety czego ty nie możesz pojąć.

Wyjebmy ludzi z bloków i je zburzmy bo się tobie nie podoba. Kto tu jest prawdziwym sowieckim kmiotem.
Wyjebmy ludzi z bloków i je zburzmy bo się tobie nie podoba. Kto tu jest prawdziwym sowieckim kmiotem.


@vitek6: Jednak komentujesz film, ktorego nie widziałeś.

Blokowisko takie jak na filmie, mozna nie tylko zburzyć ale i przebudować. Sprzedajac część terenu developerom uzyskuje się fundusze na przebudowę. I w efekcie masz prawdziwe miasto z uliczkami, skwerami i placami.

Obejrzyj wreszcie film.