Wpis z mikrobloga

cześć
Głogówek jest ciekawym miastem położonym w województwie opolskim, które odwiedziłem jesienią 2022 roku w ramach projektu "Miasta stojące murem".
Zapraszam do znaleziska

Kilka ciekawostek o Głogówku:
- W Głogówku do dzisiaj zachowało się około 300 metrów (jeśli moje pomiary były poprawne) z pierwotnych 1200-1300 metrów. Nigdzie nie znalazłem oficjalnych danych nt. całkowitej i zachowanej długości. Niemniej zachowane do teraz mury są znacznie obniżone. Zbudowano je na przełomie XIV i XV wieku.
- Miasto posiadało trzy bramy miejskie, a do dzisiaj zachowała się jedna, znacznie przebudowana Brama Zamkowa.
- Bardzo ciekawy jest miejski rynek, gdzie znajduje się renesansowy ratusz z XVII wieku. Rynek otaczają liczne kamieniczki, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku.
- W Głogówku znajduje się zamek z XVI wieku
- Nieopodal zamku mieści się klasztor franciszkanów z XIV wieku. W środku kościoła należącego do klasztoru znajduje się kaplica loretańska z 1630 roku.
- Nieopodal bramy Zamkowej znajduje się baszta z 1595 roku, w której obecnie mieści się miejskie muzeum.
- Miejscowy kościół św. Bartłomieja zbudowano w XIV wieku, natomiast w późniejszych stuleciach został przebudowany na styl barokowy. Wnętrza są niesamowite.
- Na miejscowym cmentarzu mieści się szachulcowy kościół św. Krzyża z 1705 roku.
- A najbardziej intrygującym obiektem jest wieża wodna z końca XVI wieku, która znajduje się obok cmentarza. Z zewnątrz wygląda jak baszta.
- Warto również odwiedzić pobliski Rozkochów, gdzie mieści się pałac z XVIII wieku.

https://wykop.pl/link/7036693/glogowek-opolskie-projekt-miasta-stojace-murem

#antekpodrozuje #polska #opolskie #glogowek #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania

---------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz być wołany w przyszłości, to poniżej zaplusuj odpowiedni komentarz :)
(piszę o różnych miejscach w Polsce oraz na świecie)
antekwpodrozy - cześć
Głogówek jest ciekawym miastem położonym w województwie opolski...

źródło: 000a

Pobierz
  • 5