Wpis z mikrobloga

Oglądałem rano grupy związane z bushcraftem i survivalem na Facebooku i naszła mnie myśl gdzie zaczyna się i kończy to pojęcie? Zawsze myślałem, że to bushcraft to wykorzystywanie w jak największym stopniu tego co można uzyskać z natury, a survival to przeżycie wykorzystując zasoby jakie się tylko da.
No #!$%@?, ale jak ludzie wrzucają zdjęcia z kubkiem kawy/herbaty (bo tylko to robią w tym lesie) i piszą post w stylu "mój pierwszy bushcraft". W takim razie ja zacząłem uprawiać bushcraft w wieku 5 lat jak mama zabrała mnie na grzyby. xD Jak dla mnie picie kawy w lesie nie jest ani jednym ani drugim pojęciem.

#bushcraft #survival
  • 53
@volodia: nazewnictwo przyszlo z zachodu jak wiele innych rzeczy.
Ale to sporo ułatwia, jak szukasz kogoś kto biwakuje, jakichś rozwiązań to nie szukasz na tagu turystyka tylko bushcraft. Można używać polskich odpowiedników np biwakowanie, ale tak już wyszło.
A tak swoją drogą niedawno była darmowa apka na telefon z węzłami, nazywa się knots 3d, możliwe że jeszcze jest za darmo
@Anakee: ale hodowanie brzucha z piwem nie wyklucza wycieczek czy aktywności turystycznej. No oczywiście praca z nożem czy łażenie po pijaku po kamieniach i wertepach to niehybny sposób na wypadek, ale jak już się rozpali ognicho i się odpoczywa to czemu nie
@Elemele_Dutki: W naturze jest bardzo mało pożywienia (poza polami uprawnymi).

O ile zapewnisz sobie ciepło, sucho, opał, ogień, wodę - dość banalne rzeczy, to najgorzej jest z pożywieniem.

Roślinnego jest po prostu bardzo mało - same korzonki, i to bardzo łykowate. Zwierzęce będzie ci #!$%@?ć.

Ja bym podzielił te na
1. survival z użyciem całej technologii jaką mamy - np. wieczne krzesiwo, ubrania które trzymają ciepło nawet jak przemoczysz (raczej czegoś
W 90% bushkrafty i inne tego typu zajawki dają zgubne poczucie, że jako miastowy byś przetrwał tydzień po apokalipsie


@Urajah: co?! :D
Przecież to po prostu hobby, które służy do oderwania się od miasta żeby mieć kontakt z naturą na dziko. Tylko tym sie różni od biwaku, że śpisz na glebie, w szałasie lub w hamaku pod tarpem

@szpongiel myślałem że mirki zgodnie wyśmieją OPa a widzę że takich jak on
@NieBendePrasowac: przyznam szczerze, że się nie znam ale sama etymologia słowa bushcraft - rzemiosło z/w buszu. Jak przynosisz ze sobą wszystko do lasu, hamak, śpiwór, namiot/czy jakieś inne zadaszenie z nieprzemakalnego materiału, zapalniczkę, kociołek na ognisko, etc. to co to za rzemiosło niby jest skoro wszystko zostało przyniesione gotowe?

Wygląda na to, że harcerze uprawiali bushcraft nim było to cool ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mnie się zdawało,
@FuriousViking: albo grupy od EDC, gdzie trwa festiwal kto na zdjęciu zaprezentuje lepszy zestaw składający się z najdroższego dostępnego Leathermana, najdroższej latarki i najdroższego noża, a no i na ręce która prezentuje musi być najdroższy zegarek "survivalowy". Wszystko oczywiście nigdy nie używane i trzymane w szufladzie bo szkoda by się zniszczyło.