Wpis z mikrobloga

Oglądałem rano grupy związane z bushcraftem i survivalem na Facebooku i naszła mnie myśl gdzie zaczyna się i kończy to pojęcie? Zawsze myślałem, że to bushcraft to wykorzystywanie w jak największym stopniu tego co można uzyskać z natury, a survival to przeżycie wykorzystując zasoby jakie się tylko da.
No #!$%@?, ale jak ludzie wrzucają zdjęcia z kubkiem kawy/herbaty (bo tylko to robią w tym lesie) i piszą post w stylu "mój pierwszy bushcraft". W takim razie ja zacząłem uprawiać bushcraft w wieku 5 lat jak mama zabrała mnie na grzyby. xD Jak dla mnie picie kawy w lesie nie jest ani jednym ani drugim pojęciem.

#bushcraft #survival
  • 53
@Elemele_Dutki: Bushcraft to dość pojemne pojęcie i obejmuje wszelkie formy bytności oraz aktywności na łonie natury - siedzenie sobie w lesie podczas letniej wycieczki karimacie i robienie herbatki kuchence gazowej też się w to wlicza. Podobnie jak nocowanie zimą przy -10 st. C w tymże lesie albo jakieś dłuższe bytowanie.

Survival to zgodnie z nazwą oraz polskim już od dawna przyjętym tumaczeniem - sztuka przetrwania, gdzie masz na maksa wykorzystać posiadane
@Elemele_Dutki: To o czym piszesz jest obecne w każdym hobby obecnie. Dzieje się tak głównie między innymi za sprawą miediów społecznościowych, które pozwalają kreować wizerunek, promować kontent, a zarazem dają ogromne pole do działania dla marketingowców. Kiedyś hobby polegało na kreatywnym myśleniu i wykorzystywaniu prostych rozwiązań i dostępnych materiałów fo stworzenia najnajbardziej zaawansowanych projektów. Na forach internetowych roiło się od projektów DIY, porad i własnych pomysłów. Obecnie jakiekolwiek hobby w tym
bierze sie to stad ze coraz wiecej ludzi jest niepelnosprawnych - otóż mogli w podstawowce zapisac sie do jakiegos harcerstwa czy z dziadkiem jezdzic na ryby to zamiast tego grali na pleju/ lazili wkolo bloku a teraz jest dla nich wielka przygoda wyjscie na 2 godz w krzaki i zrobienie stejka na ognisku


@przemd11: lepsze to niż chodowanie brzucha z piwem w reku
@Elemele_Dutki: Opie, właśnie podałeś wysryw.
Jesteś jednym z tych, co na youtubie piszą komentarze "przejdzie się 20 km, zrobi obiad na ognisku i prześpi się w szałasie i wielki bushcraftowiec, kurła"
Bushcraft właśnie na tym polega, że śpisz sobie w hamaku lub pod tarpem i nie idziesz 20 km tylko po to, żeby sobie zrobić kawę na ognisku tylko to jest dodatek, a celem jest przebywanie na dziko w lesie i
@Elemele_Dutki:

Jako granicę przyjąłbym kryterium dobrowolności wykożystania danej umiejętności.
Bushcraft jest wtedy kiedy chciałeś sobie posiedzieć dwa dni we względnej dziczy. Ale nie utrudniasz sobie na siłę - bierzesz coś do rozpalenia ognia, jakieś wygodne narzędzie i np moskitierę. Czyli to po prostu dłuższa wycieczka do lasu.
Survival to umiejętność przetrwania gdy się w tej dziczy znalazłeś, czy nie możesz z niej wydostać z przyczyn zewnętrznych.
@Urajah: myślę że się mylisz:)
Jeśli ktoś się tym interesuje to będzie czytał gdzie rozbijać obóz. Jak go rozbijać itp.
A że ktoś ma bul dupska bo ktoś wrzuca fotkę z biwakowania to już nie problem bushcraftowcow itp tylko zawistnych ludzi xd