Wpis z mikrobloga

Łapcie recenzję ode mnie po 2 dniach użytkowania PSVR2:

Dla mnie to totalnie nowe doświadczenie gamingowe. Dodam, że nie mam absolutnie żadnego doświadczenia z VRami ("grałem" dosłownie kilka minut kiedyś u ziomka na queście 1, i to tyle).

Zacznę od minusów. Ogólnie jak ktoś oczekuje jakości 4k tak jak na monitorze czy tv to się mocno zawiedzie, bo tu bliżej do full HD (1080p) niż 4k. To podobno dlatego, że technologia robienia tych VRów jeszcze nie jest na tyle rozwinięta, bo tu się liczy PPD (pixel per degree czyli piksel na kąt) a nie PPI (piksel na cal). Jest też minimalnie widoczny efekt mura czyli tak jakbyście mieli taką lekką folię przed oczami, szczególnie widoczne jak patrzysz na jednolite tło np. jasne niebo, ale to znika w momencie jak zaczynasz grać w sensie przestaje się na to zwracać uwagę. Jak patrzycie gdzieś daleko w dystans to też bardziej rozmazane jest tło niestety niż na blisko. Dodatkowo jest bardzo mały tzw. sweet spot czyli miejsce w soczewkach, które musicie do swoich oczu dopasować, żeby wszystko było wyraźne i klarowne. Trzeba trochę te gogle popoprawiać jak się je zakłada. Zauważyłem natomiast, że za każdym kolejnym razem jest coraz łatwiej.

A teraz przejdę do plusów. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Pomimo gorszej jakości niż się spodziewałem, to grafika jest fenomenalna, jak odpaliłem Kayak VR to bez kitu jakbym w kajaku płynął na jeziorku albo rzece. Jest ekran OLED, wiec macie realną czerń i super kolory. Ma się naprawdę uczucie jakby się było w grze, wewnątrz tego świata. Nawet jak buja tym kajakiem to bez kitu czułem, ze mnie buja w boki, a przecież na kanapie siedziałem. Początkowa scenka w Horizonie to już w ogóle mnie rozwaliła, a samo wspinanie się jest tak fajne, że mógłbym to robić nonstop. Kozak technologia. Strzelanie z łuku w horizon czy z broni w pavlov to już w ogóle sztos totalny, czujesz nawet opór cięciwy i cyngla. Na początku się trzeba trochę przyzwyczaić, bo może się minimalnie niedobrze zrobić, to się nazywa motion sickness, ale dziś już o wiele dłużej grałem i przechodzi, wiec trzeba się przyzwyczaić po prostu. No i trochę lipa, ze okulary muszę nosić w tym, bo się boje, żeby nie zarysować tych soczewek. Podobno PSVR2 ma moment skupienia oddalony o około 2m, więc jak ktoś nie widzi wyraźnie na ten dystans (ja mam około -1.75 w każdym oku) to musi niestety nosić okulary jak ubiera ten headset. Słyszałem, że mają zrobić takie wkładki specjalnie, ze wkładasz je raz do headsetu i sobie siedzą, czekam aż to wyjdzie (VRoptician ta stronka się chyba nazywa).

Dla mnie bomba. Nie zwracam tego do sklepu na pewno. Zostawiam sobie, bo sprawia mi to masę rozrywki. Poczułem się jak dzieciak, który przeszedł z grania w Mario i Tanki na pegasusie na granie w gierki 3D na kompie (lata 90te here). Totalnie nowe doświadczenie.

Jak ktoś z was ma rady jak nosić okulary, żeby nie zarysować soczewek w PSVR2 to chętnie poczytam.


#psvr #psvr2 #vr #wirtualnarzeczywistosc #virtualreality #ps5 #playstation5 #playstation #sony #technologia #recenzja #gry #konsola #
  • 40
Widać, że to pisało pryszczate dziecko
Grałeś w RE i tamta czerń jest czarna, czy widać piksele? (Pomimo, że RE jest świetny)
No pewnie nie grałeś i nie masz doświadczenia z VR jak sam napisałeś. Recenzja słaba, jakieś konkrety?
@majkkali: Piszę dzieciaczku, bo się przyebaueś do mnie w poprzednich komentarzach. Mam ogromną bibliotekę gier na VR poprzedniej generacji w tym mnóstwo gadżetów do samolotów, czy samochodów. Jakie Ty masz doświadczenie? Koleś, to że mam porównanie i ten cały Horizon to przereklamowana nuda, ładna nuda, albo Grand Turismo ma mechanikę jazdy z 2000 roku. Są gry fajne, ale to nie Horizon i GT.
@majkkali ale co ma moment skupienia do wady wzroku?

soczewki w VR maja symulowac wrazenie patrzenia w dal, soczewki od oka to pewnie max 10-15cm, wiec z wada -2, a nawet -3 bez problemu jestes w stanie grac w samych goglach bez dodatkowych okularow

w teorii problem moga miec duze wady plusowe i bardzo duze wady minusowe - soczewki Fresnela to soczewki symulujace patrzenie w dal,.mimo, ze ekranik masz 10-15cm od oka
@Ponury_przegryw: dodatkowo czy ja napisałem że nie można się dobrze bawić w psvr2? Napisałem @Ponury_przegryw proszę pana Sony wypuściło bardzo dobry sprzęt przehajpowany przez opłaconych jutuberow z przehajpowanymi grami Horizon i GT oprócz RE bo gra jest sztosik. Sprzęt jest spoko, ale gdzie wsparcie filmów VR? Oglądałeś kiedyś film VR? Pewnie nie. Ludzie mają pretensje że jak ja mogę chcieć filmy VR, dobrze że Sony dało te 20 gier bo mogli
@mustafas00 ja mam wrażenie kolego że nie wszystkie wykopki umio w czytanie ze zrozumieniem i po prostu nie czają o co ci chodzi. jak dla mnie twoje opinie bardzo rzetelne, na tyle że po ich przeczytaniu zacząłem zauważać rzeczy o których piszesz a wcześniej nie zwracałem na nie uwagi. co nie zmienia faktu że wg. mnie jest to strzał w dziesiątkę już dawno nie miałem takiej frajdy z grania w jakiekolwiek gry.
@mustafas00: to zgłaszaj multikonto, zapraszam( ͡° ͜ʖ ͡°) i wiesz co zrobisz? Nic, jak całe swoje życie xD @jasak00: przejrzyj sobie wpisy kolegi, zaznaczenie absolutnie w każdym wpisie od 4 dni, że psvr2 jest #!$%@? jest czepialstwem a nie recenzją, dlatego wszyscy go ignorują. Jakby napisał raz i tyle to Ok, ale nie, poczuł się ignorowany. Tez go sobie dodam na czarno( ͡° ͜ʖ