Wpis z mikrobloga

Dziś w #faktytvn takie ujęcie. Miejsce oznaczone na zdjęciu może być niczym (np. taką mini blizną, naroślą), a może być nowotworem (skrajny przypadek) lub bardziej przyziemnie (brodawką np. efektem wirusa #hpv) mogło powstać po kontakcie seksualnym z osobą zarażoną/nosicielem, w zakresie #chorobyweneryczne posiadam trochę wiedzy, chętnie odpowiem na pytania. Warto się badać i być świadomym, co najważniejsze uważać na siebie, a jeśli miałoby już dojść do jakiegokolwiek 'kontaktu' -zabezpieczać.
#zdrowie #medycyna #ciekawostki #telewizja #tvn #seks #wirus #choroby #dermatologia #nowotwory
wykop14 - Dziś w #faktyTVN takie ujęcie. Miejsce oznaczone na zdjęciu może być niczym...

źródło: fakty

Pobierz
  • 12
@wykop14: Co mogą oznaczać plamy w kolorze kawy z mlekiem,takie beżowe, mam je z tyłu na plecach między łopatkami (śmiesznie wygląda jak tatuaż) i na przedramionach też takie plamki (na około ja wiem może 2 cm, a na plecach 4 cm). Skóra jasna jak kreda. Na dermatologa nie ma szans bo jestem z małej miejscowosci i się nie doczekam.
Dziękuję za odpowiedzi, poniżej @Eustachiusz odpowiedział @szara_rysa, ja wolę się nie wypowiadać, bo na tym się nie znam, również co do pytania @arinkao. Doprecyzowałem wpis, że głównie chodzi mi o to, gdyby ktoś miał pytania w zakresie #weneryki. Widziałem na wykopie różne tagi i chyba wciąż wiele osób bagatelizuje (jako bezpieczne): np. seks drogą oralną, nawet pocałunki czy ogólnopojęte chodzenie na #divy, portale/aplikacje randkowe, miejsca spotkań przygodnych. Niestety
@wykop14: Dzięki za odpowiedź. Wiesz co, ja widze że co roku w dużych miastach są nagłaśniane głównie poprzez plakaty akcje w stylu "zbadaj sie za darmo''. Sama z tego korzystałam, zbadałam się dwukrotnie w punkcie. Szybko, bezpłatnie i co najważniejsze anonimowo. Wtedy był pakiet hiv, kiła, hcv. Oprocz mnie w kolejce byli tez ludzie, ale raczej tak koło 40. Po 2 tygodniach dostaje sie wynik i masz pewnosc. Nie wiem czemu
@szara_rysa: Tak, te akcje są dobre, chociaż pewnie żaden z moich znajomych z nich skorzystał. Dotyczą one głównie tych naprawdę poważnych chorób: HIV (u mnie aktualnie bez opłat jest tylko to), kiła no i HCV (wirus zapalenia wątroby), dokładnie te są również badane podczas standardowego oddawania krwi. Podczas gdy w społeczeństwie jest wiele "mniej groźnych" chorób przenoszonych "płynami"/kontaktem: HSV, HPV (które u kobiet może przejść w raka), chlamydia, rzeżączka, ureaplasma, wirusy,
@wykop14: No tak, wszystko to co napisałeś jest racją. Zauważ jednak, że nie da sie uchronić przed wszystkim. To co można, to się zabezpieczać, robić w miarę często te testy z krwi (przy wielu partnerach seksualnych). A najlepiej to po prostu zbadać siebie i drugą osobę. Na HPV jest szczepienie dla nastolatek. Rzeżączka czy grzybica - plaga, ale da się wyleczyć tabletkami. Zapomniałeś w tym zestawieniu o chorobie która jest bardzo
@szara_rysa: Tak, jak ktoś chce być zdrowy i podchodzi do tematu poważnie, to partnerzy powinni pokazać sobie aktualne, pełne testy, jeden 'kontakt'/stosunek może spowodować nieważność wszystkich testów. Tym bardziej, że niektórzy nosiciele mogą być bezobjawowi. Warto zaszczepić się na HPV, przy czym chroni ona przed popularnymi genotypami, a niestety wszystkich jest według badań ~150. O pocałunkach wspomniałem w pierwszym komentarzu, bo dla niektórych seks oralny wydaje się już bezpieczny, a gdy
@wykop14: Warto wspomnieć że mowa tu oczywiście o testach laboratoryjnych. Widzi sie dużo takich testow kasetkowych, które można wykonać samodzielnie w warunkach domowych - moim zdaniem mija się to z celem i jest stratą pieniędzy. To nie są nigdy rzetelne badania. Ale oczywiście zachęcony konsument, chcąc uniknąc konieczności odbycia wizyty (badania ze skierowania) to kupi. Z helicobacter też widzialam te testy. Helicobacter jest o tyle nieprzyjemne, że w dłuzszej perspektywie prowadzi
@szara_rysa: O testach kasetkowych nawet nie wspominałem, bo w tak poważnych sprawach bym ich nie robił, chyba że w ramach ciekawości, dla siebie, przed pójściem na badania. Ja przełamałem już w sobie te bariery wstydu i mogę po prostu iść w każdej chwili na prywatne badania z wymazu niczym po witaminę do apteki. Dla osób, które obsługują to normalna praca.
A kasetkowe to robiłem kotom, gdy im pomagałem i szybki test