Wpis z mikrobloga

@Beszczebelny: Daj jakiś przykład przepisu albo znaku w tym miejscu który by tak nakazywał jak piszesz. @Radv5G ma rację i to prawy pas ma piewszeństwo zgodnie ze wszystkmi przepisami.

Utarło się tam, że na prawym pasie stoją ludzie do skrętu w pierwszy pas na rondzie i dlatego mało kto z niego jedzie na środkowy. Natomiast tam nigdy nie bylo linii ciągłej żeby nie mógł tego zrobić.
@Wychwalany: Daj mi proszę przepis który mówi, że skręcając w tamtym miejscu z prawego pasa nie mogę OD RAZU zająć środkowego i zgodnie z tym na co zwraca @janekplaskacz mieć w tamtym miejscu pierwszeństwo?

Jakby tam była ciągła linia to bym zrozumiał, ale nie ma. Już kiedyś tu na wykopie była dyskusja o podobnym miejscu i się przebijali na przepisy. Wyszło, ze to nie jest dobrze umocowane prawnie i schodzimy do
@Wychwalany:

no jak po zajęciu pasa zechcesz go zmienic to masz pierwszeństwo, ale to trzeba zasygnalizowac


Pogrubiłem najważniejszy fragment:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

Chodzi o to, że jak dwa kierowcy jednocześnie zmieniają pas ruchu to pierwszeństwo ma ten po prawej.
to nie jest dobrze umocowane prawnie i schodzimy do tego, że ten z lewego pasa ma go po prawej więc działa zasada prawej ręki.


@Darth_Gohan: tak, schodzi sie do podstaw: tego że jezdzimy po prawej stronie i tego że prawa ręka ma pierwszenstwo. Ktora podstawa tu wygrywa ()
@Wychwalany: No jeździmy po prawej stronie, ale właśnie nikt ci nie każe w tym miejscu zajmować od razu prawego pasa :)

Generalnie to jest porąbane i najlepiej po prostu uważać. Do tego mieć kamerę. A jak coś się stanie i będą chcieli dać winę trzeba będzie iść do sądu i się przepychać.
@wiktorek_pl: To ja CI odbiję pytanie. A co to ma wspólnego tutaj? :) To jest inny fragment skrzyżowania i tam pasy mogą być namalowane inaczej.

Przy tak wytartych pasach można. Musisz tylko przepuścić tych którzy będą jechali prosto z prawego pasa. Nie

Z tego co pamiętam to tam jak było widać jeszcze JAKIEKOLWIEK pasy to były tam wymalowane jako ciągły w tamtym miejscu żeby właśnie nie skręcać ze środka.