Wpis z mikrobloga

@JC97: Realny wzrost średniego wynagrodzenia w Polsce jest ujemny od Września zeszłego roku (na październik bodaj -4,7% r/r), gdzie w listopadzie 2022 był spadek średniego wynagrodzenia w relacji m/m.
  • Odpowiedz
@JC97: Zajebiście, że analizujesz stan krajowego rynku pracy przez pryzmat jednej osoby. Też w zeszłym roku miałem w granicach 70% wzrostu wynagrodzenia, ale nie wynikającego z ogólnej koniunktury i tak pewnie było też u Ciebie. Tylko, że w IT jest sufit do którego się dobijesz i wtedy zauważysz, że już nie będzie 80% rocznie.
  • Odpowiedz
@mickpl: no i co z tego? Załóżmy mam kredyt 300k PLN. Zarobki 10k PLN netto. Wydatki bez kredytu 1,5k PLN, rata 2k PLN. Dostaje 10% podwyżki przy inflacji 20%? W uproszczeniu daje nam to 3,6k dodatkowych kosztów rocznie przy 12k PLN zysku przed doliczeniem kosztu kredytu który zaoszczędzamy przy nadplacie.
Sporo ludzi na inflacji skorzysta.
  • Odpowiedz
@JC97: Średniorocznie realne średnie wynagrodzenie zmalało o 2.9% i to jest fakt, przeciętny Polak jest biedniejszy od samego siebie sprzed roku o prawie 3% a karuzela dopiero się rozkręca i możesz sobie żyć w bańce analiz na próbie jednego człowieka
  • Odpowiedz
@Arentonio: Sufit w IT jest na tyle wysoko, że jak do niego dobiję to niespecjalnie będę się przejmował realnym spadkiem w okolicach 2%.
  • Odpowiedz
@Arentonio: Ale ja nie robię analizy tylko mówię, że nie każdemu wynagrodzenia rosną wolno. Jak ktoś się boi pójść po podwyżkę, albo jebnąć papierami to jego sprawa.
  • Odpowiedz
@JC97: Nawet w IT nie rosną aż tyle jeżeli kręcisz się w okolicach górnych, eksperckich, stawek.
Jeżeli jesteś juniorem lub midem i przeskakujesz wyżej, to owszem, skok może być znacznie powyżej inflacji.
Oczywiście mówimy o B2B, na UoP to możesz pomarzyć o wzroście wynagrodzenia powyżej inflacji - ciężko jest nawet dostać tyle ile wynosi inflacja :)).

Od pewnego momentu, gdy osiągasz wysokie stawki, to nie ma już skoków po 30 i
  • Odpowiedz