Wpis z mikrobloga

Posiadam taką pamięć ram w swoim komputerze kupioną wieku temu. Obecnie zauważyłem, że 16 giga ramu w 2023 roku to śmiech na sali, bo system, discord, steam w tle i chrome to już mamy 40-50% ramu zabrane. Przyuważyłem też, że niektóre gierki potrafią się dusić i wpadłem na to, że przecież mam za mało ramu bo te przycinki są typowo przy rozglądaniu się, więc gra musi odczytywać i doczytywać pewne elementy. Niestety RAM z linku jest już niedostępny. Pytanie zatem brzmi - czy ktoś z Was znających się pomógłby mi dobrać kości ramu tak aby dobrze współgrały z tymi, które już mam? Proszę o pomoc bo sam nie bardzo czaję tych wszystkich oznaczeń i nie wiem jak dobrze dobrać żeby współgrało. Pozdro
#komputery #ram
  • 8
@grav1: Jaką masz płytę główną i obecnie osadzony na niej procesor.
Celem potwierdzenia czy w ogóle posiadasz wolne banki pamięci.
Jak i taktowania jakie było by ci potrzebne.
Obecnie te "powinny" pracować na częstotliwości 2400MHz, także całkowitym bez sensem jest brać jakieś o czestotliwości 3600MHz, jeśli ich częstotliwość zostanie dostosowana do wolniejszych kości a będą one znacznie droższe niż jakieś 2666MHz czy 3200.
@grav1: Uhh płyta to taki trochę staruszek.
6-7 Generacja procesorów intela.
Obecnie osadzony jest i7 6700k.

Niestety moja wiedza z zakresu częstotliwości pamięci zaczyna się dopiero od 10 generacji i o niej mógłbym ci trochę opowiedzieć.
Zgaduję, że starsze modele procesorów mogą mieć jeszcze gorszą sytuację z częstotliwością pamięci niż 10 generacja.

Także ten Obecnie działają pamięci taktowane na 2400 MHz - pytanie czy faktycznie na tyle, czy na 2133MHz.
Ale
@maniek50005: "Zgaduję, że starsze modele procesorów mogą mieć jeszcze gorszą sytuację z częstotliwością pamięci niż 10 generacja."

Się odniosę do tego fragmentu, bo jest dokładnie odwrotnie. Ogólnie nie ma większych problemów z 3600-4000 MHz (oczywiście 1:1), to w nowych CPU bywa gorzej (Gear 1 / 2, blokowanie napięcia SA i tym podobne atrakcje).
@JestemKrzysio: Niestety nie miałem osobiscie w posiadaniu procesorów z generacji 6-7 czy innych pośrednich.
Miałem generację i7 2600, czyli drugą - ale tam jest inna sytuacja, bo te pracowały na pamięciach typu DDR3 i przeskoczyłem nie dawno na generację 12.
A dokładnie na celerona G6900 ;D
Który jest procesorem dwurdzeniowym/2wątkowym.
Takiego sobie "upgrate" zrobiłem na procesor do zastosowań multimedialnych.

A co do pośrednich generacji to od razu na wstępie zaznaczyłem, że