Wpis z mikrobloga

Jestem noga z matmy, ktoś może mi pomóc obliczyć ile zaoszczędzi się na tym całym bezpiecznym kredycie hipotecznym 2%? Załóżmy, że bierzemy 400k z oprocentowaniem 9%. Ile wtedy tej kasy sumarycznie dopłaci państwo w ciągu tych 10 lat? Zastawiam się czy czekać czy brać teraz mieszkanie bo mam ciekawą ofertę a za te kilka miesięcy gdy już to wejdzie w życie to ceny mieszkań mogą pójść w górę lub wyjdzie kaszana z tymi kredytami i będzie ich tak mało, że nie uda mi się na to załapać.

#kredythipoteczny #nieruchomosci #finanse #banki #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
  • 21
@miro97: Załóżmy, że to będzie rzeczywiście stałe przez 10 lat RRSO 2% vs RRSO 9% to odpowiedź zależy od tego jak długo zamierzasz spłacać kredyt.

W ratach równych:
Jeżeli 400k na 30 lat
* rata na 9% wynosi 3218zł miesięcznie, w tym 3000zł odsetek w pierwszej racie (później maleje). Suma odsetek w pierwszych 10 lat 343 620,72 zł
* rata na 2% 1478zł miesięcznie, w tym 666zł odsetek w pierwszej racie
@markier: dzięki wielkie, o takie mniej więcej obliczenia mi chodziło. Teoretycznie wychodza bardzo duze kwoty oszczędności. Przy kredycie 500k jest to jeszcze więcej.
@miro97: Dla rat malejących:

Jeżeli 400k na 30 lat
* pierwsza rata na 9% wynosi 4 111,11 zł, w tym 3000zł odsetek. Kapitał w każdej racie to 1 111,11 zł. Suma odsetek w pierwszych 10 lat 299 500,00 zł
* pierwsza rata na 2% wynosi 1 777,78 zł, w tym 666,67 zł odsetek. Kapitał w każdej racie to 1 111,11 zł. Suma odsetek w pierwszych 10 lat 66 555,56 zł

Jeżeli
@miro97 przy 500k kredytu Kaczor Ci dokłada jakieś 230k w ciągu 10 lat przy założeniu, że stopy będą takie same jak teraz. Słowem: opłaca się max
@markier: nie liczysz marży, a to znacząco zmieni wynik


@francoisinho: Nie liczę bo #!$%@? wie jak ta ustawa będzie ostatecznie napisana. Póki co stoi w niej oprocentowanie stałe na 5 lat, tj rząd nie będzie dopłacać do kredytów na zmiennej (przez pierwsze 5 lat). Z tego co widzę po ofertach banków to one w stałym nie liczą marży osobno. Po prostu jest jedno RRSO i tyle.
@markier: jak wyżej, RRSO i oprocentowanie to dwie różne rzeczy. Ponadto stałe oprocentowanie na 5 lat dotyczy rozliczeń między bankiem komercyjnym a BGK, nie będzie miało wpływu na ratę płaconą przez klientów (z wyjątkiem sytuacji, gdy oprocentowanie przekroczy poziom wskazany w ustawie)
Oprocentowanie i RRSO to 2 różne rzeczy.


@JC97: Tak samo jak masło i margaryna ale co to ma do rzeczy? Napisałem wprost jakimi jednostkami się posługiwałem w obliczeniach.

Zresztą wątpie by ktokolwiek podał tu dokładną liczbę a liczy się rząd wielkości. Obecnie zyskujesz ok. 6.5-7% odsetek. Marże są poniżej 2% a kolega pytał o przypadek z 9% oprocentowaniem więc raczej chodziło mu o łączne.
@markier: Ale Twoje wyliczenia są z dupy, bo i założenia są z dupy. Obecnie masz oferty z RRSO poniżej 9% na stałej przy oprocentowaniu ok. 7,5%. RRSO jest wyższe o ok. 1-1,5 punktu procentowego od samego oprocentowania, więc tutaj już masz różnicę. Druga sprawa to że w projekcie ustawy jest mowa o powiększeniu tych 2% o marżę. Nie wiem dokładnie jak to ma wyglądać, bo jak zauważyłeś na stałej nie ma
@JC97: Łojezu, dlatego właśnie podałem jednostkę, jak ktoś ma odrobinę oleju w głowie to sobie przeliczy. Ciężko bym zrobił dokładne wyliczenia dla założeń, których nie znamy.

Tak czy siak, ten program jak ktoś się na niego łapie i nie zamierzałby nadpłacać jakoś ostro to się w #!$%@? opłaca.
@markier: Nie mówię o robieniu dokładnych wyliczeń, ale bierzesz skrajnie optymistyczny, niemal w 100% nierealistyczny scenariusz, gdzie choćby o tej marży mówi się od początku, a z drugiej strony RRSO, które wlicza też dodatkowe koszty, które przy kredycie z dopłatą przecież też wystąpią. Tak świetnie estymujesz, że wyszło Ci 2x tyle różnicy między tymi kredytami.

Że się opłaca jeśli tylko ktoś wpasuje się w wymagania to jest oczywiste i nie trzeba
Nie mówię o robieniu dokładnych wyliczeń, ale bierzesz skrajnie korzystny, niemal w 100% nierealistyczny scenariusz, gdzie choćby o tej marży mówi się od początku, a z drugiej strony RRSO, które wlicza też dodatkowe koszty, które przy kredycie z dopłatą przecież też wystąpią. Tak świetnie estymujesz, że wyszło Ci 2x tyle różnicy między tymi kredytami.


@JC97: Robię dokładnie takie wyliczenia na dokładnie takich warunkach dla jakich pytał OP a nie dla najlepszych
@markier: OP nie mówił o RRSO, a kredycie 2% i oprocentowaniu 9%. Dlaczego to nie wiem, ale jeśli wynika to z niskiego wkładu to w kredycie 2% podwyższona marża też będzie obowiązywać. OP nie podał wystarczająco danych, żeby to sensownie policzyć.