Wpis z mikrobloga

@qwerty7: ja ostatnio tak "napisałem" program, który wyciąga konkretne dane z pliku pdf i zapisuje do excela, którego potem księgowa importuje do swojego systemu. może założymy nowy tag #programistagpt ? ( ͡º ͜ʖ͡º)


@elniks: nie wiem czym są 'konkretne dane' ale nie brzmi to na coś skomplikowanego pod względem algorytmu, na pewno nie bardziej niż to podane przez OPa. Ok, ma to jakąś wartość biznesową,
ostatnio tak "napisałem" program, który wyciąga konkretne dane z pliku pdf i zapisuje do excela, którego potem księgowa importuje do swojego systemu.


@elniks: ciekawe, jak wygląda sposób definiowania wymagań. Nie widzę na razie, żeby księgowa Grażynka dyktowała AI co ma być i on ją dobrze zrozumie :)
@2_7_6: @NieBendePrasowac: wymagania zdefinionowano przy kawie. bardziej było to narzekanie na system, niż analiza przedwdrożeniowa.
druga sprawa: konkretne dane to m.in. fragmenty nagłówka faktury, ramki z VATem, listy pozycji oraz elementów załączników do dokumentu, m.in. numerów urządzeń itp. Faktura z załącznikami ma kilkaset stron. księgowa problem przedstawiła mi, a ja go rozwiązałem z chatbotem. oskryptowanie połączyłem z folderami sieciowymi (magazyn plików), a wyzwalacze umieściłem w pliku BAT. oczywiście nie miałem
@elniks: czyli Ty jako 'analityk biznesowy' określiłeś wszystkie założenia biznesowe, zdefiniowałeś wszystkie pola do wyciągnięcia z dokumentu i przekazałeś to botowi, a integrację jego kodu z resztą procesu zrobiłeś sam - zawiłość ALGORYTMU (celowo używam słowa 'zawiłość' bo pewnie za kolokwialne użycie 'złożoności' #!$%@? się do tego, że 'złożoność' to przecież notacja O i te sprawy, a nie trudność rozwiązania) do takiej funkcjonalności jest na poziomie juniora, jako 'zawodowy programista' czuję
@2_7_6: złożoność a zawiłość to już semantyka, natomiast mylenie funkcji z algorytmem to brak elementarnych podstaw edukacyjnych charakterystyczny dla nowo-programistów po bootcampach.
no ale ty już będziesz wiedział. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@qwerty7 Tak dla ścisłości - po wynalezieniu przędzarki szwaczki miały jeszcze więcej pracy. Przędzarki produkują przędzę z której na krosnach robi się surowiec (tkaninę).
Zatem pojawiło się dużo taniego surowca i dużo szycia.
Nagle pojawiło się dużo tanich tekstyliów.
Nie znam się na programowaniu, ale zakładam że pojaw się dużo taniego badziewia (jak koszulki po 10pln) "zszywane" za gówniane pieniądze.
Ale będą też "szwaczki" robiące za dobrą kasę jakiś lepszy towar.
Jednak
@qwerty7: w codziennej pracy to mozna go umiescic tak na poziomie, tutoriali do programowania dla juniorow a meme generatorami. Juz widze jak to gowno ktore nauczylo sie na gowno kodzie ze stacka rozwiazywac problemy biznesowe XD. Pewnie na przesylke z inpostu bys czekal 4lata jakby ten chatbot to naklepal xD.
NIE BOJCIE SIE O PROGRAMISTOW!
Wszyscy co krzyczą że programiści wymrą przez ai (pewnie z zazdrości) sami stracą na pojawieniu się ai.
Skoro teraz jest spory próg wejścia i mało ludzi nadaje się do programowania to w jakich przestrzeniach będzie łatwiej ai? W call center czy w programowaniu?
Wy się obawiajcie ze ai wygryzie wszystko od pani w okienku ZUS, radcy prawnego czy lekarza poz, nie mówiąc o call center czy innych
@Jaslanin: z naszej firmy odchodzi pracownik który był w niej od 13 lat, szef chciał zatrudnić kogoś innego na jego miejsce, powiedziałem żeby dał mi kilka dni i z pomocą chatGPT opracowałem metody by w bardzo dużym stopniu zautomatyzować jego stanowisko i finalnie nikogo nie zatrudniamy, a jego pensja pewnie wynosiła około 300tys rocznie... "tylko przyśpiesza" w tym przypadku to 300tys do przodu rocznie i jedno stanowisko pracy mniej. Gdyby nie
@Antoni_deMON: Programista przede wszystkim rozwiązuje problemy z którymi przychodzi biznes. Podobne algorytmy i przykłady masz również w ksiażkach np algorytm Djikstry.

Narzędzie to będzie po prostu ułatwiać pracę programisty. Nie zaprojektuje ci architektury systemu rozproszonego ani nie dostosuje kodu do wymagań biznesowych.

Klepanie kodów się nie skończy, bardziej obawiał bym się że większość prac nie wymagających eksperckiej wiedzy się skończy. 5 lat i nie będzie czegoś takiego jak kasjer, magazyny sklepowe
@qwerty7: Słuchajcie, jeśli AI tak świetnie zastępuje ludzi w pracy, to zastąpi też ludzi w Pośrednictwie Pracy i każdy z łatwością się przebranżowi do pozostałych branż.
AI nas wszystkich wybawi, czym się martwicie. Myślcie całościowo a nie patrzycie tylko na "zagrożenia". :D