Wpis z mikrobloga

Tymczasem w Polsce ceny wyższe nawet w Krakowie albo Wrocławiu (11000zl


@DrCieplak: #!$%@?ąc już od zarobków w różnych miastach, to Kraków i Wrocław to lepsze miejsca do życia niż Wilno (a daleko im do ideału), które pomimo tego, że jest stolicą jest jednak brzydkim, postsowieckim drugorzędnym miastem z fatalnej jakości blokowiskami, zaniedbaną infrastrukturą i malutkim lotniskiem. W życiu bym nie powiedział, że mogą być tak wysokie ceny w Wilnie.
@DrCieplak: Wielu Litwinów uciekło w ostatnich latach, na Litwie nie ma po porstu przyszłości. Wilno zostało uratowane w ostatnich 2 latach przez ucieczkę białoruskich programistów, bo mają do Wilna najbliżej i rozwinięto szybko fintech jak Paysera (co też podwyżyło PKB i zarobki programistów, ale też w sztuczny sposób jak w Irlandii). Nie mieszkałem nigdy w Wilnie, ale rzut beretem na Białorusi i stąd wiem o tych Białorusinach
Kraków i Wrocław to lepsze miejsca do życia niż Wilno (a daleko im do ideału), które pomimo tego, że jest stolicą jest jednak brzydkim, postsowieckim drugorzędnym miastem z fatalnej jakości blokowiskami, zaniedbaną infrastrukturą i malutkim lotniskiem. W życiu bym nie powiedział, że mogą być tak wysokie ceny w Wilnie


@djtartini1: Wilno to zadupie.
@del855: bardziej niż Czechami gardzę tylko czechofilami

Mieszkania w Brnie są droższe niż w Grazu, w Pradze podobnie drogie jak w Wiedniu. Oczywiście Austriacy nie muszą martwić się cenami mieszkań, bo mają program budownictwa komunalnego i po prostu wynajmują na długi termin. Czesi widocznie jednak lubią być deptani i poniżani.

Gdyby Niemcy były #!$%@?, byłyby Czechami. Czechy jadą na unikaniu wojen i wcześnie rozwiniętym przemyśle. Polska jest zwyczajnie lepiej zorganizowana, ma
Mieszkania w Brnie są droższe niż w Grazu, w Pradze podobnie drogie jak w Wiedniu. Oczywiście Austriacy nie muszą martwić się cenami mieszkań, bo mają program budownictwa komunalnego i po prostu wynajmują na długi termin. Czesi widocznie jednak lubią być deptani i poniżani.


a potem przychodzi taki turek bartus i mowi, ze w wawie tanio, bo w pradze to dopiero.... a w monachium to dopiero dopiero sa ceny ;) No sa, tylko
@del855: prawda ale jeszcze jest drugi czynnik, może i ważniejszy, czyli po prostu liczba budowanych mieszkań. Nie będę teraz robił dokładnego researchu i biorę dane ze Statisty, ale zgodne z tym co słyszałem i co widzę. Austria zaczęła budować najwięcej mieszkań w Europie w 2021, ponad 10 na tysiąc mieszkańców. Polska jest druga, ponad 7. Czechy są w środku stawki z 4,28 na tysiąc.

Ofc czyste dane o rozpoczętych budowach mało
@LuciusMiximus:

wydaje mi sie, ze liczba budowanych mieszkan jest stricte wtorna... buduja tam, gdzie jest zapotrzebowanie, a budowa sie rozpoczyna raczej PO zwiekszeniu zapotrzebowania wiec to taki samograj.

Zapotrzebowanie wcale nie musi wynikac z realnych potrzeb - buduja bo ktos kupuje, jak w chinac co to jzu ponad 100mln pustych mieszkan stoi.... nikt nie mieszka a buduja... buduja nie by mieszkac, tylko by kupic i to sie liczy, logiki w tym