Wpis z mikrobloga

Projekt ustawy ograniczającej hurtowy zakup mieszkań
Osoba (w tym współwłaściciel) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupiła w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok.

Nabycie mieszkań przez osobę posiadającą pięć lokali mieszkalnych objęte zostanie wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyższa stawka stosowana będzie zarówno przy nabyciu na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Podatek ten wyniesie 6 proc.

"Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. hurtowych zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne" - powiedział minister Buda.

Projekt na plus ? Co sądzicie ?

#nieruchomosci #mieszkania #gospodarka #prawo #podatki #ekonomia

Źródło:
Bankier
  • 16
@blackrei089
projekt to kolejny kamyczek do ograniczenia obrotem mieszkaniami jako aktywami i pewnie zmniejszy skale procederu, n na pewno zniechęci wielu do trudnienia się tym.

Zaś pewnie pojawią się wkrótce kolejne projekty bo widać że Buda zabrał się za zniszczenie biznesu obrotu kurnikami na poważnie. Tylko czekać aż znowu coś ogłosi, mają do wyborów kupe czasu a temat jest bardzo medialny szczególnie wśród młodych.
@notBart: przeciez ubicie sposobu z uzyciem spolek celowych to jest pstrykniecie palcami. Bo niby co sie dzieje jak spolka celowa developera narobi sobie problemow? kto za to odpowiada? bedzie tak samo
@notBart: Nie będą sami budować, bo fundusze się na tym nie znają. Wymaga to ogromnych nakładów pracy przy pozwoleniach, uzgodnieniach, odbiorach i tak dalej. Dodatkowo same procesy budowy są skomplikowane i nie jedno duże przedsiębiorstwo umoczyło w Polsce. Myślę, że sposób na zakładanie spółek córek też zablokują, zbyt oczywiste obejście prawa. Co najważniejsze - nie znamy szczegółów projektu ustawy , bo tekst jeszcze nie został opublikowany, więc nie jesteśmy w stanie
@blackrei089: Projekt generalnie na plus. Te zmiany nie odetną osób typu Janusz mini-inwestor, który w betonie upatruje interes życia, a zamkną możliwość spekulacji i taniego wykupu całych osiedli kolegom, fliperom czy funduszom.
Buda zapowiadał, że w styczniu pojawią się konkretne propozycje w sprawie:
- hurtowego zakupu mieszkań
- pustostanów
- najmu okazjonalnego
Czyli teoretycznie to dopiero pierwsze uderzenie.
@blackrei089: @srgs ale to nie muszą być spółki córki itp. Robie jedna zoo i 5 mieszkan. Nastepna zoo i kolejne 5 mieszkan itd. W kazdej jestem udzialowcem. I jak mi to udupią? Jeżeli jestem udziałowcem w 100 różnych spółkach(czy to na giełdzie, czy sobie prywatnie inwestuje w startupy) i każda z nich kupi sobie mieszkanie, to one maja płacić wyższy podatek bo jakiś udziałowiec w sumie na papierze jest współwłascicielem 100
@notBart: Moim zdaniem jedyne rozwiązanie - program budowy mieszkań przez rząd - stworzenie konkurencji dla deweloperów i zalanie rynku mieszkaniami, powodujący wzrost podaży, a co za tym idzie spadek/stabilizację cen. Ten pomysł PiS-u z wybudowaniem miliona mieszkań czy ile to miało być był bardzo sensowny, ale wykonanie jak zwykle #!$%@?. No tylko problem tu jest taki, że rządzący są po kule w nieruchach, więc nie na rękę im jakikolwiek program, który
@notBart: wszystko da się obejść, tylko im bardziej rząd ci to będzie utrudniał tym więcej czasu będziesz musiał poświęcać na pilnowanie interesu i kombinowanie, a co za tym idzie mniej zarobisz w tym samym czasie.
Nawet jeżeli wszystkie te projekty powstrzymają tylko 5% inwestorów to już będzie jakiś sukces i będzie trochę więcej mieszkań dla ludzi.
@swagerstom: Obecnie inwestorzy zewnętrzni to 1% sprzedaży, więc możesz policzyć jaką różnicę zrobi wywalenie 5% z tego. No i obejście w postaci założenia kolejne sp. z o.o. to nie jest rocket science dla takich funduszy. Oni pewnie tak czy inaczej to robią, żeby chronić swój biznes jako całość przed negatywnymi skutkami jakiejś katastrofy w jednej z gałęzi.
@notBart: okej, ale nie możemy przyjąć że ustawa jest o kant dupy, bo jej treść jeszcze nie została upubliczniona. Tak jak piszą w kom, to może być dopiero pierwszy ruch z wielu w tym temacie.
@blackrei089: fundusze będą budowały same i wyjdzie im taniej niż kupić od dewelopera, mówisz że to trudny proces? ja mówię że zatrudnią inwestora zastępczego i generalnego wykonawce, dadzą odpowiednie pełnomocnictwa i zgłoszą się za dwa lata po gotowe mieszkania, ze swojej strony potrzebują pewnie tylko prawnika i pm który choć trochę ogarnia tematy budowalne (a tego i tak muszą mieć jak chcą trzymać mieszkania)
przeciez ubicie sposobu z uzyciem spolek celowych to jest pstrykniecie palcami. Bo niby co sie dzieje jak spolka celowa developera narobi sobie problemow? kto za to odpowiada? bedzie tak samo


@srgs: Musisz się zapoznać z pojęciem "spółka celowa" :)
I jak mi to udupią? Jeżeli jestem udziałowcem w 100 różnych spółkach(czy to na giełdzie, czy sobie prywatnie inwestuje w startupy) i każda z nich kupi sobie mieszkanie, to one maja płacić wyższy podatek bo jakiś udziałowiec w sumie na papierze jest współwłascicielem 100 rożnych mieszkań?


@notBart: można to zrobić w bardzo prosty sposób z wykorzystaniem rejestru beneficjentów rzeczywistych