Wpis z mikrobloga

Ja 27 lat, dziewczyna 25, od kilku lat jesteśmy na zagranica najpierw #holandia teraz #norwegia, oboje praca biurowa i zarobki powyżej 3,5k€ zastanawiamy się, czy nie wrócić do Polski. Moglibyśmy pracę kontynuować zdalnie będąc w Polsce, oboje pochodzimy z małych miast na południu (opolskie i dolnośląskie). Rozważamy przeprowadzkę w dowolne miejsce w Polsce, okolice #szczecin wydają się całkiem rozsądne, blisko do Berlina, blisko nad morze, całkiem fajna natura, mam tam znajomych i każdy sobie chwali.

Bardzo często widzę, jak ludzie narzekają na mieszkanie w Polsce, ja zaraz po liceum wyjechałem na studia za granicę i tam też zostałem, nie wiem jak wyglądają Polskie realia dlatego zastanawia mnie, co mirki myślą o takim pomyśle. W Holandii czy Norwegii za 250k€ możemy kupić maksymalnie mieszkanie w szeregowcu z mini ogródkiem, w Polsce za te same pieniądze dostajemy dużo więcej. No i jesteśmy u siebie w kraju.

#nieruchomosci #dom
  • 28
@fledge: przeciez napisalem w ostatnim zdaniu

W Holandii czy Norwegii za 250k€ możemy kupić maksymalnie mieszkanie w szeregowcu z mini ogródkiem, w Polsce za te same pieniądze dostajemy dużo więcej. No i jesteśmy u siebie w kraju.
Akurat moim zdaniem jeśli tak możecie pracować zdalnie i zarabiać w euro to idealnie jest mieszkać w Polsce. Jeśli chodzi o Szczecin to polecam bo zarówno blisko do granicy jak i nad morze. Jedynie dalej masz w góry, ale aktualnie dzięki ekspresówce także bezproblemowo się tam dojedzie.

Jedynie co to należałoby rozważyć sprawę podatkową. Bo tutaj nie wiem jak to wychodzi, gdzie jest to bardziej opłacalne itd.
@Vantrilio szczecin piękne miasto, ale powiedz co lubisz robić w wolnym czasie to ci powiem czy znajdziesz to w tym mieście :D Bo jak siedzisz tylko w domu to w zasadzie bez różnicy gdzie mieszkasz.
@krucjan: jeżdze na kolarzówce/gravelu, no i mieszkając aktualnie w norwegii dużo czasu spedzam na stoku, czasem biegówki - tego w Szczecinie nie uświadcze, zdaje sobie sprawe :P

Tak jak napisałem, rozważamy dowolne miasto w Polsce (zachodniej), Szczecin to tylko jeden z pomysłów, na pewno odrzucamy okolice Wrocławia bo ceny są z kosmosu
Jedynie co to należałoby rozważyć sprawę podatkową. Bo tutaj nie wiem jak to wychodzi, gdzie jest to bardziej opłacalne itd.


@Micho_master: Bo to jest skomplikowana sprawa. Nie mozesz pracowac zdalnie z jednego kraju bedac na etacie w innym kraju z powodu regul o rezydencji podatkowej.
Rozwiazaniem jest wlasna dzialalnosc i fakturowanie firmy matki. Lub firma matka zakladajaca oddzial w innym kraju.
W obu przypadkach sa koszty ktore ktos musi ponieść. W
@Vantrilio: Szczecin bardzo fajne miasto do życia jak oczekujesz spokojnego życia. też pedałuje na gravelu, i Szczecin ma mega zaletę że jest blisko niemiec. baaaardzo dużo ścieżek rowerowych i bezpieczniej się jeździ niż po Polsce
@Vantrilio: Kiedy mi zdrowie trochę padło to w Norwegii otrzymałem dobrą pomoc a w Polsce gówno. Kiedy załatwiałem sprawy w NAV-ie to czułem że chcą mi pomóc a w Polsce ZUS potraktował mnie jak śmiecia.
Matematykę pozostawiam Tobie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Żałuję że zjechałem ale tak wyszło w życiu, nie była to tylko moja decyzja.
@Vantrilio wybierasz zachodnią stronę Szczecina, pedałujesz kawałek ładną,świeżą, asfaltową ddr do przejścia w Lubieszynie i cieszysz się Niemiecką infrastrukturą. A tak na poważnie raczej dobra baza wypadowa na rower, a narty zamieniasz na sporty wodne, kajaki, motorówki, a od biedy czas dojazdu do np. Austrii jest krótszy niż z Poznania, podobny jak z Wrocławia.
@dr_Acula: taniej? Kurcze, chyba nie umiem szukać, na jakiej stronie znajdę nieruchomości w niemczech?

@Turkotka: być może, ja wciąż pracuje w Holandii, w Norwegii tylko mieszkamy :) I to raczej tymczasowo, poprostu korzystamy z tutejszej natury

@JayCube: Raczej byłbym freelancerem, wysyłałbym poprostu faktury dla zagranicznego klienta.
@Vantrilio: Jestem nieco starszy, z dziewczyną mieszkamy w Niemczech. Praca po studiach w zawodzie, dobre zarobki. Też chciałbym kiedyś wrócić, natomiast na pewno nie teraz, chce poczekać aż rozstrzygnie się kwestia wojny na Ukrainie i kryzys gospodarczy, który być może dopiero nadejdzie. Rozumiem was, też mi się tęskni do ojczyzny, mam nawet wrażenie, że w Polsce jakość życia może być lepsza niż w Niemczech, ale pod warunkiem że się zarabia b.
@dave27: mądre słowa mirku, wyjazd do polski, jesli w ogole się odbędzie planujemy na za 2-3 lata. Mam nadzieje, ze Ukraina do tego momentu wyprze Rosję całkowicie ze swoich terenów i będzie spokój :) Opieka zdrowotna oraz emerytura to dwie rzeczy, które najbardziej mnie martwią w Polsce, chociaż po mieszkaniu 6 lat w Holandii też nie jestem do końca przekonany do tamtejszego podejścia do leczenia. Martwi mnie też jakość produktów w
@Vantrilio: ja to zrobilem, pracowalem w Norwegii 8 lat, pozniej firma otworzyla oddzial w Polsce ktorym kierowalem. Teraz oddzial zostal zamkniety a ja ciagle pracuje dla tej firmy troche zdalnie, troche dojezdzajac kiedy potrzeba. Polecam - ja odzylem, w koncu jestem u siebie mimo, ze mowie plynnie po norwesku.
Podobnie jak Ty planujesz mam otwarta spolke w Polsce i fakturuje kontrahentow za granica.