Wpis z mikrobloga

93 + 1 = 94

Tytuł: Gra Endera
Autor: Orson Scott Card
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788376486123
Tłumacz: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 328
Rzecz ma miejsce na Ziemi w dalekiej przyszłości po odparciu dwóch inwazji obcej cywilizacji. Główny bohater - Ender Wiggin - jest kilkuletnim chłopcem obdarzonym, tak jak swoje rodzeństwo, niezwykłym intelektem będącym wynikiem eugeniki. W bardzo młodym wieku zostaje zabrany na specjalne szkolenie wojskowe, ponieważ okazuje się, że w obliczu nadciągającego zagrożenia może on być jedynym ratunkiem dla naszego świata.

Całkiem fajna książka mocno osadzona w stylu sci-fi lat 70/80-tych. Na pewno nie znajdziemy tutaj nic mocno oryginalnego, ani epokowego dla literatury fantastycznej, ale wykorzystane elementy dobrze ze sobą grają i całość czyta się po prostu dobrze. Mamy ciekawych bohaterów z pewną głębią osobowości, interesującą "grę" (lub gry), wokół której kręci się fabuła i wydarzenia, dzięki którym chce się przewrócić stronę i poznać dalszy ciąg wydarzeń.

Nieco kuleje wizja, szczegółowość i spójność futurystycznego świata (bez porównania z Lemem czy Zajdlem) oraz na dłuższą metę irytuje to, że bohater ze wszystkich kłopotów zawsze wychodzi zwycięsko.

Ciekawy jestem czy kolejne tomy też są warte przeczytania.

Prywatny licznik: 2/24

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz Dziadekmietek - 93 + 1 = 94

Tytuł: Gra Endera
Autor: Orson Scott Card
Gatunek: fanta...
źródło: comment_1673818305ypxwZKkSlqBobsFh9h7VIv.jpg
  • 3
@Dziadekmietek: Tak samo jak Ty mam mieszane uczucia co do tej pozycji.
Pomysł dobry, a zakończenie zaskakujące, jednak sposób prowadzenia akcji dosyć naiwny. Jakby książka była pisana dla młodszej młodzieży.
Dalsze książki z tego cyklu nie czytałem, bo pierwszym tomem się zawiodłem. Ale kto wie, może autor dopracował swój warsztat pisarski.