Wpis z mikrobloga

Hej, mam taki odbiornik z Tauronu (światłowód), operator mówi, że mam kupić router na własność, żeby podłączyć do niego skrętką z tego modemu (?). Gdzie zatem zapisana jest informacja o mojej przepustoiwości (100Mb, 300Mb, 500Mb)?
I co w przypadku jeśli bym np. zmienił operatora Internetu na Orange, odpinam swój ten router na własność i Orange wpina FunBox?
A co w przypadku gdybym chciał np. zmienić przepustowość ze 100Mb na 500Mp, robią to zdalnie, czy muszą przyjechać?

Pytam, bo mam stary ADSL i nie wiem jeszcze jak to wygląda przy światłowodzie :)

#tauron #swiatlowod #swiatlowody #internet #malopolska #orange #upc #play
Pobierz MisiekD - Hej, mam taki odbiornik z Tauronu (światłowód), operator mówi, że mam kupić...
źródło: comment_1673310579frtJRi4JntdJj2rFtWtUQH.jpg
  • 30
@MisiekD: Swój router masz pewnie 1Gbps. Podpinasz kabelek z tego "modemu" do portu WAN swojego routera i działa. A prędkość internetu limituje dostawca u siebie na serwerze, nie masz na to wpływu i nie zawracasz tym sobie głowy.
@MisiekD: i jeszcze sobie przypomniałem. Może być tak, że dostawca będzie chciał od Ciebie adres MAC portu WAN (będzie zapisany na naklejce na routerze pod spodem). A to po to, żeby dodał Twój router do swojej konfiguracji żebyś w ogóle dostałe adres IP i internet od niego. Inaczej wpięcie kabelka do tego modemu może poskutkować niczym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
dzie zatem zapisana jest informacja o mojej przepustoiwości (100Mb, 300Mb, 500Mb)?


@MisiekD: Na umowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@L3gion: tak, ale gdzie jest zapisana w systemie? Jak np. identyfikują mój dom, że to ja zamawiam prędkość 100Mb albo zmieniam na 1000Mb?
Nie wiem, ten modem ma taką indywidualną informację, że to akurat ten klient?

@no_one
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@no_one:

@MisiekD: i jeszcze sobie przypomniałem. Może być tak, że dostawca będzie chciał od Ciebie adres MAC portu WAN (będzie zapisany na naklejce na routerze pod spodem). A to po to, żeby dodał Twój router do swojej konfiguracji żebyś w ogóle dostałe adres IP i internet od niego. Inaczej wpięcie kabelka do tego modemu może poskutkować niczym.

@no_one: no supcio, dziekuje za garść informacji :)
@MisiekD: pod konkretny MAC routera puszczana jest odpowiednia prędkość. Ale wcale nie wykluczam (nie znam się na tyle), że tem modem od nich tego nie ogranicza jakoś.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@no_one: hmm ciekawie w sumie. A takie pytanie, jak biorę światłowód od Orange to musze miec ten ich FunBox? Wywaliłbym to najlepiej, bo i tak nie mam do tego dostępu podobno
jak biorę światłowód od Orange to musze miec ten ich FunBox? Wywaliłbym to najlepiej,


@MisiekD: FunBox to modem, router i ONT w jednym pudełku. Jak wywalisz to będziesz miał guzik a nie internet. Możesz ładnie prosić aby technik Orange zamontował ci samo osobne ONT... ale to powodzenia.

bo i tak nie mam do tego dostępu podobno


Masz dostęp do panelu konfiguracyjnego. Więcej raczej ci nie będzie potrzebne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jak biorę światłowód od Orange to musze miec ten ich FunBox? Wywaliłbym to najlepiej,


@MisiekD: FunBox to modem, router i ONT w jednym pudełku. Jak wywalisz to będziesz miał guzik a nie internet. Możesz ładnie prosić aby technik Orange zamontował ci samo osobne ONT... ale to powodzenia.


bo i tak nie mam do tego dostępu podobno


Masz dostęp do panelu konfiguracyjnego. Więcej raczej ci nie będzie potrzebne.

@L3gion: wiem, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD


Na sieciach gdzie OSD nie jest Orange jest zawsze montowany terminal ONT osobno.


W Orange jest możliwość podpięcia własnego sprzętu

@Arhoax: ONT to ten moduł ze zdjęcia, zgadza się?
@no_one: xD naucz sie czytac ze zrozumieniem, OP nie ma routera wiec nie ma jeszcze zadnego mac adressu do podania. Nie kazdy operator autoryzuje po mac adressie routera a tutaj nawet operator opa nie bedzie pewnie znal mac adresu onta.