Wpis z mikrobloga

@Nieszkodnik: skąd byś wiedział czy to co robisz jest dobre jeżeli by nie było zła? Albo skąd byś wiedział czy to co robisz jest złe skoro nie wiesz co jest dobre. Poza tym według Boga mamy wolną wolę więc teoretycznie nie może on ingerować w nasze wybory dobre oraz i te zle
Poza tym według Boga mamy wolną wolę więc teoretycznie nie może on ingerować w nasze wybory dobre oraz i te zle


@Totendajnapiwo: czyli niewinne dzieci mają cierpieć, bo pedofile mają wolna wolę? Wiesz, jakoś to do mnie nie przemawia...
cierpnie wg chrześcijan tu na ziemii to tylko przejściowe, najpierw trzeba dać się wykazać


@zapster: to wytłumacz mi sens cierpienia 8-miesięcznego bobasa, gwałconego i zabitego przez zwyrodnialców - jaki boski plan za tym stoi?
@Nieszkodnik: no to wybierz sobie jakąś religie/ludzi/społeczeństwo gdzie nie ma zła skoro tego nie kupujesz. I to będzie twoja wolna wola żeby coś takiego zrobić. Uwierz mi nikt cię nie powstrzyma od tego bo to nie Koran gdzie nie ma wolnej woli
bez zła nie ma dobra. Obie te rzeczy są relatywne względem siebie


@MostlyRenegade: nawet jak tak to postrzegać, to ten sam argument można zaproponować na podstawie cierpienia. Nie ma żadnego powodu żeby istniało cierpienie fizyczne pod okiem miłosiernego Boga, co zresztą sami autorzy NT zauważyli, bo Jezus jako Bóg kilku przypadkowych ludzi miłosiernie uleczył ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wap30: nie ma sensu mieszać w to akurat jednej, konkretnej religii. Pojęcia dobra i zła funkcjonują niezależnie od religii i systemów filozoficznych.

Zresztą, dlaczego antyczny grecki filozof miałby w ogóle odnosić się akurat do boga Izraelitów? Grecy mieli wystarczająco swoich.
@MostlyRenegade: ja niczego nie mieszam, po prostu daję przykład że redukcja cierpienia jest tak oczywista że twórcy kanonu chrześcijańskiego sięgnęli po nią praktycznie od razu opisując interakcje Boga z ludźmi
@Nieszkodnik:

Bóg chce żebyś się zbawił i uwolnił od grzechu. Ponieważ Bóg respektuje twoją wolną wolę daje ci możliwość trwania w grzechu (złu) lub uwolnieniu się od niego poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa.

Epikur źle postawił pytanie, zakładając, że człowiek nie ma wolnej woli stąd cały ten wywód jest błędny.
@Totendajnapiwo: a do czego poznanie dobra i zła jest nam potrzebne? Zanim Ewa została skuszona przez węża ludzie nie znali tych pojęć i ponoć byli szczęśliwi. Czemu bóg w swoim miłosierdziu wygnał ich z Edenu? Czyżby nie był miłosierny? Czemu w ogóle umieścił drzewo poznania dobra i zła w Edenie? Poddawał ludzi próbie? Jako wszechwiedzący na pewno wiedział jak to się skończy. Czyżby był sadystą i dla własnego widzimisię skazał ludzkość
Czemu bóg w swoim miłosierdziu wygnał ich z Edenu?


@Lesny_Ghul: grzech to sprawianie sobie krzywdy. Miłosierny Bóg wygnał ludzi z Edenu aby mogli umrzeć i czekać na wybawienie pod postacią Słowa Bożego które przyszło na świat.

Czemu w ogóle umieścił drzewo poznania dobra i zła w Edenie?


@Lesny_Ghul: bo zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga.

I skąd #!$%@? wziął się tam wąż?


@Lesny_Ghul: Wąż to Szatan, przeciwnik który
@Nieszkodnik: zaorane tysiące lat temu. Czy możesz narysować zielony kamień? Czy możesz teraz pomalować zielony kamień na czerwono? No nie możesz bo czerwony "zielony kamień" to twór sprzeczny logicznie.

Gimboateisci wtedy hurr Durr jesteś zjebem skoro nie potrafisz użyć czerwonej kredki
Czy Epikur się mylił? A jeśli tak, to dlaczego?


@Nieszkodnik:

Epikur to miał farta, że ze swoimi przemyśleniami urodził się na długo przed inkwizycją ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Maly_Jasio: mnie to bardziej ciekawi, skąd Epikur urodzony 350 lat przed Jezusem wiedział o chrześcijańskim Bogu. W końcu w jego czasach nikt nie mówił, że bogowie są wszechmocni i miłosierni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
grzech to sprawianie sobie krzywdy. Miłosierny Bóg wygnał ludzi z Edenu aby mogli umrzeć i czekać na wybawienie pod postacią Słowa Bożego które przyszło na świat.


@qluch W jaki sposób krzywdzę siebie popełniając domniemany grzech? Czemu śmierć jest niezbędna do zbawienia?

@Lesny_Ghul: bo zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga.


@qluch a więc wszystko co czynimy jest boskie, zarówno dobro jak i zło. Bo bóg przecież nie grzeszy, nawet jak skazuje
Oczywiście że możesz przemalować zielony kamień na czerwono...


@Nieszkodnik: oczywiście, że nie możesz dlatego dyskusje z gimboateistami są jałowe.

Czy Bóg może zwiększyć jeden z boków prostokąta powyżej 90 stopni? Nie może? hurr durr Bóg nie jest wszechmogący ONE ONE

Filozofowie greccy to robili w ramach zwykłego trollowania czyli zachęty do intelektualnej dyskusji, a gimboateiści to wrzucają na poważnie xD
dotyczy to też 8-miesięcznego dziecka, gwałconego i zabitego przez zwyrodnialców?


@Nieszkodnik: każdego, nie wiem dlaczego wymieniony wyżej przykład ma być wyjątkowy od tysięcy lat krzywd, grzechów i bestialstwa ludów które paliły niemowlęta na stosach lub wykorzystywały seksualnie. To nie Bóg to czyni tylko ludzie ludziom. Dlaczego uważasz, że Bóg ma coś z tym wspólnego. Bóg umarł za ciebie i mnie i umarł z tym dzieckiem. Ale Bóg zmartwychwstał i ty i
@Nieszkodnik według chrześcijan Szatan zarzucił Bogu, że ten źle sprawuje władzę nad światem i że ludzie służą mu nie z własnej woli tylko z przymusu w związku z czym Bóg aby udowodnić, że Szatan się myli pozwala mu oddziaływać na ziemię i wyrządzać całe zło, a chrześcijanie, którzy mimo tego zła ufają boskiemu planowi z własnej nieprzymuszonej woli mają być dowodem na to, że Szatan nie ma racji i mają być za
@qluch: Tak naprawdę teologia odpowiada na większość pytań, poza jednym. Po co Bóg stworzył człowieka jeżeli wiedział, że tych którzy go nie posłuchają ześle do piekła? Czy nie jest to okrucieństwo?
oczywiście, że nie możesz


@LifeReboot: podaj choć jeden argument za tym, że nie możesz fizycznie udać się do Castoramy, kupić dwa pojemniki farby kryjącej , wziąć kamień, pomalować go na zielono, a następnie, po jakimś czasie, przemalować go na czerwono. Co ci stanie na przeszkodzie? Jestem cholernie ciekawy...
Po co Bóg stworzył człowieka jeżeli wiedział, że tych którzy go nie posłuchają ześle do piekła? Czy nie jest to okrucieństwo?


@Gerax9: To samo pytanie można zadać inaczej. Po co Bóg tworzył stworzenie (aniołów i ludzi) skoro wiedział, że część z nich się mu sprzeciwi? Tutaj potępienie jest formą nie kary ale wyboru. Lucyfer miał wybór podążyć za Bogiem i jego planem lub się mu sprzeciwić.

Szatan mówi że nie będzie
Widocznie są podstawy do takich stwierdzeń


@Nieszkodnik: nie ma. Już ci to wyjaśniłem poprzednio. Dlaczego nadal ignorujesz to? Ten "Epikurejski" wywód ma fałszywe podstawy.
no i? Widocznie są podstawy do takich stwierdzeń, bo inaczej byłoby zaznaczone w EB, że to fake i Photoshop co nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Nieszkodnik: przecież napisano tam, że te słowa są jedynie Epikurowi przypisywane i to inteligentnym ludziom w zupełności wystarcza, żeby wiedzieć o co chodzi. A jeśli tobie nie wystarcza, to co to o tobie mówi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
przecież napisano tam, że te słowa są jedynie Epikurowi przypisywane i to inteligentnym ludziom w zupełności wystarcza, żeby wiedzieć o co chodzi.


@skitarii: dokładnie tak samo Odyseja przypisywana jest Homerowi, a mimo to traktujemy to jako pewnik w nienaukowych dyskusjach, nieprawdaż?
To nie Bóg to czyni tylko ludzie ludziom. Dlaczego uważasz, że Bóg ma coś z tym wspólnego.


@qluch jest odpowiedzialny bo według twojej religii stworzył cały świat, każe nazywać się ojcem, nas ponoć nazywa nas swoimi dziećmi, chce nas karać i nagradzać. Myślę że to wystarczy żeby wziąć odpowiedzialność za swoje dzieło.

czyli popełniając zło (grzech) według ciebie nie ma problemu?


@qluch co nazywasz złem? Świat nie jest czarno biały, złem mogę
@Nieszkodnik: Jest tylko jedna odpowiedź, na te argumenty, nie wdając się w wywody na temat prawdziwości tych postulatów. Ingerencja, choć w jedną z tych tez, to odebranie człowiekowi największej niezbywalnej i danej przez Boga cech. To wolna wola, czyli wolność.
Myślę że to wystarczy żeby wziąć odpowiedzialność za swoje dzieło.


@Lesny_Ghul: to jest tylko twoja opinia i nie ma ona wartości dodanej do tego tematu.

co nazywasz złem?


@Lesny_Ghul: grzech. Grzech jest złem. Zło to grzech, rozumiesz? Można postąpić albo zgodnie z Prawem Boskim czyli dobrze albo źle. Nazywanie złem tego co ci się wydaje złe bez względu na Prawo Boskie jest grzechem pierworodnym.

Robią to każdego dnia i czerpią
twojego przekonania, że twoje poglądy, moralność, wierzenia, mają obowiązywać innych ludzi


@Nieszkodnik: a gdzie ja napisałem, że to moje poglądy? Ja przedstawiam to co mówi teologia KK która odnosi się do Prawa i Objawienia Boskiego.

Przecież to nie jest coś co sobie wymyśliłem. Ten obrazek nie ma sensu tutaj.