Wpis z mikrobloga

przecież napisano tam, że te słowa są jedynie Epikurowi przypisywane i to inteligentnym ludziom w zupełności wystarcza, żeby wiedzieć o co chodzi.


@skitarii: dokładnie tak samo Odyseja przypisywana jest Homerowi, a mimo to traktujemy to jako pewnik w nienaukowych dyskusjach, nieprawdaż?
To nie Bóg to czyni tylko ludzie ludziom. Dlaczego uważasz, że Bóg ma coś z tym wspólnego.


@qluch jest odpowiedzialny bo według twojej religii stworzył cały świat, każe nazywać się ojcem, nas ponoć nazywa nas swoimi dziećmi, chce nas karać i nagradzać. Myślę że to wystarczy żeby wziąć odpowiedzialność za swoje dzieło.

czyli popełniając zło (grzech) według ciebie nie ma problemu?


@qluch co nazywasz złem? Świat nie jest czarno biały, złem mogę
@Nieszkodnik: Jest tylko jedna odpowiedź, na te argumenty, nie wdając się w wywody na temat prawdziwości tych postulatów. Ingerencja, choć w jedną z tych tez, to odebranie człowiekowi największej niezbywalnej i danej przez Boga cech. To wolna wola, czyli wolność.
Myślę że to wystarczy żeby wziąć odpowiedzialność za swoje dzieło.


@Lesny_Ghul: to jest tylko twoja opinia i nie ma ona wartości dodanej do tego tematu.

co nazywasz złem?


@Lesny_Ghul: grzech. Grzech jest złem. Zło to grzech, rozumiesz? Można postąpić albo zgodnie z Prawem Boskim czyli dobrze albo źle. Nazywanie złem tego co ci się wydaje złe bez względu na Prawo Boskie jest grzechem pierworodnym.

Robią to każdego dnia i czerpią
twojego przekonania, że twoje poglądy, moralność, wierzenia, mają obowiązywać innych ludzi


@Nieszkodnik: a gdzie ja napisałem, że to moje poglądy? Ja przedstawiam to co mówi teologia KK która odnosi się do Prawa i Objawienia Boskiego.

Przecież to nie jest coś co sobie wymyśliłem. Ten obrazek nie ma sensu tutaj.
Definicje kk nie obowiązują na całym świecie tylko w obrębie waszej religii

@Lesny_Ghul: KKK dotyczy każdego człowieka. To, że ty mówisz inaczej jest tylko twoim zdaniem.


@qluch: generalnie jako katolik rozumiem i zgadzam się z tym co napisałeś w całej tej wypowiedzi. Jednak przy cytowanym fragmencie należy dać "gwiazdkę":
Czy Prawo Boże dotyczy każdego? (całego stworzenia) Tak.
Czy rolą "osoby wierzącej" jest głoszenie m.in. Prawa Bożego? Tak.
Czy rolą "osoby
Bóg chce żebyś się zbawił i uwolnił od grzechu. Ponieważ Bóg respektuje twoją wolną wolę daje ci możliwość trwania w grzechu (złu) lub uwolnieniu się od niego poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa.

Epikur źle postawił pytanie, zakładając, że człowiek nie ma wolnej woli stąd cały ten wywód jest błędny.


@qluch: Nie każde zło pochodzi z wolnego wyboru człowieka, no chyba że uważasz, iż hipotetyczna powódź czy trzęsienie ziemi, które nawiedzi miasto i
ale po co tworzyć kogoś z wolną wolą jeżeli później dosięgnie go sprawiedliwość?


@Gerax9: wolna wola oznacza, ze możesz dokonać wyboru. zawsze.
NIE oznacza, że możesz bez konsekwencji robić literalnie wszystko.
co nazywasz złem? Świat nie jest czarno biały, złem mogę nazwać to co godzi we mnie, moja rodzinę, interesy społeczności w której żyję, ewentualnie wyznawane przeze mnie wartości.


@Lesny_Ghul: np pedofilia jest złem. Nie mów, że nie ma obiektywnego zła, bo takie jest. Sumienie może być przeciwko sobie samemu, bo wiemy, że robimy coś złego lub przeciwko całemu społeczeństwu. No i sam jesteś chcesz czy nie ukształtowany przez taki Dekalog, jeśli
@dominowiak: Czyli Bóg to okrutnik, który zmusza nas do podejmowania decyzji i tym samym tych, którzy nie wiedzą, że czynią źle skazuje na potępienie. Czy stworzenie nas istot z wolną wolą nie zaprzecza wolnej woli? Co jeżeli kogoś wolą jest jej nie mieć?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qluch: no ale nie wiem czy to, że gdybyśmy byli nic nie świadomymi istotami jest dobrym argumentem za tym, żeby tyle cierpieć. Czy nie jest to trochę tak, jakby obok psa postawić szynkę i powiedzieć mu, że jak jej nie zje to pod koniec dnia będzie miał w nagrodę więcej jedzenia i spacer, ale pies tego nie zrobi, bo żądzi nim instynkt,ktory karze mu zaspokoic głód tu i teraz. Według Biblii
Czy rolą "osoby wierzącej" jest zmuszanie do respektowania i stosowania Prawa Bożego osób niewierzących?


@dominowiak: zgoda. Nie mniej, w tym przypadku nadal głoszę Słowo Boże. Nie zmuszam @Nieszkodnik do jego respektowania mówiąc, że to Prawo też go obowiązuje. To, że on tak to odczuwa jest jego problemem. Nie ma z mojej strony żadnego przymusu do jego przestrzegania. Stwierdzenie, że Prawo Boże obowiązuje nas wszystkich nie uprawnia go do zamieszczenia tego obrazka.