Wpis z mikrobloga

@Nieszkodnik: skąd byś wiedział czy to co robisz jest dobre jeżeli by nie było zła? Albo skąd byś wiedział czy to co robisz jest złe skoro nie wiesz co jest dobre. Poza tym według Boga mamy wolną wolę więc teoretycznie nie może on ingerować w nasze wybory dobre oraz i te zle
Poza tym według Boga mamy wolną wolę więc teoretycznie nie może on ingerować w nasze wybory dobre oraz i te zle


@Totendajnapiwo: czyli niewinne dzieci mają cierpieć, bo pedofile mają wolna wolę? Wiesz, jakoś to do mnie nie przemawia...
cierpnie wg chrześcijan tu na ziemii to tylko przejściowe, najpierw trzeba dać się wykazać


@zapster: to wytłumacz mi sens cierpienia 8-miesięcznego bobasa, gwałconego i zabitego przez zwyrodnialców - jaki boski plan za tym stoi?
@Nieszkodnik: no to wybierz sobie jakąś religie/ludzi/społeczeństwo gdzie nie ma zła skoro tego nie kupujesz. I to będzie twoja wolna wola żeby coś takiego zrobić. Uwierz mi nikt cię nie powstrzyma od tego bo to nie Koran gdzie nie ma wolnej woli
bez zła nie ma dobra. Obie te rzeczy są relatywne względem siebie


@MostlyRenegade: nawet jak tak to postrzegać, to ten sam argument można zaproponować na podstawie cierpienia. Nie ma żadnego powodu żeby istniało cierpienie fizyczne pod okiem miłosiernego Boga, co zresztą sami autorzy NT zauważyli, bo Jezus jako Bóg kilku przypadkowych ludzi miłosiernie uleczył ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wap30: nie ma sensu mieszać w to akurat jednej, konkretnej religii. Pojęcia dobra i zła funkcjonują niezależnie od religii i systemów filozoficznych.

Zresztą, dlaczego antyczny grecki filozof miałby w ogóle odnosić się akurat do boga Izraelitów? Grecy mieli wystarczająco swoich.
@MostlyRenegade: ja niczego nie mieszam, po prostu daję przykład że redukcja cierpienia jest tak oczywista że twórcy kanonu chrześcijańskiego sięgnęli po nią praktycznie od razu opisując interakcje Boga z ludźmi
@Nieszkodnik:

Bóg chce żebyś się zbawił i uwolnił od grzechu. Ponieważ Bóg respektuje twoją wolną wolę daje ci możliwość trwania w grzechu (złu) lub uwolnieniu się od niego poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa.

Epikur źle postawił pytanie, zakładając, że człowiek nie ma wolnej woli stąd cały ten wywód jest błędny.
@Totendajnapiwo: a do czego poznanie dobra i zła jest nam potrzebne? Zanim Ewa została skuszona przez węża ludzie nie znali tych pojęć i ponoć byli szczęśliwi. Czemu bóg w swoim miłosierdziu wygnał ich z Edenu? Czyżby nie był miłosierny? Czemu w ogóle umieścił drzewo poznania dobra i zła w Edenie? Poddawał ludzi próbie? Jako wszechwiedzący na pewno wiedział jak to się skończy. Czyżby był sadystą i dla własnego widzimisię skazał ludzkość
Czemu bóg w swoim miłosierdziu wygnał ich z Edenu?


@Lesny_Ghul: grzech to sprawianie sobie krzywdy. Miłosierny Bóg wygnał ludzi z Edenu aby mogli umrzeć i czekać na wybawienie pod postacią Słowa Bożego które przyszło na świat.

Czemu w ogóle umieścił drzewo poznania dobra i zła w Edenie?


@Lesny_Ghul: bo zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga.

I skąd #!$%@? wziął się tam wąż?


@Lesny_Ghul: Wąż to Szatan, przeciwnik który
@Nieszkodnik: zaorane tysiące lat temu. Czy możesz narysować zielony kamień? Czy możesz teraz pomalować zielony kamień na czerwono? No nie możesz bo czerwony "zielony kamień" to twór sprzeczny logicznie.

Gimboateisci wtedy hurr Durr jesteś zjebem skoro nie potrafisz użyć czerwonej kredki
Czy Epikur się mylił? A jeśli tak, to dlaczego?


@Nieszkodnik:

Epikur to miał farta, że ze swoimi przemyśleniami urodził się na długo przed inkwizycją ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Maly_Jasio: mnie to bardziej ciekawi, skąd Epikur urodzony 350 lat przed Jezusem wiedział o chrześcijańskim Bogu. W końcu w jego czasach nikt nie mówił, że bogowie są wszechmocni i miłosierni ( ͡° ͜ʖ ͡°)