Wpis z mikrobloga

Prywatne sieci 5G są przyszłością przedsiębiorstw. Jedna sieć w tej technologii na terenie firmy/fabryki dostarczy całą masę usług.

Przykładowe usługi na na jednej sieci Private Wireless (prywatnej sieci 5G):
1. Automatyka przemysłowa - PLC
2. Pojazdy autonomiczne
3. Monitorowanie środków trwałych, narzędzi, pojazdów
4. Kamery security
5. Kamery dla video analizy (np. w celu poprawy produkcji lub prediction maintenance)
6. komunikacja głosowa i wideo
7. push-to-talk, push-to-video
8. Grupowe systemy wywoływacze
9. Roboty produkcyjne
10. Systemy automatyzujące magazyn

Wszystkie te usługi działają na jednej sieci, odseparowane wykorzystując tzw. network slicing.
Prywatne sieci 5G to bardzo niskie opóźnia i duże prędkości danych.

A jak do tematu prywatnej sieci 5G podchodzi Skoda?
W najnowszym wpisie na blogu:

Prywatna sieć 5G w fabryce Skoda

----------------------
Zapraszam do obserwowania autorskie tagi:
#privatewireless #sieciprywatne

Pobierz PrivateWireless - Prywatne sieci 5G są przyszłością przedsiębiorstw. Jedna sieć w tej...
źródło: comment_1672911057j4ExCkoG0dhdjaCHAB23bX.jpg
  • 28
później przezbrój linię


@PrivateWireless: co to znaczy? Bo ja laik jestem, u mnie takiego słownictwa się nie używa.

ciągnij kolejne kable bo nowe czujniki


@PrivateWireless: Czyli w przemyśle chcesz używać czujników na baterie tak? Standard obecnie to czujnik na 24VDC, gdzie masz +24VDC, 0VDC, i sygnał. Czyli sygnał byś miał po 5g, a zasilanie już po kablu? Dziwne rozumowanie.

sterowniki


@PrivateWireless: jeden kabel. Ciągniesz jeden kabel jak np profinet.
@PrivateWireless: ciekaw jestem jak wygląda kwestia koncesji bo częstotliwości 5g są pasmem zastrzeżonym. Jeżeli jest jakiś operator jak przy zwykłej komórce to sorry ale tajemnic przedsiębiorstwa się nie wyprowadza off premises, często prawo zabrania. A jeżeli fabryka musi stanąć do przetargu i kupić pasmo to też xD.
@s---k: zacznę od końca, prywatne 5G (nie mył z publiczną siecią operatorów) jest zajebiste ale dopiero wchodzi i to jest ten etap, jak w latach 90 tłumaczysz komuś wyższość kabli ethernet nad koncentrykiem. Zobaczysz, jak popularne się to stanie za 5 lat. Niemcy przodują w Europie, mają już ponad 50 sieci prywatnych 5G na terenie firm. Obserwuj tagi będę pisał o kolejnych firmach po Skodzie. Może się przekonasz do technologii.

Ty
@keton22: pod prywatne 5G będzie tzw. pasmo "0". W tym roku będzie w Polsce ogłoszone konsultacje i pasmo zostanie "uwolnione". Firmy będą kupować sobie na dany teren częstotliwość, nikt inny nie będzie zagłuszał. W Niemczech kosztuje to grosze, podobny model ma być w Polsce.
@PrivateWireless: czyli co jak przy stacjach UKF że nie możesz postawić 2 fabryk zbyt blisko siebie bo będą kolidować? Wiem że są kanały w tym paśmie ale nadal nie brzmi to jak coś co miałoby dać się scertyfikować safety critical. Gros automatyki w takiej fabryce jak zawiedzie to narażasz życie lub zdrowie ludzi więc musi być niezawodność czyli kabel albo... dwa kable.
@s---k: tak, masz np. 4 hektary pod halą, setki sterowników i czujników to zamiast ciągnąć ethernet, switche itp. i później kabelki do maszyn, czujników, sterowników, komputerów przemysłowych żeby przesyłać sygnał do np. scady to masz kilka BTSów prywatnej sieci 5G (np. 4 stuki) które Ci gwarantują komunikację na poziomie infry krytycznej i martwisz się tylko o zasilanie.
@inrain88: zdanie jest jak najbardziej prawidłowe. Ale skoro i tak ciągniesz ten kabel do czujnika, to po co zawyżać cenę czujnika, i dokładać do niego moduł 5G? W przemyśle to nie będzie kosztować 30 groszy.

A jak już masz ten kabel zasilający, to masz i też żyłę z sygnałem z czujnika (lub więcej, zależnie od czujnika).

Jedyne rozwiązanie to widzę w momencie komunikowania się maszyn między sobą, a nie czujnikami i
tak, a później przezbrój linię albo ciągnij kolejne kable bo nowe czujniki albo sterowniki.


@PrivateWireless: Powiem Ci z praktyki zakładu przemysłowego który wycinał sieć Profibus PA i wracał do 4-20 mA dlaczego nigdy się nie stanie popularne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo koszt położenia nowego kabla to nie jest koszt, modernizacji linii nie wykonuje się zbyt często (BTW mylisz modernizację z przezbrojeniem ( ͡° ͜ʖ
@PrivateWireless: czyli ty chcesz w każdym jednym czujniku mieć moduł 5G, tak? Przecież to jest głupota, i przerost formy nad treścią. Budujesz maszynę, i tutaj wszystko i tak masz po kablu. A moduł IO z siemensa kosztuje grosze. A w 5G nie dość że musisz mieć moduł (który także będzie miał ograniczoną liczbę urządzeń zdolnych do podłączenia), to i jeszcze dodatkowo płacisz za ten moduł w każdym czujniku.

Skoro mam już
@s---k: To nie chodzi pewnie o same sensory tylko o ich grupy. Masz na przykład kilka szafek w obrębie jednej linii i zamiast ciągnąć setki metrów profinetu pomiędzu switchami można zastosować sieć bezprzewodową. Robiłem jedno takie zastosowanie gdzie sterowniki Siemensa podłączone do routerów cisco w obrębie zakładu komunikowały się ze SCADAą przez WiFi.

Zresztą w nowoczesnych zakładach i tak idzie wszystko po sieci, gdzie masz kilkanaście/kilkaset kart safety podłączonych do sterownika
To nie chodzi pewnie o same sensory tylko o ich grupy.


@Abre: OP mówi co innego, i do tego się odnoszę.

Oczywiście, że jeśli zrobisz komunikację między maszynami radiowo to będzie to działać, ale nie w momencie, gdzie masz każdy element na maszynie komunikacją radiową.