Wpis z mikrobloga

#devops #apple #programowanie

Powoli przymierzam się do zmiany laptopa, bo rodzicom już stary wysiada i chciałbym im dać swojego obecnego, a sobie sprawić coś nowego

Czy MacBook pro 14 calowy na M1 ogranicza devopsową pracę? Teraz pracuje w dotnetowym stacku w pracy, ale no nie robię tego na swoim kompie, prywatnie bardziej myślę o rozwijaniu się bardziej w python, nauka golang, k8s, terraform, aws moze jakis ansible, ale to tak na razie.

Czy to, że to jest ARM, może mnie jakoś kopnąć w dupę w przyszłości? Pracuje ktos na takim sprzęcie, polecacie?
  • 11
@Need: > Czy to, że to jest ARM, może mnie jakoś kopnąć w dupę w przyszłości? Pracuje ktos na takim sprzęcie, polecacie?

niestety czasem kopie. ja pracuje na nim pół roku już no i generalnie z terraformem miałem jakieś problemy (dziwne warningi i errory, jakimiś zmiennymi środowiskowymi to połowicznie rozwiązałem) no i był jeden klient, który miał część apek na starych obrazach dockerowych i nie było szans odpalić lokalnie ich środowiska
który miał część apek na starych obrazach dockerowych i nie było szans odpalić lokalnie ich środowiska


@Gennwat:

No na ten moment raczej by mi to nie groziło, bo ja go komercyjnie nie zamierzam używać tylko jako swój daily driver do kodowania i nauki w prywatnym czasie i ewentualnie jak wrócę na magisterkę po przerwie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tutaj wtedy pewnie będzie największy problem, bo na uczelniach
@Need: U mnie w firmie jest teraz problem, bo IT wymieniło chętnym laptopy nie przeprowadzając wcześniej testów i okazało się, że Docker nie chce z tym współpracować.
@CamelCase: docker nie chce współpracować czy obrazy dockera są po prostu spreparowane na architekturę amd64? To nie jest kwestia braku współpracy ze strony dockera tylko ich setupu.

Niech zrobią jak ludzie multiplatformowe obrazy, arm jest coraz bardziej popularny w serwerowniach, wiec nie generowanie na własne życzenie długu technologicznego w tym obszarze może im się ostatecznie opłacić.
@etutuit: Nie mam pojęcia szczerze mówiąc, ja akurat pracuję tylko na Linuksie. Mówię tylko to, co przypadkiem usłyszałem od kolegów z pracy.

Natomiast w to czy to jest wina Dockera, obrazów czy czegokolwiek innego, to już mi się nie chce wnikać. Fakt jest taki, że praca na M1 sprawia problemy, których nie było wcześniej.
@Need: ja mam sluzbowego maca pro i poza tym ze mnie wkurza bo wczesniej na windach i linuxach a tutaj wszystko musi być trudniejsze to jest całkiem spoko, ale nic na nim nie odpalałem typu docker czy k8s. wszystko u nas siedzi na serwerach wiec tak naprawdę to służy mi tylko jako terminal - wszystko co ma ekran i klawiature by się sprawdziło. ale jest ładny :P
@Need: U mnie wszystkie ludki z M1, które coś dłubią w dockerze, mają wykupione virtualki z centos/rocky, na których odpalają dockery za pomocą tuneli.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Need Jesli chodzi o M1 to tylko z wirtualizacja jest problem bo to ARM. Czyli dokery i vmki pod x64 to cienko sie zachowuje. Z Terraformem zadnych problemow nie mam. Tak jak @rippie wspomial vmka na linuchu sie przydaje w jakiejs chmurze lun poprostu w robocie miec swoja maszyne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Need: od niedawna używam, miałem dowolność wyboru: windows albo mac, póki co napotkałem tylko problemy, że czasami nie ma jakiegoś obrazu dockerowego w wersji arm. Ale oprócz tego mam vmke windowsową w robocie.
Dodam, że nigdy wcześniej nie pracowałem na macu i byłem ciekawy, jak to wygląda.