Wpis z mikrobloga

Mirki, może jest tu ktoś, co walczy z #esp8266 (pod #supla #tasmota #esphome i innymi takimi #smarthome wynalazkami, albo ogólnie #arduino)

Jest taka akcja: moduły Sonoff Basic (klasyczny basic, stary, nie R2, nie R3) oparte o ESP8266EX - gubią ping na potęgę.
Mam w domu SPORO ESP działających, tylko Sonoff Basic gubi ping. BasicR2 i dziesiątki innych działają przyzwoicie (jak na wifi i śmieciowe sprzety).
Podejrzewałem już wszystko: acces point(y). Sieć, kanały, szybkość/tryb wifi. Zmieniane. Nic nie zmienia.

Doszedłem do tego, że stabilność sypie się/gubi ping również gdy ESP chodzi w trybie konfiguracji (sam robi jako accespoint).

W zależności od użytego firmware (a tu znów - w zależności od używanego CORE Board ESP8266 (obecnie v3.0.2) - sypie się różnie - bardziej lub mniej. Poniżej wykres gubionych pingów, widać zmianę o 10:45 z v3.0.1 na 3.0.2 ;)

Najśmiejszniejsze, że po wgraniu jakiegoś bardzo zaabytkowego firmware tasmoty - core v2.2.2-dev - zero zgubionych pingów! No ale na takim archaiźmie nic nie zrobię...

(no i problem dotyczy wyłącznie jednego rodzaju modułów - pozostałe mają albo totalnie 0% zgubionych pingów, albo oscylują około 1-3% w zależności od humoru i zasięgu sieci - dla urządzeń IOT typu włącznik światła to nie ma już znaczenia ten 1%)
Pobierz hrumque - Mirki, może jest tu ktoś, co walczy z #esp8266 (pod #supla #tasmota #esphom...
źródło: comment_16709770078SDHq0Ct8ddGLK0kvp5ENq.jpg
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrumque: a zaglądałeś do środka?
mam tych basiców właśnie w pierwszej wersji koło 10, co prawda nie pinguje ich wcale ale po kilku latach 2 się wysypały i w obydwu był ten sam problem, spuchnięte elektrolity
a zaglądałeś do środka?


@cocamide: nie tylko że zaglądałem do środka - wszystkie na biurko (nic im nie jest), zasilane z zasilacza laboratoryjnego (nic to nie zmienia) podłączony uart dla diagnostyki i do flashowania - nic się niby złego nie dzieje (oprócz tego, że gubi sieć i pakiety).

MAM podejrzenie, że
- albo maja do kitu rezonator kwarcowy koło czipu (ale dlaczego przeflashowanie na jakiegoś itead.bin zabytkowego - nagle powoduje że
Pobierz hrumque - > a zaglądałeś do środka?

@cocamide: nie tylko że zaglądałem do środka -...
źródło: comment_16709783715vXfmQFPspJkAV9nFNSumM.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hrumque: ciekawe, trochę już późno ale jutro mogę zrobić kilka testów na tych moich starociach, nigdy nie korzystałem z PyFlashera więc ciekawe co pokaże bo chipy to rzeczywiście esp8266ex
Korzystałeś może z tasmotizer?
Przed wgraniem firmware używasz "erase flash"?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cocamide: tak, flash się kasuje za każdym razem. Full chip erase.

Tasmotizera nie używam bo po co, skoro #!$%@? wprost po uart boot mode lokalnie po kablu.