Wpis z mikrobloga

Hej, czy jakiś Mirek wyemigrował może do Norwegii i miałby chwilkę by odpowiedzieć na kilka pytań, może odrobinę doradzić? Myślę też, że wygodniej będzie przez moment porozmawiać niż wymienić wiadomości pół wieczoru, także moglibyśmy użyć Skype, Discord lub co wam pasuje, dostosuje się ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#norwegia #emigracja #pracazagranica
  • 57
@blackphoenix: Nie wiem czy to jakoś znacząco pomoże, chciałem pogadać z kimś i zapytać o doświadczenia związane z załatwianiem mieszkania, pracy, obecnymi cenami, ogólnymi doświadczeniami, dyskryminacją narodowościową itp.
Sporo kwestii pewnie wyniknie też z rozmowy, ale to takie główne założenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
załatwianiem mieszkania

@DosKapp4: na początku jest problem, żeby wynająć 'normalnie' najlepiej jest mieć BankID (norweski odpowiednik podpisu kwalifikowanego przez bank). Można wynająć bez tego, ale nie wszyscy wynajmujący się zgadzają.
Norma przy wynajmie jest 3 miesięczna kaucja. Warto zwracać uwagę na ogrzewanie i jego koszty - można się zdziwić.
Jak jest z wynajmem pokoju u kogoś - nie mam pojęcia, wynajmujemy całe mieszkanie od Norwegów.
Szukaj na finn.no albo hybel.no

pracy
@DosKapp4: bez bankID powinienes wynajac mieszkanie ale depozyt bedziesz musial przelac na konto wlasciciela co niestety ograniczna Twoje prawa w razie problemow z odzyskaniem depozytu.
Pamietaj, ze na poczatku wszystkie formalnosci w Norwegii moga trwac dosyc dlugo. Jesli bedziesz juz mial nagrana jakas prace odrazu rejestruj sie w lokalnym UDI na wizyte w sprawie rejestracji pobytu i na wizyte po Dnummer.
@chybajade: zauważasz to w praktyce? ;) ja mieszkam tu od roku i zauważyłem ze lekko zdrożało jedzenie (głównie widze to po produktach mleczarskich). Ale nie daję jakiegoś szczególnego #!$%@?, nie widze znaczącej różnicy w miesięcznych wydatkach.
@blackphoenix: Produkty spozywcze faktycznie podrozaly o kilka koron ale nie ma az takiej tragedii z cenami jak teraz w Polsce. Martwią mnie troche inne oznaki kryzysu jak np. spowolnienie w branzy budowlanej czy metalowej. Co raz czesciej slysze o wysylaniu na permittering, nie przedluzaniu umow czy braku nadgodzin dla Polakow w firmie gdzie nadgodziny byly od 15lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@blackphoenix: nie jest oczywiscie tragedia, ja duzo nie jem bo mam problemy z waga #niedowaga here i malo jem, ale roznica w cenach jest duza. Plus jak zmienialem kollektiv to tez duza roznica w cenie wynajmu. A ceny rutera do czasu az wprowadzili rabat to porazka.
@DosKapp4: Aktualnie tam nie siedze, no ale tak:

mieszkania


@DosKapp4: jak Ci napisali, poczatkowo moze byc ciezko, kaucja serio duzo wyciagnie z portfela, i jak wynajmujesz zwracaj uwage czy prad jesli wliczony. Tam wszystko jest na prad, kuchnia, ogrzewanie, zuzycie jest serio duze. Nie pamietam dokladnie ile, ale zimowa pora licz w takim mieszkaniu 50 m^2 kolo 80-100 kWh na dobe.
No i na poczatku moze byc ciezko wynajac bo
@DryfWiatrowZachodnich: @kaminami: @chybajade: @blackphoenix: A powiedzcie mi jeszcze w kwestii mieszkania, skoro trzeba rzucić pewnie z 30k zł na kaucję i dodatkowo najlepiej mieć bank ID to polecacie pojechanie do Norge na jakiś kołchoz z zakwaterowaniem na początek i odłożenie tej sumy, wynajęcie mieszkania wtedy czy raz odłożenie tego w Polsce i od razu wynajem mieszkania? Wynajmujący patrzą jakoś na dotychczasowy staż bycia w Norwegii czy nie?
BankID
skoro trzeba rzucić pewnie z 30k zł na kaucję


@DosKapp4: az tyle to raczej nie, zreszta zerknij na hybel.no jakie sa ceny, no i nie zawsze jest kaucja 3x, czasem 2x.

najlepiej mieć bank ID


@DosKapp4: w ogole to musisz miec, bardzo ulatwia zycie, masz dostep netowy do urzedu i w ogole 21. wiek

kołchoz z zakwaterowaniem na początek i odłożenie tej sumy, wynajęcie mieszkania wtedy czy raz odłożenie tego
@DryfWiatrowZachodnich: a ja sie w sumie nie dziwie, ze do pracy w biurze gdzie czesto jezyk jest mega wazny, nie chca zatrudniac kogos kto nie ma wyksztalcenia ani biegle po norwesku. Po co maja to robic skoro maja killadziesiat chetnych osob z bieglym norweskich po jakis politogiach itp na to samo miejsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@DosKapp4: Ale co to zna czy w uslugach? Szukales w jakims kundeservice? Na takie prace jest chetnych tysiace Norwegow, szczegolnie studentow, ktorzy nie dodc, ze jezyk znaja biegle to studiuja albo maja juz jakies wyksztalcenie. Po drugie 50 wyslanych CV(oczywiscie rozumiem, ze wysylales tez podanie o prace, a nie samo CV? Bo tak wymaga tutaj wiekszosc pracodawcow. Plus czesto kopie ocen z studiow) to jal na norweski rynek pracy wcale nie