Wpis z mikrobloga

Możecie mnie uszczypnąć? Bo chyba żyję w jakiejś innej rzeczywistości. Inflacja 20%, żywność poszła do góry o 50%, opał nawet o 300% a benzyna kosztuje 7-8zł. Na wykopie ciągle płacz bo gospodarka niby jest w ruinie a polacy zarabiają średnio jakoś 4.5k czyli marne 950 euro na miesiąc.

Tymczasem gdzie się nie spojrzę to aż kipi bogactwem. W galeriach tłumy ludzi kupujących jakieś drogie pierdoły, na parkingu stoją błyszczące, świeżo wypucowane na myjni ręcznej mercedesy, BMW AMG, tesle i wielkie SUVY audi. Same nowe roczniki 20-22 a takie auto kosztuję co najmniej 400k. W restauracjach ludzie ustawiają się w kolejkach aby tylko wejść i zjeść Kraftowy obiad za 100 zł i popić piwkiem za 25zł. Lekarze biorący 200zł za 15 minutowę gadkę mają terminy na za 2 tygodnie. Budowlańcy dalej mają terminy na za 2 lata i krzyczą sobie po 80k za remont kawalerki.

A Ja się #!$%@? pytam skąd? Skąd do cholery Ci wszyscy ludzie mają tyle kasy? Ja jestem programistą, zarabiam dobrze(12k czyli 3 średnie krajowe) a i tak nie stać mnie na to wszystko.

#inflacja #gospodarka #gastronomia #ekonomia #budownictwo #programista15k
  • 35
  • Odpowiedz
@Viado: To na co przewalasz 12k? XD

Swoją drogą właśnie będziemy wykańczać dom i budowlańcy mają często terminy z dnia na dzień. Bardzo dużo ludzi rezygnuje z usług firm.
  • Odpowiedz
@Lonate: Mogę zapytać na co „przewalacie”na życie 12k miesięcznie. Pytam zupełnie serio bo mam dziecko 1.5 roku chodzące do prywatnego żłobka i miesięcznie na rachunki, zakupy i ogólne życie idzie 5-8k, zależnie od tego jak bardzo zaciskamy w danym miesiącu pasa. Po prostu ciekawi mnie to :D
  • Odpowiedz
zarabiam dobrze(12k

@Viado: xD


@deptacz_gnoju: co w tym śmiesznego? 3 średnie krajowe rozumiem w twoim mniemaniu nie zasługują na określenie "dobrze zarabiam"? xd sami milionerzy bez zrozumienia jak wygląda świat na tym wykopie xd
  • Odpowiedz
zarabiam cirka 2-3x tyle i nie uważam, bym dobrze zarabiał


@deptacz_gnoju: zarabiaj i cirka 100x tyle, ale nie ma to żadnego znaczenia w kontekście średniej krajowej, o medianie nie wspomne. A śmianie sie jak ktos mówi że zarabia dobrze bo ma 12k oznacza tylko że nie wiesz gdzie żyjesz i jak żyją inni mordo
  • Odpowiedz
A Ja się #!$%@? pytam skąd? Skąd do cholery Ci wszyscy ludzie mają tyle kasy? Ja jestem programistą, zarabiam dobrze(12k czyli 3 średnie krajowe) a i tak nie stać mnie na to wszystko.


@Viado: dlatego że pusta kasa z dodruku PLN rozlała się po całej gospodarce. nie ma "jednego" oczywistego mechanizmu który by wskazał, jak się rozlewała - jest to pewien łańcuszek na pewno - dość skomplikowany do prześledzenia
  • Odpowiedz
@Viado: Mam dokładnie takie same obserwacje i jedyne co mi do łba przychodzi to dwie rzeczy:

1) Ludzie mimo nachalnej propagandy w mediach nadal jeszcze nie weszli w tryb oszczędzania, żyją jak rok czy dwa temu wydając ponad stan.
2) Ludzie mają więcej kasy odłożonej, a jak wiadomo w inflacji nie warto odkładać, tylko właśnie wydawać. Choć akurat o taki spryt ekonomiczny bym Polaków nie posądzał.

Trzeba pamiętać, że z punktu
  • Odpowiedz
@villager: pusta kasa idzie na dotacje covidowe dla przedsiębiorców i 15 emerytury - później jest wydawana na czy to spożywke, czy właśnie dobra luksusowe, czy jeszcze co innego. przedsiębiorcy którzy te rzeczy sprzedali, następnie biorą te pieniądze i wydają jeszcze gdzieś indziej. taki cykl jest powtarzany wielo-wielo-krotnie, i hajs trafi do bardzo wielu różnych grup.

w efekcie mamy właśnie efekt o którym mówisz, czyli pusta kasa rozlała się po gospodarce i
  • Odpowiedz