Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #sieci

Siema. Chcę udostępnić sobie internet od sąsiada.
Sąsiad zza płotu (~10m) ale wifi przez ścianę słabe. Jak to bezpiecznie rozwiązać?
Mógłbym puścić skrętkę żelowaną po prostu (może lekko wkopaną), ale obawiam się o sprzęt w razie jakichś wyładowań. Można to jakoś mało inwazyjne zabezpieczyć? Najbardziej chciałbym uniknąć sytuacji, że coś sąsiadowi pójdzie z dymem bo idzie mi na bardzo na rękę.
Mógłbym też użyć światłowodu. Kupiłem nawet taki zestaw z gilotyną już. Do tego dwa mediakonwertery.
A może jest coś innego na co nie wpadłem? Jakaś radiówka czy coś?
  • 14
mesh


@Poldek0000: i co mu tutaj da mesh, jak niby to się ma zestawić, skoro bazowe wifi dociera ledwo ledwo? Mesh to nie jest żadna magia, urządzenia się łączą ze sobą normalnie po wifi.

@LeonAmator: wymierz dokładnie jaki długi kabel potrzebny i zamów tej długości światłowód z już zarobionymi na końcach patchcordami. Do tego dwa mediakonwertery i pozamiatane.
Ale na tak małą odległość to nawet nie musisz szczególnie kombinować, zwykły
kurde, myślałem o czymś bardziej przystępnym cenowo


@LeonAmator: ile tam Mbps idzie?
Tańsze masz to( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.cdr.pl/p4708,ubiquiti-lbe-litebeam-m5-23dbi.html

W tej chwili to nie najlepszy okres na takie zakupy. Ujowa dostępność sprzętu jest. Na niektóre pozycje czekam już 3 miesiące, miało być teraz, zapowiedz kolejna iż będzie w połowie grudnia i nie wiadomo jak będzie.

Więc jak gdzieś jest sprzęt to cena jest #!$%@? w kosmos.

Na
@LeonAmator: jeśli masz gilotynę i łapy ci się nie trzęsą jak staremu pijakowi na dzień przed wypłatą, to dasz radę. Tyle, że to będzie takie troche słabe mechanicznie, jeśli kupisz taki typowy ziemny kabel (czarny, dość sztywny) i zarobisz wtyczkę na tym, co z niego wydłubiesz, a amatorsko jest to jedyne, co możesz zrobić. Przy zamawianiu gotowca masz kabel z dospawanym na porządnie półmetrowym( czy jaki tam sobie zażyczysz) elastycznym patchcordem.
@Bad_Wolf dzięki za rady. Zwykłej skrętki zarobiłem w życiu całkiem sporo ale obawiam się jej ciągnąć na zewnątrz,nawet w ziemi. Spróbuję uderzyć w ten światłowód. Chyba najbezpieczniej i najstabilniej. Może się uda :)