Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny
Mircy, macie jakieś sprawdzone kalkulatory, które pozwalają sprawdzić ile się zyska poprzez nadpłatę kwotą X gdy przeznaczy się to na obniżenie raty, a ile gdy będzie to skrócenie okresu kredytowania? Wakacje wykorzystałem i zastanawiam się, czy nie lepiej będzie skrócić okres kredytowania (mimo, że bank za to pobiera sobie prowizję). Wg jednego z kalkulatorów teoretycznie mógłbym skrócić czas spłaty o 44 raty, całkiem sporo.
  • 16
Mircy, macie jakieś sprawdzone kalkulatory, które pozwalają sprawdzić ile się zyska poprzez nadpłatę kwotą X gdy przeznaczy się to na obniżenie raty, a ile gdy będzie to skrócenie okresu kredytowania?


@virusriddle: W przypadku, gdy po nadpłacie z obniżeniem raty będziesz kontynuował nadpłaty w taki sposób, aby łączna płatność co miesiąc (rata plus nadpłata) była w identycznej wysokości jak rata przed nadpłatą to efekt będzie dokładnie taki sam, co przy skróceniu okresu
  • 0
@kaaban no w BNP niestety nic takiego nie znalazłem :⁠-⁠( ale poszukam jeszcze...

@marcpol no tak się nie uda. Planuje obecnie nadplacic większą kwotę którą udało się zebrać (niewpłacone raty plus bonusy/premie) a potem chce płacić normalnie. Dlatego myślałem o skróceniu czasu kredytu aneksem do umowy, co obniża odsetki do zapłaty jak zrozumiałem.

@baya2 dzięki sprawdzę sobie
  • 0
@marcpol
1. bank sam pobiera z konta kwotę raty nie mam rachunku na który wysyłam kasę więc nie mogę coś dorzucać. Musiałbym co miesiąc pisać wniosek o pobranie dodatkowej kasy z konta (plus płacić 1% prowizji bo kredyt jest z lutego tego roku)
2. Wolę odkładać zbywająca kasę na bok i zrobić duża nadpłatę za rok po zakończeniu wszystkich miesięcy wakacyjnych
@virusriddle: tyle że 1% prowizji to jest nic, skoro na odsetkach przy 'świeżym' kredycie oszczędzasz tysiące złotych...
Na początku płacisz głównie odsetki, więc jak masz $ to czemu nie nadpłacać od razu?

Przykład na moim kredycie, wczoraj nadpłaciłem 10k (+ 100zł prowizji), koszt odsetek zmalał o ~26 tysięcy, liczba rat spadła ze 185 na 163:

łącznie / kapitał / odsetki:

300 139,72 PLN / 162 800,44 PLN / 137 339,28 PLN
  • 1
@JestemKrzysio chodzi mi o to ile będę miał roboty przy regularnym nadplacaniu. Co miesiąc wnioski wysyłać to mnie cholera weźmie. Wolę odkładać na bok kasę i raz w roku wrzucić np. 20k
Jakbym sam przelewy robił na rachunek kredytu to byłoby łatwiej no ale cóż
1. bank sam pobiera z konta kwotę raty nie mam rachunku na który wysyłam kasę więc nie mogę coś dorzucać. Musiałbym co miesiąc pisać wniosek o pobranie dodatkowej kasy z konta (plus płacić 1% prowizji bo kredyt jest z lutego tego roku)

2. Wolę odkładać zbywająca kasę na bok i zrobić duża nadpłatę za rok po zakończeniu wszystkich miesięcy wakacyjnych


@virusriddle: Nadpłaty w przypadku banku BNP Paribas można wykonywać online.

Odsetki
  • 0
@marcpol muszę sprawdzić jak nadplacic online. Teraz widzę że mam coś takiego w informacjach "rachunek do spłaty" ale to chyba do spłaty całkowitej, a nie częściowej?

Obecnie mam kredyt z okresowo stała stopą - taki został wzięty w lutym. Na infolinii mi powiedzieli że przez 3 pierwsze lata prowizja za nadpłaty wynosi 1%
@marcpol: widocznie coś się zmieniło, bo obecnie w BNP możliwość nadpłaty jest tylko jeśli złożę on-line wniosek i bank w ciągu 3 dni pobierze mi kasę z konta + 1% prowizji. Więc idąc Twoim sposobem musiałbym:
1. nadpłacić kredyt co obniży mi ratę,
2. co miesiąc składać wniosek o nadpłatę w jakiejś kwocie powiedzmy tego co mi zostaje na koncie po opłatach, oszczędnościach itp.
@virusriddle: W przypadku oferty z lutego i czasowo stałego oprocentowania nie występuje prowizja (rekompensata) za wcześniejszą spłatę od samego początku.

Dyspozycje nadpłaty można składać online, ale nie jest to jedyna możliwa forma.

Aby osiągnąć dokładnie ten sam efekt, co skrócenie okresu kredytowania wystarczy, że będziesz nadpłacał kredyt w wysokości będącej różnicą między pierwotną ratą, a tą po nadpłacie. Oczywiście większe nadpłaty jeszcze bardziej zmniejszą sumę odsetek.
@marcpol: No to zobaczę jak nadpłacę, czy pobiorą prowizję czy nie. Wg konsultanta (i chyba tez w umowie) jest że przez 3 lata prowizja za nadpłaty wynosi 1%...


@virusriddle: W umowie BNP Paribas w przypadku czasowo stałego oprocentowania nie powinna występować prowizja - sprawdź to dokładnie.
@marcpol: u mnie jest następująco:
Prowizja rekompensacyjna (obliczana zgodnie z § 3 ust. 12 pkt 3 OCU w przypadku
spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w Umowie, z
zastrzeżeniem § 3 ust. 17 OCU) wynosi: "nie dotyczy"

§ 3 ust. 12 pkt 3 OCU
Za czynności związane z udzieleniem i obsługą Kredytu, Kredytobiorca ponosi następujące prowizje i opłaty:
3) rekompensacyjną (za wcześniejszą spłatę Kredytu w całości lub w
Nie wiem zatem dlaczego 4 konsultantów mówiło, że będą ją pobierać mimo, że zaznaczałem iż mam stałą stopę.


@virusriddle: Niestety, ale infolinia większości banków jest bardzo słabym miejscem na uzyskanie informacji o kredycie hipotecznym.