Wpis z mikrobloga

@Towarzysz_Szmaciak: bitcoin to raczej forma "cyfrowego złota" przez ograniczoną podaż. Za to Monero jest najbliższym zamiennikiem gotówki, którym można płacić zdalnie praktycznie w pełni anonimowo (przy czym "praktycznie" można spokojnie uznać za "w pełni" dla szaraków, którzy nawet używaliby jej w nielegalnych celach)
@Towarzysz_Szmaciak: dobrze Ci wyjaśnili, pieniądz opiera się tylko i wyłącznie na umowie społecznej. Po odejściu od parytetu złota jedynym czynnikiem determinującym wartość pieniądza jest wiarygodność jego emitenta (zarówno dla swoich obywateli jak i w wymianie na inne waluty).
Użyteczność pieniądza to wymiana za inne dobra w ramach umowy społecznej. Z innych funkcji użyteczności pieniądza:
- można nim też rozpalić ogień (uwaga: punkt ten nie działa z monetami),
- możesz zrobić sobie
@Towarzysz_Szmaciak sam w sobie Bitcoin nie ma za bardzo żadnej obecnie, jest dość zacofanym coinem. Ale jest popularny, był pierwszym z dużych, mnóstwo ludzi wpakowało w niego kasę więc wciąż żyje i ma się jako tako.
Ale no nie jest zdecydowanie uosobieniem użyteczności, każda kategoria użyteczności krypto będzie miała przykłady coinów lepiej przystosowanych
@JuzTuKiedysBylem: Do swojej prześmiewczej listy zapomniałeś dodać ze tymi głupimi papierkami i kawałkami metalu nie tylko mozna ale trzeba płacić podatki. Ale wtedy już nie była by prześmiewcza.

Inflacja powoduje spadek uzytecznosci waluty, i to nie jest zadna magiczna sila btw.
Jesli kurs JPY traci do USD to znaczy ze podaż JPY przewyższa popyt
@Towarzysz_Szmaciak: bo zęby bitcoin był użyteczne musiałby być obudowany instytucjami (giełdy, fundusze stabilizujące cenę itp.) i pośrednikami do płatności w sklepie (typu visa) - czyli krypto musiałoby się upodobnić do systemu jakim funkcjonują fiat money. A jest to zaprzeczenie idei bitcoina.
czyli krypto musiałoby się upodobnić do systemu jakim funkcjonują fiat money. A jest to zaprzeczenie idei bitcoina.


@kamil_nie: nie, poniewaz nawet z tymi wszystkimi instytcjami politycy nadal nie mogliby dodrukowac BTC - a to jest glowna idea bitcoina. Uzywac go moze ktokolwiek, w jakikolwiek sposob mu sie podoba. Btw, te wszystkie instytucje juz istnieja ale to nadal dziki zachod.
politycy nadal nie mogliby dodrukowac BTC - a to jest glowna idea bitcoina.


@emjot86: chyba ze bitcoin byłby tylko zabezpieczeniem (a'la złoto) a ludzie używaliby w codziennym życiu jakiś tokenów (a'la $) wymiennym na bitcoina. A od tego już prosta droga do idei rezerwy cząstkowej.
@kamil_nie: nie musza uzywac jakichs tokenow, moga uzywac BTC za pomoca LN aczkolwiek ta tecjnologia jeszcze nie jest gotowa i w sumie nie wiem czy kiedykolwiek bedzie. Ale sa sa inne technologie w krypto, ktore wydaja sie znacznie lepsze do obslugiwania codziennych platnosci (zero proof knowledge).
@trzynastka: Rezerw może być coś co ma wartość, a zeby coś miało wartość musi mieć użyteczność, jaka użyteczność ma bitcoin?

A co do tego ze to alternatywa dla spolek technologicznych, to niby na jakiej podstawie to stwierdzenie? Ostatnio jak sprawdzałem niektóre spółki technologiczne (e.g. IBM) wypłacają całkiem konkretne dywidendy. Jaka dywidendę płaci bitcoin? Jeżeli nie płaci teraz to moze w przyszłości będzie płacił, a jesli tak to co będzie generować te
BTC za pomoca LN aczkolwiek ta tecjnologia jeszcze nie jest gotowa i w sumie nie wiem czy kiedykolwiek bedzie


@emjot86: Przecież z LN korzysta kilkadziesiąt razy więcej osób niż z zpk

@Towarzysz_Szmaciak: Mogę, ale czy jest sens? Przecież masz swoją opinię :D Ew. nie chciało ci się poczytać
@Towarzysz_Szmaciak: BTC ma zasadniczą przewagę, nie można go dodrukować i znaleźć nowych jego pokładów, ponieważ jego ilość jest z góry ograniczona. Ma przechowywać wartość kapitału, aż i tylko tyle.
Co do dywidendy wydaję mi się, że Ci którzy kupili go odpowiednio wcześnie otrzymali bardzo wysokie zwroty z inwestycji.
Sam z zaciekawieniem obserwuję rynek krypto i myślę, że nie raz może nas zaskoczyć.
@Towarzysz_Szmaciak: i już się poddajesz? Odpowiem za Ciebie, ale walor edukacyjny będzie dużo niższy, ale może i tak czegoś się nauczysz.
Głównym motorem napędowym inflacji jest zwiększenie podaży pieniądza względem popytu, jak ładnie zaznaczyłeś.
Dlaczego zwiększa się podaż? Przeważnie jest to spowodowane dodrukiem pieniądza bez pokrycia lub utratą zaufania do emitenta. W Libanie obecnie ludzie używają USD głównie (i BTC troszkę), bo po bankructwie państwa ich własna waluta straciła zaufanie społeczne,