Wpis z mikrobloga

Skoro nie jesteście onucami i ruskimi trollami to czemu tak intensywnie nie piszecie o zbrodni katyńskiej? Co wejdę na profil onucy, czy tam ruskiego trolla to ani złego słowa na temat rosji tam nie ma, tylko większość wpisów o Ukraińcach i wszystkiego co z nimi związane. Jak czytam wasze odklejki to mam wrażenie że według was to Ukraińcy zaatakowały rosję, a nie na odwrót. Jak was nie nazywać onucami i ruskimi trollami skoro na waszych profilach jest głównie narracja antyukraińska, a o kacapach ani złego słowa? Przecież wy nawet nie udajecie że jesteście neutralni.

#ukraina #rosja #wojna
  • 66
to czemu tak intensywnie nie piszecie o zbrodni katyńskiej?


@lIENll: bo za to jest ban od moderacji za podjudzanie, jeżeli nie wierzysz to przekopiuj tutaj fragment wikipedi a ja cie zreportuje ;)
@lIENll: Rosja nie deklaruje się być naszym przyjacielem, wręcz przeciwnie, więc co do Rosji nikogo nie trzeba uświadamiać. Jak mawiał Richelieu "Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam".
Polecam poczytać o skali Katynia w porównaniu do rzezi wolynskiej. Może otworzą Ci się oczy.

@Mathas: z tym bym uważał, bo skala wołynia też była duża. Po prostu inny był mechanizm. Celem katynia (zbrodni katyńskiej, bo to też miednoje pod twerem, kijowska bykownia i piatchatki pod charkowem) było wymazanie polskiego narodu, przynajmniej jego inteligencji i zrobienie z polaków narodu zależnego od rosji, na kształt czegoś w stylu dzisiejszej białorusi.
Celem wołynia,
@thorgoth: Właśnie teraz, potem to się na mas wypną dokładnie tak samo jak robili to przez ostatnie dziesięciolecia. Teraz mamy środki i możliwości do wymuszenia na nich tej poważnej rozmowy. Jasno postawić sprawę - albo potępiacie Wołyń, banderowców, przepraszacie za rakietę i zapominamy o sprawie albo koniec z jakąkolwiek pomocą, a na przejściach granicznych generalny remont i zamknięte z tego powodu. Za dwa dni miałbyś tutaj polowe ich ministrów w celu
@Mathas: teraz to będzie rozmowa w trójkącie mąż-żona-teściowa, przy czym za teściową będzie robić kreml. Takie rozmowy nie mają żadnych szans powodzenia.
Najpierw niech zniknie egzystencjalne zagrożenie dla jednej ze stron tej rozmowy.
@thorgoth: To powiedz mi kolego w jaki niby sposób będziesz chciał ich zmusić do takiej rozmowy potem kiedy nie będą mieli noża na gardle i odmówią nam tej rozmowy? Co wówczas zrobisz? Ja Ci powiem co zrobisz - nic, wyjdziemy na frajerów, którzy zamiast osiągać swoje interesy narodowe (a takim niewątpliwie jest rozwiązanie kwestii wolynskiej) wydadzą miliony euro na pomoc Ukrom, którzy wypną dupę w naszą stronę. Tak to się dokładnie
@Mathas: ja wierze w to że to co się dzieje teraz nie zostanie na Ukrainie zapomniane. Może jestem naiwny, może nie, natomiast jestem pewien że jakieś wymuszone szantażem przeprosiny będą warte mniej niż papier na którym zostaną przysłane.
Uważam że ważniejsze od samych przeprosin jest to aby Ukraińcy zrozumieli czym był wołyń. Tego zrozumienia nie osiągniesz z butem na ich gardle.
a w co drugim sklepie na zachodzie Ukrainy spotkasz broszki, naklejki, koszulki i masę innych gadżetów z jego podobizną

@Mathas: nope, Bandera ma na zachodniej ukrainie status podobny do bardziej radykalnych żołnierzy wyklętych. Naklejki i koszulki to głównie w sklepikach kiboli Karpat Lwów i na festynach niepodległościwych. W centralnej ukrainie ma taki staus jak Dmowski na wilanowie ;) czyli w najlepszym razie obojętny, a na wschodzie tematu Bandery i UPA nie
Kogo masz na mysli? Bo Bandera nie ma nawet statusu bohatera Ukrainy, który jest w tym kraju oficjalnym tytułem.


@szurszur: @fflou:

Lista Bohaterów Ukrainy

17 Героїв України померли до 24 серпня 1991 року:

Бандера Степан Андрійович - Bandera
Берест Олексій Прокопович
Василишин Михайло Іванович
Ващук Микола Васильович
Волошин Августин Іванович
Гірник Олекса Миколайович
Дерев'янко Кузьма Миколайович
Івасюк Володимир Михайлович
Івчук Василь Якович
Ігнатенко Василь Іванович
Китастий Григорій Трохимович
Лелеченко Олександр
@oydamoydam: No nie mów, że nie wiedziałeś, że miano bohatera Ukrainy odebrano mu sądownie kilkanascie lat temu.
Za Poroszenki były propozycje przyznania mu go ponownie, ale realizowano ich.

Przez prawie rok Stepan Bandera nosił dumne miano Bohatera Ukrainy. Ale już nie nosi. Dekret poprzedniego prezydenta Ukrainy o nadaniu mu tytułu został w środę uchylony.


https://www.newsweek.pl/swiat/bandera-nie-jest-juz-bohaterem-ukrainy/jmc6gct
@szurszur: W sumie wiedziałem, że mu odebrali, ale zdziwiłem się, ze na wikipedii ciągle jest, ze ma.

Ciekawe:

Z prawnego punktu widzenia niemożliwe jest przywrócenie tytułu Bohatera Ukrainy politykowi, teoretykowi i ideologowi ukraińskiego ruchu narodowego XX wieku, szefowi Oddziału OUN(b) Stepanowi Banderze.

„Sceptycznie podchodzę do tej inicjatywy z kilku powodów. Z prawnego punktu widzenia jest to niemożliwe. Nie ma mechanizmu prawnego, który mógłby uchylić decyzję sądu o odzyskaniu w jakiś sposób