Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej Mirki!

Mam JDG i jestem vatowcem. Czy mogę odliczać VAT od utrzymania samochodu(paliwo, części, naprawy)? Zastanawiam się czy US może się do czegoś doczepić, bo mam wpisane jako stałe miejsce wykonywania działalności moje mieszkanie. Do biura jeżdżę 2-3 razy w tygodniu, ale firma oficjalnie jest kontrahentem a ja mam JDG. Od czego ciekawego odliczacie jeszcze vat?

#jdg #programista15k #podatki #zarobki #praca #pieniadze #vat

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #637baf4b079dfc321f97d3a9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: W koszty możesz wrzucić naprawdę dużo. Takie minimum na początek to abonament za telefon, internet, szkolenia, sprzęt (np. Monitor, krzeslo itd.) VAT to fajna sprawa- porozmawiaj z księgowym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@2xpapanalepiku:

Jako koszt uzyskania przychodu możesz odliczyć do 150 tys, wszystko powyżej tej kwoty nie jest uznawane jako koszt.

VAT możesz odliczyć cały jeżeli auto jest przeznaczone do użytku wyłącznie firmowego (trzeba prowadzić kilometrówkę) bądź połowę jeżeli jest to użytek mieszany. Na VAT nie ma limitu.

VAT rozlicza się jednorazowo, koszt uzyskania przychodu amortyzuje się minimum 2.5 roku.

Po okresie amortyzacji można wykupić auto do majątku prywatnego. Przez 5 lat obowiązuje
@AnonimoweMirkoWyznania: koszty samochodowe (paliwo, naprawy, opony, felgi, wymiany opon, części, mechanik i nawet myjnia, ja kupiłem kamerkę samochodową nawet) - jeżeli jest firmowo-prywatny to 50% vatu odliczasz i 75% od dochodowego i wtedy US nie obchodzi ile razy w tygodniu do klienta jeździsz a ile prywatnie.
Pamiętaj tylko, że samochód musi być firmowy - jak to zrobić to lepiej z księgową ustalić.
Boję się, że US może się doczepić, skoro de facto moim miejscem pracy jest moje mieszkanie


@AnonimoweMirkoWyznania: Przy użytku mieszanym nie musisz się z niczego tłumaczyć, zresztą nawet jeśli pracujesz z domu nie oznacza, że teoretycznie, na potrzeby wymówki, nie musiałbyś pojechać do klienta na demo, spotkanie biznesowe czy cokolwiek.