Wpis z mikrobloga

No tego to się pewnie już nie spodziewaliście drodzy obserwatorzy tagu #afterbrexit ! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale o to i ja po dwuletniej nieobecności z kolejnym epizodem tego, jak ceny zmieniają się w #uk po #brexit … No i oczywiście po covidzie i w trakcie wojny Ukraińców ¬z onucami. Niestety przez te dwa wielkie wydarzenia w naszych życiach moje podsumowanie lekko traci sens ze względu na to, że brexit efekt przyspieszył o stokroć przez wyżej wspomniane wydarzenia i stał się idealną wymówką i odwróceniem uwagi dla polityków i ich zwolenników. Jednak wciąż uważam, że raz brexit zbiera żniwa w tle i dwa – warto zobaczyć jak jesteśmy okradani przez katasatrofalne decyzję rządów – i tych krajowych i światowych. No ale do rzeczy…

Od czego tu zacząć? Z jednej strony lekkie przerażenie tym jak wszystko podskoczyło, z drugiej lekkie zaskoczenie kilkoma pozycjami na liście.

Wszystkie zdjęcia i arkusz dostępne w tym linku.

1) Jako jeden punkt wymienię rzeczy, które są na zielono. Wzrost minimalnej od nadchodzącego kwietnia, zawrotny wzrost o 70 funtów wolnej od podatków, spadek rachunków za internet i wbrew pozorom poprawa waluty w stosunku do Euro i PLN. Ze spożywki staniały maliny (sic), o dziwo mięso z indyka mielone (choć raczej czekają nas podwyżki po tym co ostatnio słyszałem coś w newsach), ziemniaki i ryż. Zatem prostą receptą na przeczekanie inflacji jest zmiana dostawcy internetu i dieta oparta na ziemniakach, ryżu i indyku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2) Jako, że jestem stereotypowym Polakiem czas trochę ponarzekać. Ogólnie inflacja #!$%@?ła na 9.6% i nie zapowiada się, aby miało spaść. Inflację zdecydowanie głównie napędzają ceny energii. 2 lata temu stawka za kWh prądu była ponad 2x mniejsza, w przypadku gazu ponad 3x. O standing charge to już w ogóle nie wspomnę, a warto dodać, że aktualnie rząd część kosztów za energię dla nas bierze na siebie. Od kwietnia wygląda, że będzie znowu gorzej…

3) Paliwo czyli kolejny czynnik napędzający inflację – 40% wzwyżki od ostatniego razu na bence, blisko 70% na dieslu.
4) Mocny spadek w stosunku do dolara, choć jak widzicie obecnie waluta nie stoi dużo gorzej niż w kwietniu 2020 gdzie dostawałeś 1.23 dolara za 1 funta.

5) Stopy procentowe na poziomie 3%, już niebawem pewnie koło 4%. Cieszą się Ci na fixie, choć każdy fix kiedyś się kończy, miejmy nadzieje dla większości wtedy, kiedy stopy spadną. Dla zainteresowanych co to oznacza – przez wzrost stóp mimo nadpłaty w wysokości 10% wartości domu moja rata od przyszłego września wzrośnie o około 250 funtów przy obecnych stopach. Hurra… ( ͡° ʖ̯ ͡°)

6) Ceny nireuchomości o 10% w górę. Powodzenia życzę tym, co na drabinke dalej próbują wskoczyć. Szczególnie ze sporo większymi kosztami najmu.

7) Ogólnie wszystkie podatki w górę… No może poza road taxem w moim przypadku, ale tylko dlatego, że zmieniłem auto na mniej emisyjne.

8) Loty długodystansowe aktualnie wyglądają drożej niż zwykle, choć to się lubi dynamicznie zmieniać więc nie brałbym tego mocno do serca. Loty do Polski cenowo w zasadzie bez zmian.

9) Zakupy spożywcze – no jak widzicie jest czerwono praktycznie od góry do dołu. Jak nie spadek wolumenu, to wzrost ceny. Największe wzrosty na drobiu i nabiale, ale i na słodyczach dzięki podatkowi cukrowemu.

10) Koszt zakupów na podstawie listy wzrósł z 62 funtów do 71.5, a więc sporo ponad 10%. Liczby nie kłamią – jest słabo.

Także mam nadzieję, że na blackouty jesteście gotowi, cztery pary skarpet i ciepłe koce pokupowane, a być może Ci bogatsi mają poinstalowane solary i baterie aby utrzymać zasilanie przez te kilka ekstra godzin :) Miejmy nadzieję, że dożyjemy jeszcze lepszych czasów, choć szykuje się, że 2023 będzie jeszcze bardziej wymagającym rokiem dla nas wszystkich. Korzystając z okazji życzę wszystkim na tagach zdrowia, szczęścia, spokoju, miłości – nie tylko z okazji Świąt, ale i ogólnie bo trochę tego w świecie brakuje ostatnimi czasy.

#uk #brexit #afterbrexit #emigracja #statystyka #ekonomia #oszczedzanie #anglia #walia #szkocja #pracazagranica
adriano30 - No tego to się pewnie już nie spodziewaliście drodzy obserwatorzy tagu #a...

źródło: comment_1669026414HBleO1IopAdQSuThinAZD2.jpg

Pobierz
  • 14
zawrotny wzrost o 70 funtów wolnej od podatków


@adriano30: a weź tego sunaka xD Tak samo kilometrówka od 10 lat się nie zmieniła mimo cen paliwa. Ten rząd rąbie małych i daje dużym (reverse Robin Hood xD)

Warto dodać że średnia inflacja dla europy ot koło 10.7% wiec UK jest poniżej średniej - tak więc Brexit tutaj nie zmienia dużo. Sporo zmienia wojna i destabilizacja regionu przez US.

@xz2580: lobbyści
@adriano30

5. Sprawdź sobie kolego ile masz kary za przekroczenie maksymalnego overpaymentu na rok. My mogliśmy nadpłacic 10% wysokości kredytu rocznie , ale wszystko powyżej podlwga karze 3% od nadpłaconej kwoty ( nadplacajac £1000 z kredytu znika £970 ..£30 to kara ale sam wiedząc że wzrośnie ci miesięcznie rata o £250 możesz obliczyć co bardziej się opłaca szczególnie że gdy masz daily interest naliczany jest od całości zadluzenia
Reasumując zanim skończy mi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@zomowiec: moj dom przez rok 11%, oby tylko do nowej wyceny wytrzymal :) co do nadpłat to jak wejde w nowy fix bede placic tyle ile dam radę i tyle dodatkowo do kredytu, nic czlowiek nie poradzi czasy rekordowo niskich stop po prostu dobiegly końca ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@adriano30: Ciekawe ze tutaj ta inflacja (powiedzmy ok 10%) plus problemy gospodarcze przedstawiana jest w mediach opozycyjnych (np Guardian) jako koniec swiata i praktycznie problem w wiekszosci spowodowany przez zlych torysow. Wystarczy popatrzec na naglowki i wyglada na to ze zaraz wszyscy umra z glodu/zamarzna/zje ich grzyb na scianie/global warming nas wykonczy bo nie scinamy emisji/pomagamy global south. I do tego ten not-progressive world cup w Katarze...;), no i ratujacy nas
@adriano30: dobry wpis, wołaj do kolejnej edycji.
Myślę, że w przyszłym roku o tej porze już nie będzie takiego kryzysu energetycznego.
Kwik był dlatego, że rezerwy gazu nie były zapełnione w okolicach lipca i to powodowało niepewność. Ale zapasy są uzupełnione pod korek, więc i cena gazu już jest taka jak przed wojną bo fjutin może teraz naskoczyć.

Idealnie by było, gdyby wojna zakończyła się w pierwszym kwartale tak aby rynek