Wpis z mikrobloga

Jeżeli wszyscy zmienili by auta na elektryczne to... spadłoby zużycie energii xD

Produkcja litra benzyny wg BP to 3,5-7kWh, samochód elektryczny zużywa 15-20kWh/100km, więc jeśli auto spalinowe spala 6 litrów paliwa to w optymistycznej wersji wychodzi na to samo (jeśli chodzi o zużycie energii), a w przypadku pesymistycznym (kiedy zużywamy 7kWh na litra paliwa) elektryki są dwa razy mniej energochłonne ¯\_(ツ)_/¯

Już nie mówiąc o tym że kupując paliwa wspierasz obajtka i arabów, a ładując elektryka z własnego gniazdka wspierasz co najwyżej najbliższą elektrownię, a jak masz dom i panele to ładujesz za darmo xD

#motoryzacja #samochody #samochodyelektryczne
Pobierz o.....k - Jeżeli wszyscy zmienili by auta na elektryczne to... spadłoby zużycie energ...
źródło: comment_1668937978aeO9kQ41UgA04idAGrTO7u.jpg
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@olinek_okraglinek: No dobra ale te 7 kWh energii to faktycznie prądu czy po prostu wydatek energetyczny? Skoro liczą dostarczenie to raczej to drugie bo nie widziałem jeszcze elektrycznej cysterny na drodze. Teraz porównajmy ile energii zużywamy w Polsce na wyprodukowanie 1kWh w elektrowni węglowej.
@olinek_okraglinek:

Jeżeli wszyscy zmienili by auta na elektryczne to... spadłoby zużycie energii xD


No cóż, circa 90% sprawności i więcej vs circa 30% sprawności :) Ta różnica robi dużo, faktycznie dodając jeszcze koszt rafinacji ropy i jej frakcjonowania, wyższy niż nawet koszty po prostu spalania paliw. Ale jak niby mam ładować elektryka z własnego gniazdka np. mieszkając w bloku? Mam sobie z okna lub przez korytarz prowadzić kable? Musi powstać odpowiednia
Produkcja litra benzyny wg BP to 3,5-7kWh, samochód elektryczny zużywa 15-20kWh/100km, więc jeśli auto spalinowe spala 6 litrów paliwa to w optymistycznej wersji wychodzi na to samo (jeśli chodzi o zużycie energii), a w przypadku pesymistycznym (kiedy zużywamy 7kWh na litra paliwa) elektryki są dwa razy mniej energochłonne ¯_(ツ)_/¯


@olinek_okraglinek: czyli w przypadku hybrydy która ma 4-5L/100km spalania w mieście zużywasz mniej prądu niż elektryk. A teraz policz produkcję i utylizację