Wpis z mikrobloga

Jest możliwe w ogóle znalezienie mieszkania które będzie zajebiście wygłuszone od innych sąsiadów? W jaki sposób coś takiego musiałoby być zbudowane - jakieś dylatacje? Ale takie co mieszkanie, możliwe by to było? Co z łazienką i pionami? Tylko proszę o odpowiedzi tych co wiedzą co kupili, czemu i dlaczego, żeby można było ustalić jakiś wzorzec, jak filtrować to co jest na rynku.
Jest to ogólnie jedyny typ mieszkania na jaki chciałbym zbierać. No nie wierzę że takie high-endowe apartamenty mają akustykę jak wielka płyta.
#pytanie #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #nieruchomosci #patodeweloperka
  • 19
  • Odpowiedz
@interpenetrate:
https://architektura.info/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_ix_ochrona_przed_halasem_i_drganiami

tyle teoria... w praktyce nie masz możliwości sprawdzić jak zostały wykonane przegrody, a część warstw izolacyjnych podlega zakryciu (np. w posadzkach). Dylatacje stosuje się głównie w przypadku pionów windowych oraz dla podziału dużych obiektów. Nie stosuje się wyizolowywania dylatacjami mieszkań. Jeśli chodzi o wymogi dla okien, to niestety one działają tylko przy oknie zamkniętym... jeśli musisz otwierać okno w lato, to dźwiękoszczelność przestaje działać - zatem mieszkania z klimatyzacją, gdzie nie ma konieczności otwierania okien będą cichsze jeśli chodzi o to co dostaje się przez okna. Bardzo dużo dają dobre drzwi na korytarz.

W praktyce można pokusić się o wyizolowanie pomieszczeń czy całego mieszkania. Dosyć droga zabawa, bo ściany i sufit trzeba wyłożyć materiałami pochłaniającymi dźwięk. Położenie tego na podłodze niestety powoduje zmianę
  • Odpowiedz
@interpenetrate: nie ma takiej możliwości. Dźwięki niosą się przez ściany, ale również po konstrukcji budynku [stropy, ściany konstrukcyjne]. Można zwiększyć izolacyjność ścian. Natomiast nie da się wyeliminować dźwięków sąsiadów. Polecam zbieranie na dom na uboczu
  • Odpowiedz
@interpenetrate: mam temat przekminiony, szukaj mieszkań:
1. które nie mają absolutnie nikogo nad sufitem (czyli tylko ostatnie ew. czasem przedostatnie piętro)
2. które mają najmniejszą powierzchnię styku ścian bocznych z innymi mieszkaniami
3. które mają jak najlepszą izolację od klatki schodowej (1 lub 2 drzwi ppoż oddzielające)
4. które nie sąsiadują ściana w ścianę z windą
5. które mają taras/loggię od innej strony niż tarasy/loggie sąsiadów
  • Odpowiedz
@interpenetrate: możesz też patrzeć na układ budynku - ja właśnie z uwagi na akustykę zawsze szukam mieszkań na samej końcówce bloku, teraz mam dzięki temu trzy ściany zewnętrzne i tylko za jedną sąsiada. Warto też patrzeć na to, jakie pomieszczenia z jakimi sąsiadują - są takie, gdzie Twoja sypialnia ma za ścianą cudzy salon, to nie ma szans dobrze funkcjonować. Ja dwa razy mieszkając tak, że sąsiadowałam moją kuchnią z
  • Odpowiedz
4. które nie sąsiadują ściana w ścianę z windą


@affairz: a jaki tu jest problem? Starych wind w wielkiej płycie nie słychać a nowe są cichobieżne.

2. które mają najmniejszą powierzchnię styku ścian bocznych z innymi mieszkaniami


@affairz: tu jest istotne co sasiad ma za sciana. Najgorzej jesli łazienke bo wkuwajac rury mocno pogorszy akustyke.
  • Odpowiedz
@affairz: dobra lista. Dodaj do niej jeszcze unikanie sąsiadów z ogródkami. Każdy sąsiad taki mikroogródek kosi innego dnia, o różnych porach dnia. Latem non stop ktoś #!$%@? najtańszą kosiarką
  • Odpowiedz
@interpenetrate: takie mieszkania istnieją, ale niestety nie ma jasnej reguły. U mnie w bloku z lat 90 technologia "gazobeton" nigdy nie słyszałem sąsiadów jedynie oprócz sytuacji gdzie sąsiadki z góry szczebiotały na balkonie a ja miałem otwarte okno/drzwi balkonowe. Taka wielka płyta może występować w wersji gdzie każde beknięcie słychać, a może też być w wersji dobrze izolującej. Z mojego doświadczenia to najgorszą akustykę miały mieszkania 2002-2003+ byłem w szoku
  • Odpowiedz
@interpenetrate: osobiscie mam taka "mini liste":
- sciany miedzylokalowe z zelbetu - takie sciany dobrze izoluja od dzwiekow powietrznych (rozmowy, muzyka bez basow)
- jaknajmniejsza ilosc scian sasiadujacych z innymi mieszkaniami
- stropy warstwowe z wylewka plywajaca i izolacja akustyczna. zwykly styropian podlogowy nie izoluje. minimum 5cm izolacji akustycznej w wylewce. Zadne wygluszanie sufitow nie pomoze, bo dzwieki niosa sie scianami. Rownie dobrze na ostatnim pietrze bedzie slychac uderzenia od mieszkan z dolu
- sciany dzialowe powinny nie podpierac stropu. Powinny byc polaczone pianka (do sprawdzenia przy odbiorze)
- uklady mieszkan powinny byc takie zeby sypialnia nie sasiadowala z salonem/kuchnia mieszkania obok. Tym bardziej z lazienka
  • Odpowiedz
@interpenetrate: aha i sa tez klasyfikacje projektow pod katem izolacyjnosci akustycznej. Nie spotkalem sie jednak z zadnym projektem od deweloperow ktorzy by tym chwalili. bodajze norma wymaga tylko D. Prawda jest taka ze jak trafisz na spokojnych sasiadow to w slabo wykonanym mieszkaniu bedziesz mial spokoj. W najlepszym mieszkaniu patusy i imprezowicze tez beda uciazliwi. https://inzynierbudownictwa.pl/izolacyjnosc-akustyczna-przegrod-miedzy-pomieszczeniami-wymagania-i-wykonawstwo/
  • Odpowiedz
@interpenetrate: no absolutnej ciszy nigdy nie bedziesz mial. Nawet w lesie wbrew pozorom w nocy masz bardzo glosno. Jesli w domku bedziesz mial dobre okna to nie powinienes slyszec za bardzo co sie dzieje na zewnatrz
  • Odpowiedz
sa tez klasyfikacje projektow pod katem izolacyjnosci akustycznej. Nie spotkalem sie jednak z zadnym projektem od deweloperow ktorzy by tym chwalili.


@mixerro: deweloper podaje z czego sa sciany, podlogi itd i jakie maja grubosci. Mozesz rzucic okiem w karty produktow i dowiesz sie ze np. silka 24cm ma izolacje 50ileś dB itd. Nie ma sensu chwalic sie klasą, bo ona zalezy od lokalizacji. Przy autostradzie czy lotnisku bedziesz mial wyzsza
  • Odpowiedz