Wpis z mikrobloga

Jak mogę wydziedziczyć ojca? Chcę, aby po mojej śmierci ojciec nie dostał nic z mojego majątku. W 2002 roku matka z ojcem wzięli rozwód i ojciec miał na wyroku rozwodowym "ograniczenie władzy rodzicielskiej do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka", po rozwodzie komornik wyciągnął od ojca alimenty, bo dobrowolnie nie chciał płacić. Zawsze udawał na ulicy, że mnie nie zna i nigdy ze mną od tego czasu nie rozmawiał. W związku z powyższym, chciałbym aby po mojej śmierci nic nie otrzymał, a wszystko otrzymała matka (na tę chwilę nie mam żony, ani dzieci).
#prawo #spadek #dziedziczenie #alimenty #poradyprawne #prawnik #adwokat #testament #rodzina #rodzice #sad
  • 20
@Patryk4: w biologii normalne jest to że ojciec umrze przed tobą (matka zresztą też) i nie musisz się martwić że za dużo dostanie.
chyba że jesteś śmiertelnie chory albo planujesz samobója

możesz przepisać nieruchomości na matkę (z dożywociem dla ciebie, żeby cię nie zrobiła w jajco), a także założyć wspólnie z nią konto w banku i tam trzymać pieniądze, ona sobie wypłaci w odpowiedniej chwili

jak wykorkujesz możliwe jest że stary
@zielonykrul nie znasz się, ale się wypowiesz, co? Testament spisać może sobie sam w domu. Notariusz nie jest potrzebny. Ważne, żeby odręcznie i z datą napisać, że powołuje matkę do całości spadlu. Jeżeli zostawi sprawę jak teraz, to ojciec po prostu odziedziczy hajs, jeżeli spisze testament i zapisze to co ma swojej matce w całości, to wtedy ojciec będzie mieć prawo zachowku.

@Patryk4 poczytaj sobie jaka jest ustawowa kolejność dziedziczenia. Jeżeli twój
@Patryk4 nie znam się na tym za bardzo ale chyba jak pójdziesz do prawnika to ci podpowiedzą jak to zrobić a zachowek to by dostał jakbyś zostawił sprawe tak jak teraz to się jakoś dzieli na dzieci jak masz, rodzeństwo, rodzicow itd


@zielonykrul: nie, zachowek jest wówczas jeśli wszystko dostałaby matka, wtedy ojciec może ubiegać się o zachowek. W tym przypadku do 25%. Takie rzeczy robi się u notariusza a nie
@teddybear69 no to napisałem gościowi żeby spisał testament a ty się prujesz jak stare gacie. #!$%@? se meliske na rozluźnienie bo zaraz jadem klawiaturę zaplujesz i nie bedziesz miał jak się wylądować xd
a zachowek to by dostał jakbyś zostawił sprawe tak jak teraz to się jakoś dzieli na dzieci jak masz, rodzeństwo, rodzicow


@zielonykrul w samym tym zdaniu są dwie nieprawdy. OP zapytał bo chciał się dowiedzieć jak te sprawy wyglądają od strony prawnej, a nie jak sobie je wyobraża jakiś wszechwiedzacy piwniczak
@Patryk4: Miałem tak z babcia, która postanowiła wydziedziczyć 2 dzieci: zgłosiła się do notariusza, spisała testament z zaznaczeniem, ze przez wiele lat nie nawiązywali kontaktu, nie są godni dziedziczenia i wydziedzicza ich. W praktyce mógłby iść do sądu, ale sprawa jest wygrana o zachowek, bo #!$%@? ugrają jak zacznie się wzywać świadków, przedstawiać billingi itd, wiec w cenie ok 150 zł zyskała spokój na stare lata, ze nic darmozjadom nie zostawi.
Planujesz umierać jakoś szybko?

@Patryk4: a czemu miałbyś umrzeć przed nim?


@tikoczento: @teddybear69: Różnie to bywa, dlatego wolę o tym wcześniej pomyśleć.

Co to są te określone okoliczności w których mogę go wydziedziczyć? Czy sam fakt, ze nie utrzymuje kontaktów ze mną tyle czasu jest wystarczający?
@teddybear69:

gdy spadkobierca uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych np. uchylanie się od alimentacji, zerwanie wszelkich więzi, wyrzucenie spadkodawcy z domu, nieudzielenie pomocy spadkodawcy itp...
@Patryk4 o widzisz, a jednak może się udać. Jakoś tego nie zauważyłem. Tak czy siak pogadaj z adwokatem jakimś, żeby się upewnić, że anony dobrze doradziły na forum ze śmiesznymi obrazkami