Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@zuodziej_czasu:

Przecież tutaj jest poprawnie użyta forma zaimka osobowego. W pozycji akcentowanej, tak jak tutaj, czyli na końcu zdania powinno używać się dłuższej formy.

Wydaje mi się, że poprawne owszem by było, gdyby zmienić szyk zdania na "A co, CIEBIE nie stać?". Jednak w przypadku zdania "A co, nie stać Ciebie?" akcent wskazuje na "nie stać", po czym powinno znaleźć się "Cię", a nie "Ciebie".
  • Odpowiedz
Przecież tutaj jest poprawnie użyta forma zaimka osobowego.


Nie jest poprawnie.

W pozycji akcentowanej, tak jak tutaj, czyli na końcu zdania powinno używać się dłuższej formy.


@zuodziej_czasu: Wręcz przeciwnie - na początku. Czyli powinno być tak, jak kolega @greven wyżej napisał. Kocham cię, mówię ci, nie stać cię ale to ciebie kocham i tobie mówię i ciebie nie stać. Jak czasownik jest pierwszy, to krótsza forma. Jak zaimek jest pierwszy,
  • Odpowiedz
@greven: Zgadza się, pełne formy są akcentowalne, a niepełne nieakcentowalne. Wiem o tym, bo przeczytałem w necie po wypominających to komentarzach wyżej i już będę wiedział na przyszłość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@zuodziej_czasu: Zgadza się, lecz w pytaniu "nie stać ciebie?" nie ma akcentu logicznego na "ciebie", tylko na "nie stać". Żeby poprawnie zaakcentować "ciebie", należało zapytać "CIEBIE nie stać?"

Swoją drogą dziwi mnie, że w ogóle o tym piszemy, bo mam wrażenie, że takie rzeczy są językowo intuicyjne i samemu można wyczuć, że coś brzmi ok albo nie.
  • Odpowiedz
ja to miałem w większości miłe wspomnienia ze spotkaniami z tindera, jak już jedna na kilka tysięcy sparuje, odpisze, pociagnie ze mną rozmowę i zgodzi się na spotkanie, to zazwyczaj po takim przesiewie były same dziarskie dziewki, co nie dość, że za siebie płaciły, to niekiedy i za mnie chciały. A może ja po prostu taki ładny chłopak jestem ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Mukkadun: mialem podobne doswiadczenia.
  • Odpowiedz
@Brylant: Jak facet chodzi na kilka randek w mieisacu, bo szuka kobiety, a na tinderze często nie pyka z pierwsza, to ma płacić jak debil za każda na 1 spotkaniu? Ja rozumiem płacenie wzajemnie za siebie, jak już zaczyna się normalne spotykanie, ale żeby płacić za kogoś, kogo widzi się pierwszy raz w życiu, to trzeba być idiota i pisze to jako kobieta XD @Mukkadun
  • Odpowiedz
@zaloz_konto23: Ale tak robią i dlatego nie wolno płacić za pierwsze spotkania, bo utrzymujesz nieroba w przekonaniu że to normalne. Potem zamiast kobiet masz gold diggerki, które nie ogarniają rzeczywistości i licytują się kto jej da więcej, sprowadzając partnera do zasobu. W Chinach też zaczęli zwracać na to uwagę, bo zjawisko jest ewidentnie nagminne.
  • Odpowiedz
@SarahC: to niech sobie tak robia, jesli sa ludzie, ktorzy krolewnie placa za zarcie to niech sobie placa, ich pieniadze ¯\_(ツ)_/¯ zanim przychodzi do placenia to widzisz czy jest vibe czy nie i co z tego bedzie.
  • Odpowiedz
@SarahC: zanim zaczniesz myslec o spoleczenstwie i losach swiata, to pomysl najpierw o sobie i swoim zyciu. Ile tutaj juz bzdur slyszalem na wykopie o randkowaniu, roszczeniowosci lasek i innych teoriach zwiazanych ze spoleczenstwem to glowa mala. Wykop swoje, zycie swoje.
  • Odpowiedz