Wpis z mikrobloga

@inko-gnito w Polsce mamy jedne z najdroższych jak nie najdroższe kredyty hipoteczne w UE.

Jakim cudem to głównie kredyciarze winni gdy mają wyżej oprocentowane kredyty niż ich koledzy z innych krajów UE? ( ͡ ͜ʖ ͡) Możesz mi powiedzieć jaki udział w inflacji mają hipoteki a jaki dodruk kasy podczas Covid i transfery socjalne? ( ͡ ͜ʖ ͡)

Czytając tag mam wrażenie
@inko-gnito: to tak:

1. Wzrost gospodarczy z ostatnich lat i ogólny dobrobyt został napędzony głównie tanim pieniądzem. Większość co pootwierała firmy/kupiła nieruchy zwyczajnie nie powinno ich być na to stać
2. To samo tyczy się wszystkich socjalnych gówien, teraz narzekają ale pewnie sami wnioseczki składali xD 500+ i inne były możliwie dzięki taniemu pieniążkowi.

Podnoszenie stóp to jedyny mechanizm który może ograniczyć inflację która jest niekorzystna dla wszystkich. Generalnie, ludzie #!$%@?ą,
@KakaowyTaboret: > w Polsce mamy jedne z najdroższych jak nie najdroższe kredyty hipoteczne w UE.
I bardzo dobrze. Dzięki temu więcej kasy jest ściągane z rynku.

Możesz mi powiedzieć jaki udział w inflacji mają hipoteki a jaki dodruk kasy podczas Covid i transfery socjalne? ( ͡ ͜ʖ ͡)

To już kiedyś wyjaśnił @LaurenceFass Poproś go, to może wytłumaczy.

@czlowiekonauta: taka nasza polacka mentalność niestety.

@
@KakaowyTaboret: koszt kredytu kosztem ale za granicą też nie ma żadnych zabezpeiczeń przed zbyt duzym zadłużaniem sie społeczenstwa? tzn majac 3k euro za granicą mogę wziąć 1mln euro kredo z niskim oprocentowaniem? Może mają bardziej rygorystyczne obliczanie zdolnosci kredotowej
@TheRorschach: to też słyszałem ale jakoś nigdy nie słyszałem, że ktoś ze znajomych Polaków kupił nieruchomość za granicą czy wybudował dom a mieszkają tam 10-20-30 lat i chwalą się jak tam jest super. Jeśli kredyty są tanie, ogólnodostępne, ze stałą stopą na 30lat to nie mam pojęcia dlaczego nikt tam nie bierze kredo na 1mln euro ¯\_(ツ)_/¯ zapewne są tam jakieś wymagania, które nie dopuszczają do takich sytuacji wszystkich
@TheRorschach: ja rozumiem, że tam wynajem jest jakoś regulowany, emerytury są godne ale w sumie też chodzi o sam biznes. Inflacja ~10%, kredyty mega tanie ~2% z gwarancją stałej raty przez cały okres i nie ma chetnych na kredyty? No jakos mi sie to poprostu nie klei. Powinien byc bum jak u nas w 2020r
@inko-gnito:


Jak mówiłem że kredyt można brać na stałą, to na mnie patrzyli jak na debila xD

A to nie było tak że dopiero rekomendacja S w połowie 2021 zmusiła banki do wprowadzenia do oferty kredytów hipotecznych na stałych stopach na min. 5 lat? Ze swieczka szukać banku który zaoferuje stała stopę na dłuższy okres.
@krakers123: Wszystkie banki komercyjne muszą od początku tego roku mieć oprocentowanie stałe w ofercie. Natomiast było parę ograniczeń w międzyczasie - brak oprocentowanie stałego dla kredytów wypłacanych w transzach itd.
Oprocentowanie stałe było już wcześniej dostępne, ale nie tak popularne. Nie wszystkie banki miały je w ofercie, ale już było parę które miało.
Jakim cudem to głównie kredyciarze winni gdy mają wyżej oprocentowane kredyty niż ich koledzy z innych krajów UE? ( ͡ ͜ʖ ͡) Możesz mi powiedzieć jaki udział w inflacji mają hipoteki a jaki dodruk kasy podczas Covid i transfery socjalne? ( ͡ ͜ʖ ͡)


@KakaowyTaboret:
Kredyty gospodarstw domowych to ok. 50% podaży pieniądza liczonej agregatem M1. Więc tak to jest główna
w Polsce mamy jedne z najdroższych jak nie najdroższe kredyty hipoteczne w UE


@KakaowyTaboret: nie są. Jak policzysz realną stopę procentową tzn. odejmiesz od stopy procentowej kredytu inflację to wychodzi na to, ze społeczeństwo się kredyciarzom dorzuca w tej chwili jakieś 10% wartości ich nieruchomości. Nie mówię, że w innych krajach UE jest dużo lepiej, ale aż takiego cyrku nie ma.