Wpis z mikrobloga

Jestem na etapie na którym nie wiem co robić dalej, do Szwajcarii mialem jechać na początku 2024 a zmieniło się na listopad 2022. Rezydencja podatkowa z niemieckiej na szwajcarska zmieni mi się po 184 dniach. Jeśli kupię mieszkanie w Polsce (planuje w ciągu 2.5-4 lat) to rezydencja nie zmieni mi się na polską? Mam przez to największe obawy czy warto kupować...

#niemcy #szwajcaria
#polska
#emigracja
  • 8
@Serylek: Nie, nie zmieni CI sie na polska. Liczy sie gdzie jest glowny osrodek zycia - czyli gdzie mieszkasz i pracujesz.
Jedynie pamietaj ze w CH bedziesz musial w rocznym rozliczeniu podatkowym podawac ze masz nieruchomosc w polsce i od tego CI nalicza tez Vermögensteuer. Choc dopoki bedziesz na Quellensteuer to nie robisz rozliczen rocznych, wiec nie ma tego problemu...
Rezydencja podatkowa z niemieckiej na szwajcarska zmieni mi się po 184 dniach.


@Serylek: A to nie jest tak, że rezydencja jest ustalana na koniec roku podatkowego i liczy się to gdzie spędziłeś większość roku? To nie jest tak, że się przeprowadzasz i od tego momentu przez 183 dni masz rezydencję w starym miejscu a potem w nowym. Na mój chłopski rozum, jeśli przeprowadzisz się w listopadzie to za cały 2022 masz
@krzyzakp: bycie na Quellensteuer nie jest jednoznaczne z nie składaniem rozliczeń. Na przykład w Zurychu: jeśli ma nieruchomość to musi składać rozliczenie, tak samo jeśli zarabia więcej niż 120k chf rocznie.
@emtei: Nie jestem pewien, wiem ze jk raz sie rozliczysz to potem juz musisz.. a czy sie wypada z Quellensteuer to nie jestem pewien.. Zuri scigal mnie wlasnie rozliczeniem z terminem w maju - wyslane na czas i do dzis cisza..

@takemeon: Mieszkanie MA znaczenie. W CH musisz zadeklarowac tez posiadany majatek - nawet jak jest za granica - czy to dom czy kasa na koncie..