Wpis z mikrobloga

Taka sytuacja. Jechałem samochodem i przekładałem portfel z siedzenia do schowka. Zauważyła to policja, która mnie zatrzymała i stwierdziła, że rozmawiałem przez telefon podczas jazdy. Pokazywałem im, że to portfel, ale oni twierdzili, że czarny przedmiot który trzymałe w ręku to telefon. Chcieli mi wystawić 500 zł mandatu. Nie przyjąłem i skierowali wniosek do sądu.

Otrzymałem wyrok nakazowy, wydany zaocznie. Sąd orzekł bez udziału stron, w nakazowym postępowaniu bo ujawnione dowody (czyli zeznanie policjanta) nie budzą wątpliwości. Mam 7 dni na odwołanie. Zastanawiam się, czy się odwoływać? Czy coś to da, czy olać sprawę i zapłacić 500 zł?

#prawo #prawojazdy #motoryzacja #policja #sadowehistorie
  • 101
Pisanie smsa z telefonem przy kierownicy w przypadku posiadania automatu jest mniej niebezpieczne (ale nielegalne) w porównaniu do korzystania z telefonu LEŻĄCEGO na udzie (legalne) i w uchwycie (legalne). Telefon trzymany w ręce na wysokości zegarów pozwala na szybkie spoglądanie na drogę, a wychylanie sie do uchwytu chociaż zgodne z przepisami powoduje że kierowca się nienaturalnie się układa za kierownicą i tym bardziej się nie skupia na drodze.


@PepeXD: a może
Otrzymałem wyrok nakazowy, wydany zaocznie. Sąd orzekł bez udziału stron, w nakazowym postępowaniu bo ujawnione dowody (czyli zeznanie policjanta) nie budzą wątpliwości. Mam 7 dni na odwołanie. Zastanawiam się, czy się odwoływać? Czy coś to da, czy olać sprawę i zapłacić 500 zł?


@bestbas: oczywiście, że tak

Tak wygląda procedura. Oni piszą wniosek i sądy klepią to zawsze z automatu, liczac, że frajer zapłaci. Odwolujesz się i tyle.
@dzana: Może być również tak, że to OP kłamie, jest słowo przeciwko słowu. Co do tego, że policja powinna mieć dowód to dobra uwaga ale to by było kosmicznie trudne nagrać coś takiego. Podejście takiego typu, że policjantowi bardziej się wierzy nie jest złe ale u nas nie działa, bo policja nie ponosi wielkich konsekwencji kiedy kłamią i przez to cała zasada nie ma sensu.

Bo idźmy dalej w tym kierunku,
To oni mają ci udowodnić w sposób niezbity winę, a nie ty udowadniać niewinność


@MostlyRenegade: Skąd ty się urwałeś???

Swoją drogą historia dla wykopowych bespieczniaków "ale bendzie bespiecznie jak specjalno óstawo wprowadzo bespieczęstfo!"
@kokus: mój znajomy - facet po 70, miał taką sprawę. W sądzie stwierdzili że rejestr rozmów nie jest wystarczającym dowodem, bo przecież 70 letni dziadek może jeździć z kilkoma telefonami w samochodzie. Jedny ratunek przed zbrojnym ramieniem partii to rejestrator w samochodzie.
@bestbas: nie dawaj in wygrac. Powiedz, ze widziales jak opierd&& szczura z fiuta kolegi z patrolu - slowo przeciw slowu. Co to ma byc, ze pies ma miec zawsze racje? Ja sie pchalem z „policja” 2,5 roku bo mierzyli mi predkosc jakas stara iskra. Niestety jak juz przegrywali i przekroczyli termin po swojej stronie (minęło 30 dni w ramach kolejnego odwolania) to podstepnie sciagneli mi kase z konta. Juz mi sie
@bestbas: Ja tak miałem kiedyś tylko jadłem bułkę, mandatu za używanie telefonu podczas jazdy nie dał ale za brak przeglądu xD bo przy kontroli się okazało, że już 2 miesiące bez jeżdżę
ale w głośnej ostatnio sprawie śmierci gówniaka przytrzaśniętego drzwiami tramwaju prokuratura sprawdza właśnie bilingi, żeby dowiedzieć się, czy tramwajarz nie używał telefonu w trakcie jazdy.


@renkaboga: tak, ale to niczego nie przesądza bo to inna sytuacja. Jeśli biling motorniczego wykaże, że rozmawiał to w prokuraturze strzelą szampany. Jeśli biling OPa wykaże, że nie rozmawiał to nadal sąd ma niepodważalne zeznanie policjantów i nic to OPowi nie daje
@bestbas heh, miałem podobną sytuację z 5 lat temu. Tankuje na stacji, za mnie podjeżdża radiowóz, wysiada jakiś tępy ciul i mówi, że gdzieś tam wcześniej przejechałem na czerwonym. Mówię, że na pewno nie, ale skoro tak mówi to proszę o jakiś dowód np. nagranie z videorejestratora. Powiedział tylko, że nie ma sensu bo kolega który jedzie z nim potwierdza, że tak właśnie było. Nie przyjąłem mandatu i po jakimś czasie przyszło
@kokus: mogl sobie przegladac instagram/grzebac w ustawieniach wg policji.

OPie mowie powaznie - odpusc i zaplac, chyba masz nie wiem kamerke ze srodka pojazdu pokazuajca ze to portfel xD slowo policji>twoje slowo kiedy zadna strona nie ma twardych dowodow

1tletnie wykopki ci #!$%@?ą glupoty zeby sie odwolywac - tylko będziesz placil dodatkowe tysiace kosztow postępowania sadowego