Wpis z mikrobloga

Ze tez dopiero teraz zbudowałem sobie #siecikomputerowe oparta o #pfsense nie sądziłem ze nastąpi taka poprawa, stabilność łącza wzrosła, Ping zmalau. Wcześniej zarządzaniem siecią zajmowaly się routery Deco M4 ale bywało różnie, a i 300Mbps nie było zbyt stabilne.
Obecnie hardware to Fujitsu Futro S920, 8GB RAM, 16GB ROM, 4 rdzenie 1.5GHz, karta sieciowa dual Gigabit HP NC382T, do tego serwer DHCP, Suricata i wszystko śmiga. Koszt całego setupu to 390zl (żeby weszla karta trzeba kupić riser PCI-E 4x bo port jest w górę a karta wchodzi pod katem 90 st).

Polecam każdemu kto lubi mieć kontrole nad siecią lokalna.
#komputery #it #firewall #wifi #router #linux
  • 12
@krzywy_kanister: A to akurat bardzo proste, lepszy procesor, lepiej zarządza dużym ruchem, dodatkowo lepsze oprogramowanie lepiej ogarnia pakiety, zwykle tanie routery maja mało zasobów i jest moment kiedy zaczynaja się dławić, stają się wąskim gardłem sieci.
@dildo-vaggins: u mnie podobny setup chociaż nie wiem czy go utrzymam po nowym roku. Starsze komputerki np ten fujitsu mają fajny stosunek ceny do wydajności ale kiepski stosunek wydajności do poboru prądu. Jeżeli będę musiał zapłacić 30-40zł miesięcznie za prąd do zasilenia routera w domu to chyba się rozejrzę za platformą na jakimś nowszym, energooszczędnym celeronie
@dildo-vaggins: Co cię podkusiło żeby M4 robiło za router ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo jako AP nie powiem w domu sprawdzają się siwietnie :) U mnie M4 podpięte są pod Sophos XG Firewall Home Edition ale tak właśnie się zastanawiam ostatnio a może pfsense a może opensense a może mały microtic bo touter od operatora to porażka :D Nawet DNS-a nie mogę na tym zmienić xD

@K_O_R_N_I_K: u mnie dostawca dał router huawei, to jest dramat, chciałem założyć własny ONU światłowodowy ale operator stwierdził ze on „obcego sprzętu nie autoryzuje”. Wiec jego router to teraz bridge a pFSense zarządza siecią, niestety deco jako router ma bardzo mało opcji, stosunkowo częste zwiechy a i zbieranie danych przez tplink to dramat.