Wpis z mikrobloga

Zarabiając swego czasu końcówkę RJ-45 miałem taką rozkminę. Jeśli na obu końcach układa się taką samą kolejność żył, to jakie tak właściwie znacznie ma to jak będą ułożone kolorystycznie żyły? Czy równie dobrze mógłby ułożyć je losowo byleby były w takiej samej kolejności na obu końcach kabla, czy wtedy to nie zadziała?

#rj45 #sieci
Zgrywajac_twardziela - Zarabiając swego czasu końcówkę RJ-45 miałem taką rozkminę. Je...

źródło: comment_1664953864Tje9FvcRAKbvK0951ITH0d.jpg

Pobierz
  • 57
Podejrzewam że sąsiadujące żyły niosą sygnały które są przeznaczone dla skręconej pary. Więc jak ułożysz kable losowo efektem może być niższa prędkość.


@pokazbobra: Oczywiście, że tak jest. Nie bez przyczyny "skrętka" to fachowo kabel wieloparowy miedziany. To są pary przewodów. Sygnał modulowany jest w taki sposób, żeby zminimalizować przesłuchy międzykanałowe (bo para to jeden kanał transmisyjny).

Kiedyś zrobiłem sobie łącze na kablu nieskręcanym (nie miałem skrętki pod ręką), zwykłym telefonicznym. Na
@Zgrywajac_twardziela: Kolejność jest bardzo ważna. Nie bez przyczyny kabel nazywa się "skrętką".

Poszczególne pary żył skręcone są ze sobą z różnym skokiem. Wszystko wpływa na niwelowanie interferencji w trakcie przesyłania sygnałów.

W praktyce testowane, znajomy z dzieciństwa który przeciągał skrętkę poprzez dwa pięta ;) zapomniał o tym i połączył tak aby zgadzały się kolory po obu stronach. No i nie działało (dwa piętra różnicy...). Zadzwonił do mnie z pytaniem co i
@Zgrywajac_twardziela:kolory oczywiście nie maja znaczenia, ale jak robisz crosowany to musisz tylko pamiętać które dobrze zamienić. W obecnych czasach sprzęt to i tak sobie ogarnie, przynajmniej nie widziałem żadnych problemów, kabel to kabel. Jakby switch za 100 koła nie działał z powodu kabla to pewnie pare osób by się wkurzyło.
@Zgrywajac_twardziela: Wyżej jest opisane, ale w skrócie to jest nadawanie TX i odbieranie RX i to te sygnały muszą iść jedną parą dla każdego. Np. na Twoim obrazku używane są tylko pary 1/2 i 3/6 (dla 100mbps) i szczególnie ta druga sprawia amatorom wiele problemów. Druga sprawa to mało kto pamięta, że kiedyś trzeba było robić "cross" czyli para 1/2 na drugim końcu musiała być 3/6 i na odwrót. Teraz sprzęt
@Zgrywajac_twardziela: kolejność kolorów ma znaczenie - dokładnie wkorzystywana jest transmisja różnicowa na parze skreconych przewodów - przez oba idą te same sygnały o przeciwnych napieciach - tak aby ich suma byla zer. Zmiejsza sie przez to oddzialywanie skretki przewodow na inne oraz umozliwia latwe wykrycie szumow na parze przewodow ( sumujesz oba sygnaly, cokolwiek co wyjdzie z sumy jest szumem).