Wpis z mikrobloga

Mikro jak myślicie, który kredyt bardziej się opłaca.

A) Zmienny
Kwota kredytu 185tys
Prowizja 0%
9,45% (WIBOR 6M 7,32p.p., Marża 2,13p.p.)
Suma rat kapitałowo odsetkowych 557 303,50zl
Suma odsetek 372 303,50

B) 5 lat stały później przejście na WIBOR 6M
Kwota kredytu 185tys
Prowizja 0%
8,25% (5-letnia stała stopa bazowa 7,12p.p., Marża 1,13p.p.)
9,45% (WIBOR 6M 7,32p.p., Marża 2,13p.p.)
Suma rat kapitałowo odsetkowych 542 202,06zl
Suma odsetek 357 202,06

Osobiście skłaniam się ku opcji A. Czekam na opinie ekspertów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kredythipoteczny #kredyt #nbp #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 12
@SzukamNlcku: wszystko zależy od tego jak będziesz pracował z tym kredytem, jakie masz zdolności do nadpłat - na podstawie samych warunków kredytu nie da się jednoznacznie tego określić. Biorąc jednak pod uwagę prognozy na najbliższy czas, skłaniałbym się mimo wszystko w stronę stałego oprocentowania bo możesz sobie mniej więcej zaplanować pracę nad kredytem przez 5 lat. A jeśli jednak spadnie oprocentowanie kredytów - zrobiłbym refinans, ale osobiście nie liczę, że to
@SzukamNlcku nie podałeś na ile to jest lat kredyt i czy masz zamiar nadpłacać?
Ile będzie odsetek to nie masz pojęcia dzisiaj.

Ja bym wziął to na jak najdłużej, wiboru nie będzie od stycznia, a WIRD 3M będzie bardziej opłacalny pewnie na początku.
Jak najniższa rata i nadpłacać to
@kipowrot: 30 lat i tak mam zamiar nadpłacać. W 12% to bym nie celował. Myślę że za 2 lata będzie wszystko spadać więc celuję w opcje A. W razie W stać mnie na te 12% chociaż nie wieżę, że jest to osiągalne.
@SzukamNlcku policz co się bardziej opłaca, ale różnice będą niewielkie czy stałe czy dzisiaj i z rok podwyżek, a potem 2lata wibor 4%. To tak optymistycznie.

Myślę, że stałe jest może gorsze, ale będziesz spał spokojniej i będziesz mógł zaplanować budżet.
@SzukamNlcku: Czemu tylko oferta banku PKO BP?

Jeżeli chodzi o oprocentowanie kredytu, to w tym akurat banku bardziej opłaca się oprocentowanie stałe. Jeżeli za 2 lata faktycznie WIBOR wróci do mniejszych poziomów, to kredyt możesz refinansować. Obecnie dzięki ustawie znoszącej ubezpieczenie pomostowe jest to praktycznie bezkosztowe. Dodatkowo w PKO BP możesz mieć o wiele mniejszą marże, wystarczy spojrzeć tylko w tabelkę z marżami ;). Jeżeli zamiast 185 tys. weźmiesz 200 tys.
Dodatkowo w PKO BP możesz mieć o wiele mniejszą marże, wystarczy spojrzeć tylko w tabelkę z marżami ;). Jeżeli zamiast 185 tys. weźmiesz 200 tys. to obniżysz marże o 0,51 p.p. Nadpłata w PKO BP jest darmowa więc możesz te 15 tys. od razu nadpłacić. Jeżeli byłbyś chętny, żebym zmodyfikował i przedstawił Ci lepszą wersję tej oferty, to odezwij się na priv.


TheRorschach dobrze prawi, bierz stale, pozniej najwyzej refinans. Sytuacja jest
A) Zmienny

Kwota kredytu 185tys

Prowizja 0%

9,45% (WIBOR 6M 7,32p.p., Marża 2,13p.p.)

Suma rat kapitałowo odsetkowych 557 303,50zl

Suma odsetek 372 303,50


B) 5 lat stały później przejście na WIBOR 6M

Kwota kredytu 185tys

Prowizja 0%

8,25% (5-letnia stała stopa bazowa 7,12p.p., Marża 1,13p.p.)

9,45% (WIBOR 6M 7,32p.p., Marża 2,13p.p.)

Suma rat kapitałowo odsetkowych 542 202,06zl

Suma odsetek 357 202,06


@SzukamNlcku: Jak widać wyżej opcja B jest tańsza. Jest to